Mikä on suurin syy?

Missä on syy?

Adventistipastori raiskasi naisen ja uhkasi tappaa hänet mikäli tämä antaisi pastorin ilmi raiskauksesta.

Kuinka yleinen käytäntä adventistipastoreiden taholta on uhkailla uhrejaan?

Mikä on suurin syy, että adventtikirkon ns. työntekijät käyttäytyvät epärehellisesti ja jopa vahingoittamismielessä toisia ihmisiä kohtaan ja jopa omia seurakuntalaisiaan vastaan?

http://www.newsdzezimbabwe.co.uk/2012/05/seventh-day-adventist-pastor-jailed-for.html

16

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pyh!

      Höpöhöpö

    • Halut on

      Olisikohan tuo nautinnonhalu ja himot se suurin syy?

    • veli..

      Rauhaa veli on valitettavaa että tämmöistä tapahtuu ja ikävä kyllä tätä löytyy kaikista suunnista. mutta rukoilaan toistemme puolesta.
      Herra armahda.

    • Hei-

      Minä en vo luottaa kolmansista maista tulleisiin tietoihin.

      Afrikka on maa missä monenlaiset ristiriidat ovat ilmeiset.

      "Adventisti" voi olla aina joku mikä tahansa joka viittaa kristinuskoon.
      Kannattaa olla tarkkana että kyse on nimenomaan 7- päivän 1863 rekisteröidystä adventtikirkosta. Afrikassa on paljon uskontoja myös monet erilaiset kristrilliset piirit siellä.

      On täysin selvää että kun Adventtikirkoonkin liittyy miljoona jäsentä joka vuosi ja paljon juuri ns. kolmansista maista- vaara on suuri että myös liian pikaisia ratkaisuj syntyy ja kulttuurishokki yksilöllekin on voi olla liian suuri.
      Matt 13.

      Ihmiset ovat aina yksilöitä. Matt 13.

      Älä hyvä ihminen sotke yksittäisiä tapauksia kirkkoon sinänsä.
      Mutta Adventtikirkossakin Matt 13 luvun yksilöt ovat rinta rinnan ajan loppuun asti.
      Vehnää ja rikkaviljaa yhdessä- helvetin ruokaa ja Jumalan pyhittyneitä ajan loppuun asti ja saakka rintarinnan. Liukas on baana ja kivikkoinen on polku.
      Jyviä lentää tien poskeen ja kalliolle, jyviä paahtuu auringossa niin ettei kasva uutta vehnää. Muuutama jyvä joskus tipahtaa hyvään maahankin. Hebr 12:14, Ilm 14:12, Ef 2:8-9.
      Ei tämä tämän vaikeampaa ole. Ei tämä tämän kummallisempaa ole.

      Siunauksia
      Jari Laurila

    • En luota heihin

      En todellakaan Jari luota adventisteihin, en koskaan ole luottanut enkä tule koskaan heihin luottamaankaan. Ja kaikkein vähiten luotan sellaisiin, jotka julistavat ja kirjoittelevat adventistien oppeja tänne palstalle, mutta väittävät itse olevansa niin loppuun palaneita, etteivät käy kirkkonsa jumalanpalveluksissakaan.

      Onhan se kuitenkin ihme, että SDA pastori raiskaa esim. 8-vuotiaan tytön, kuten tässsäkin linkin tapauksessa:

      http://www.themidweeksun.co.bw/archives/2-default/3178-.html

      • Ei ihme

        "En luota heihin" - Ei se ole ihme. He pystyvät mihin vaan. Vrt. Toivonlinna!


      • pyh!
        Ei ihme kirjoitti:

        "En luota heihin" - Ei se ole ihme. He pystyvät mihin vaan. Vrt. Toivonlinna!

        Pyh! Tuo on niin typerää yleistämistä, että ihan sama kuin sanoisit "tapetaan kaikki adventistit".


      • kyllästytty heittiin

        Emmehän voi luottaa Jariinkaan, emmehän?

        Eikä kukaan kaipaa pyhhin kaltaista keskustelukumppania, eihän?


    • Näin ajatellen

      Synti se on, joka niin hirveesti kiehtoo ihmistä, olipa hän pappi tai maallikko.

      Joka tapauksessa tämän pastorin työt on hetkeksi tehty. Seurakunnan periaatteet ovat, ettei rikollista pidetä töissä. Pastorin vakanssi ainakin meni, luultavasti ikuisesti.

      Miten lie Afrikassa tapana, mene ja tiedä, mutta tässä tapauksessa ainakin oikeuskäsittely tulee ja sen jälkeen tuomio. Seurakunta ei voi puolustaa rikkomuksesta kiinni saatua.

      Kun tuomio on kärsitty, on asia erikseen, voiko tekijä saada anteksiannon. Ainakin hänen tulee uhrinsa kanssa asia käsitellä perusteellisesti. Riippuu katumuksesta, tuleeko tässä palveluksessa toimimisesta enää mitään.

