Heinäkuun 2014 alussa islamistit hyökkäsivät kristittyjä vastaan Keniassa Hindi-nimisessä kaupungissa. Hyökkäyksessä surmattiin 12 kristittyä. Kristittyjä vastaan on hyökätty myös kahdessa muussa alueen kaupungissa. Hyökkäysten uskonnollista luonnetta korostaa se, että väkivaltaa kohdistui vain kristittyjen koteihin, muslimikodit jätettiin rauhaan. Tapettuaan erään miehen islamistit hakivat Raamatun hänen kodistaan ja asettivat sen miehen selän päälle. Yli 3000 on paennut kodeista Hindin kaupungissa, koska he pelkäävät hyökkäyksiä tulevan lisää.
Islamilaista fundamentalismia Keniassa
MrSmithy
3
93
Vastaukset
- Hyvin pimeitä ja
laittomia ovat nuo hyökkääjät, rukoillaan puolestaan jos kuka jaksaa.
- selvä peli
ja mitä tekee kristtittyjen jumala, tämä ikuinen ja äärettömillä voimilla varustettu olento?
... aivan, ei mitään. Eiväthän mielikuvitusolennot mihinkään kykene. Näitä on aina hauskaa lukea, mainitsematta jää aina ne kristittyjen tekemät hyökkäykset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984812Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143942Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113850Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1192257Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771974Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801366- 1371324
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1681296En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5371156- 531125