Rosatom-kauppa kauppa jäihin - osana pakotteita?

Rosatom-kauppa saattaa raueta, jos ei projektin ehdoksi laitettua kotimaisuusastetta onnistuta täyttämään:

http://yle.fi/uutiset/vapaavuori_tvon_ydinvoimaluvalle_ei_lisaaikaa__fennovoiman_lupaan_ehto_kotimaisen_omistuksen_maarasta/7472021

Oikeastaan ajoitukseltaan ja muotoilultaan hyvä veto tähän Venäjän-pakotetilanteeseen. Venäjä saakoon pelästyä, että eikö mittavasta ydinvoimakaupasta tulekaan Ukrainan kriisin takia mitään.
8149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Vihreillä on ihan kanttu vei.

Ensin Hautala yritti lisäääniä NATO-kortilla EU-vaaleissa, mutta toisin kävi, vihreät NATO-vastustajat äänestivät Asemmistoliittoa.

Sitten Niinistö yritti saada hallituskumppaneilta apua ydinvoimasotkuunsa sitomalla Fennovoiman voimalan Venäjä-vihaan, mutta almuja ei tullut.

Nyt sitten Niinistö on totuuden edessä, Vihreiden on pakko lähteä hallituksesta jos Fennovoimalupa hyväksytään.

Äänestä

Niinistö väänsi melkein itkua kun kukaan ei tullut pelastamaan vihreitä reikä Venäjä-vastaisuuskaan auttanut.

Vai vieläkö Niinistö katsoo josko Stubb sanoisi että "no saatte olla hallituksessa vaikka vastustattekin Fennovoimahakemusta kun niin hienosti vihasitte Venäjää."

Äänestä

Näin tyhmistä sanomista voi helposti päätellä, ettei Moskovan Tiltu ole sentään Venäjän maksama trolli. Vaikka Venäjällä on rima alhaalla niin ei se noin alas vajoa:-)

Äänestä

Minna olevan kiinnostunut.
Aihe sopii Ydinvoima-palstalle.

Äänestä

Kyllä Rosatom sen atomivoimalan toimittaa ja sitten saamme oivallista atomisähköä koko
Suomen hyväksi.

Äänestä

Voimalan rakentaminen idän kanssa tulee perua ja ottaa luotettava Länsi toimi tilalle.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Asdertson kirjoitti:

Rosatom-kauppa saattaa raueta, jos ei projektin ehdoksi laitettua kotimaisuusastetta onnistuta täyttämään:

http://yle.fi/uutiset/vapaavuori_tvon_ydinvoimaluvalle_ei_lisaaikaa__fennovoiman_lupaan_ehto_kotimaisen_omistuksen_maarasta/7472021

Oikeastaan ajoitukseltaan ja muotoilultaan hyvä veto tähän Venäjän-pakotetilanteeseen. Venäjä saakoon pelästyä, että eikö mittavasta ydinvoimakaupasta tulekaan Ukrainan kriisin takia mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu