muovikuomun korjaus

arska

Onko kellään kokemuksia miten tommosen HARMAAN muovikuomun korjaisi. Lumi painoi kuomun kasaan ja sivuille repesi halkeamat n.10cm pitkät. Voiko noita muovihitsata vai jollain massalla/liimalla korjata.Toikin maksoi kuitenkin mummonmarkoissa yli 3000.

4

3235

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ohkasta

      Muovihitsauus tuskin onnistuu, mutta miten olisi, jos uretaaniliimalla kiinnittäisit sisäpuolelle vaikka vanerista palat, joilla liität kuorenkappaleet toisiinsa.

      • tärkeää

        Siistit peltin kappaleet sisäpuolelle, liimaa väliin , isokantaisella pop-niitillä pinnasta kiinni, hyvä ja siisti, hyvin kestää


      • vaari
        tärkeää kirjoitti:

        Siistit peltin kappaleet sisäpuolelle, liimaa väliin , isokantaisella pop-niitillä pinnasta kiinni, hyvä ja siisti, hyvin kestää

        Biltemasta saa lasikuitu kangasta ja siihen kuuluvaa liimaa sillä sujuu korjaus helposti ja tulee vahva.


    • TMFT

      Haponkestävää tai Rst verkkoa sopiva pala, joka lämmitetään toholla kuumaksi ja hitsarin nahkahanskat kädessä painetaan verkko sisäpuolelta halkeaman kohtaan ja kestävä tulee. Ei hajoa samasta paikasta enää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      191
      1684
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      86
      1433
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1068
    4. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      17
      985
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      939
    6. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      44
      878
    7. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      133
      701
    8. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      676
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      661
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      607
    Aihe