      • Tyydytysoikeus

        Afrikassa nainen on vapaata riistaa ja miehellä on oikeus tyydyttää halunsa. Tämä on sikäläinen käsitys seksuaalisuudesta. Raiskauksesta ei seuraa tekijälle sen kummempaa, nainen yleensä tuomitaan syylliseksi, kun on ollut liian "haluttava". Ei siinä ole eroa, onko adventisti vai ei: nainen on tavara ja miehellä halut, jotka hänellä on oikeus tyydyttää. That's it.


      • kuurot korvatko?
        Tyydytysoikeus kirjoitti:

        Afrikassa nainen on vapaata riistaa ja miehellä on oikeus tyydyttää halunsa. Tämä on sikäläinen käsitys seksuaalisuudesta. Raiskauksesta ei seuraa tekijälle sen kummempaa, nainen yleensä tuomitaan syylliseksi, kun on ollut liian "haluttava". Ei siinä ole eroa, onko adventisti vai ei: nainen on tavara ja miehellä halut, jotka hänellä on oikeus tyydyttää. That's it.

        Mutta kun tämä 8 vuotias ei ollut vielä nainen vaan lapsi?
        Onko tämä sinun tyydyttämisoikeus adventistinen poikkeus ja heille suotu erivapaus ja mitä adventistipastorille on opetettu Raamatun periaatteista ja käskyistä?


      • Tyydytysoikeus
        kuurot korvatko? kirjoitti:

        Mutta kun tämä 8 vuotias ei ollut vielä nainen vaan lapsi?
        Onko tämä sinun tyydyttämisoikeus adventistinen poikkeus ja heille suotu erivapaus ja mitä adventistipastorille on opetettu Raamatun periaatteista ja käskyistä?

        En siis missään tapauksessa puolustanut papin tekoa - kuten en lainkaan myöskään hyväksy tätä afrikkalaista mentaliteettia, että nainen on vain "reikä", johon tuikataan, kun sattuu "seisomaan". Koska heidän näkökulmastaan miehellä on tähän oikeus ja tämä vain sillä perusteella, että on mies! Raiskaus on Afrikassa pitkälti hyväksytty, koska nainen on enemmän tavaraa kuin ihminen. Ja jos onkin ihminen, niin naisen olemassaolon oikeus ja tarkoitus on olla miestä ja tämän haluja varten.

        Tästä kulttuurisidonnaisuudesta johtuen eivät edes kristityt (tässä adventistimiehet eli pastori) tajua tekojensa vääryyttä.

        En suinkaan puolustele, en todellakaan, minusta tuollainen on selkäpiitä karmivaa (jokainen raiskaus on ja lapsen raiskaus vielä enemmän!). Afrikassa on ihan toiset ikärajat muutoinkin seksuaalisuuden suhteen (tytöt naitetaan heti kuukautisten alettua) ja onhan Afrikan muslimialueillakin aivan tavallista antaa tyttöjä jo7-8 vuotiaina vaimoiksi vanhoille miehille.

        Siis korostan vielä: kaikki, mitä kirjoitin, on vain kuvausta afrikkalaisesta reaaliteetista, ei sen hyväksymistä, vaan sen kauhistelua!


    • Tuomio täytäntöön

      Ei ne adventtikirkon sisällä häärivät pedofilit käsittääkseni ole afrikkalaista rotua, vaan ihan valkolaisia? Kaikilta ko. perverseiltä pitäis munat leikata veks ja panna vankilaan karskien homomiesten kanssa samaan selliin. Saisivat itse kokea joka päivä mitä on olla uhrina ja hyväksikäytettynä.

      • pyh!

        Länsimainen oikeuskäsite ei ole tuollainen "kostetaan sille loputtomalla piinalla" oppi.


      • Tehokas keino
        pyh! kirjoitti:

        Länsimainen oikeuskäsite ei ole tuollainen "kostetaan sille loputtomalla piinalla" oppi.

        "Pyh!" Länsimaisessa käytännössä rikoksen tekovälineet luovutetaan valtiolle, joten "Tuomio täytäntöön"- nimimerkin ehdotus on kannatettava. Näin ainakin estettäisiin tällaista hirviötä uusimasta rikostaan.


      • Tehokas keino kirjoitti:

        "Pyh!" Länsimaisessa käytännössä rikoksen tekovälineet luovutetaan valtiolle, joten "Tuomio täytäntöön"- nimimerkin ehdotus on kannatettava. Näin ainakin estettäisiin tällaista hirviötä uusimasta rikostaan.

        «"Pyh!" Länsimaisessa käytännössä rikoksen tekovälineet luovutetaan valtiolle, joten "Tuomio täytäntöön"- nimimerkin ehdotus on kannatettava. Näin ainakin estettäisiin tällaista hirviötä uusimasta rikostaan.»

        On monia rikoksia, joiden tärkein tekoväline on aivot.

        Tai sitten käsi.

        Sharia-laissahan neuvotaan hakkaamaan varkaalta käsi poikki. Eipä uusi rikostaan ainakaan sillä kädellä.

        Mitäs jos kuitenkin palaisimme ihan oikeasti oman kulttuuripiirimme oikeustajuun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      25
      11471
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      53
      4043
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      116
      3237
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      168
      2553
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      108
      2296
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      206
      1855
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      316
      1133
    8. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      67
      933
    9. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      18
      905
    10. Toisten elämän moralisointi

      Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte
      Tunteet
      143
      815
    Aihe