Soini: Ruotsindemokraatin johtajaa tulee kätellä
Mahtava nousu
1060
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei pitäisi Soinilla olla kauheasti ilonaihetta, vasemmisto otti va`ankieliaseman.
Juhana Vartiaisella kiire koettaa kääntää asiaa "työperäisen maahanmuuton etuihin", joka on aivan eri asia, jota mamukeskustelu koskee ! Mutta propaganda YLE:llä on kova kiire ali-arvoimaan "vain 13 % kannatusta" Ruotsindemokraateille.
Sehän ei ole, Ruotsindemokraattien hyvyttä, vaan on ollut maltillisille Ruotsalaisille tapa kertoa se vallassa olleille, kuten 2011 Jytky Suomessakin, suomalaisten tapa haistattaa vallassa olleille piittaamattomuudesta kansan mielipiteille, pitkät !!
Juuri tämä vähättely ja piittaamattomuus johtaa lopulta siihen että puolueen kannatus lisääntyy ,kuinka suureksi se lopulta kasvaa jää vain nähtäväksi .
Tärkeintä kuitenkin on se että 87% ruotsalaisista eivät äänestäneet fasisteja!
Lähtökohtana sinulla on, kuten Suomenkin vaalitulosta "vähätellessäsi", että 100 % äänestää ja on äänestyskelpoisia., ja muut, ne äänestämättömät eivät jakaisi 13 % ajatuksia ja mielipiteitä. Se on myönnettävä, että en tiedä, enkä viitsi nähdä vaivaa tutkia, onko Ruotsissa äänestyspakko.
Ruåtsista ei ole äänestyspakkoa mutta äänestysprosentti on yleensä aina yli 80 prosentin lukemissa. Mutta mitä väliä tällä on? Ne jotka käyvät uurnilla niin heidän äänensä noteerataan 100 prosenttisesti. Muilla ei ole nokan koputtamista tämän jälkeen. Ja kuten sanottu 87 prosenttia äänesti toisin kuin ruåtsidemokraatit olisivat halunneet. Siis valtava enemmistö. Oliko sulla muuta?
montaa vaalikautta ylimielisyyttä ja äänestäjien aliarviointia. Se kostautuu. Siitähän polulistipuolueet virtansa ja suosionsa ammentavat.
Ei huaano, jos tuplaa äänimääränsä ja nousee kolmanneksi suurimmaksi puolueeksi ;) Vaa'ankieliasemaan ;)
Voihan sitä vähätellä, kuten kaikkea, ja jättää "vain" 13 % mielipide kuulematta, ja seuraavaksi onkin jo 26 % jos eivät valtaapitävät ota onkeensa äänestäjien mielipiteitä.
Älä nyt unta näe. Miten ihmeessä voisivat "ottaa onkeensa" kun eivät millään tavalla voi vaikuttaa yhtään mihinkään? Miten oppositiossa saadaan uusi laki voimaan ja vielä vähemmistöpäätökselllä? Siinä sinulle demokratian pelisääntö numero yks. Pureskele hetken sitä niin voit saada pelisäännöistä numero kaksi jollain tavalla ihan itse kiinni...
Vielä viime viikolla Soini ei olisi itse kätellyt:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014091318660347_uu.shtml
Timpan kannattaa pitää takin napit auki, että saa tarpeeksi nopeasti käänneltyä palttoota.
Saas nähdä repeekö palttoo vai puolue, kun Halla-aho luo lämpimän veljelliset suhteet ruotsidemareihin ja Soini pönöttää vastaan. Hallan harmiksi isopomo Englannista ei kuitenkaan taida hyväksyä tuota rasistisuhdetta, joten taitaa Hallakin revetä itsekseen.