Kaikki eivät voi ymmärtää mitään uskosta, koska heillä ei ole sellaista itsellään. Se on Jumalan lahja ihmiselle, jota ei voi ansaita teoilla.
Jos haluaa ottaa selvää, voi näistäkin paikoista etsiä, mutta koska täällä on kaikenlaisia kirjoittelijoita, jotka vain heittävät tännekkin mitä sattuu, kuten muillakin uskontopaikoilla.
Kannattaisi etsiä oikea paikka internetistä, koska parempiakin on kuin tämä.
Esim. patmos.fi nimellä voi yhtä yrittää jos kiinnostaa.
uskossa tai ei
1
92
Vastaukset
- jli
Muutamia otteita linkistä:
http://www.nic.fi/~jlindell/miksikristusko.htm
Uskon ongelma
Elämä ja sen synty on edelleen mysteeri, vaikkakin tiedetään erittäin paljon elämästä ja sen monimutkaisista toiminnoista. Entäs sitten elämän Suunnittelijasta ja elämän antajasta ? Olen monta kertaa kysynyt, miten näin monimutkainen ilmiö voi olla olemassa, ellei takana ole käsittämätön viisaus ?
Vaikka en tiedä elämäni toiminnoista ja miten ne ovat mahdollisia kovinkaan paljon, en vaivaa päätäni kysymyksellä : Elänkö, tiedänkö todella perinpohjin , että elän ? Minä elän ja toimin parhaani mukaan, vaikka en voi varmasti "uskoa", miten se on mahdollista.
Hengellisestä elämästä ja uskosta Jumalaan ja Hänen ilmoitukseen on hieman samalla tavalla. En edes pyri tietämään kaikkea, vaan minä elän sen uskon ja niitten lahjojen mukaan, jotka Jumala on lahjoittanut.
Olen kiitollinen Jumalalle siitä kaikesta, minkä olen saanut kokea näissä uskon asioissa.
Pelastava usko
Kun on kysymys aidosta elävästä uskosta, se on ja tulee olemaan mysteeri, jonka salaisuuksiin paraskin älyllinen pohdiskelu ei täysin pääse. Silti se on todellinen ja kaikille tarjolla. Usko ei ole uskottelua, se on Jumalan lahja. joka armosta annetaan nöyrille. Usko on LEPÄÄMISTÄ Jeesuksen sovitustyön varassa.
Seppä Högman sanoi kerran Paavo Ruotsalaiselle, jolla varmasti oli tietoa kristinuskosta : ”Sinulta puuttuu yksi asia ja sen mukana kaikki, Kristuksen sisäinen tuntemus.”
Tätä tuntemusta ei saada älyllisillä ponnistuksilla. Se on ”usko, jonka Jeesus vaikuttaa”. Jotain tästä uskon salaisuudesta sain konkreettisesti kokea vakavan sairauden aikana vuosia sitten.
Pelastava usko on Jumalan lahja meille, kun me syntimme tunnustaen ja katuen otamme sen uskossa (hyväksymällä) vastaan turvautuen Jeesuksen sovitustyöhön
Uskontulon ”askeleet”
Joskus on tuotu esille, että uskoontulon vaiheiden tulisi olla selkeämmin lueteltu Raamatussa, esim. jokin ”10-askeleen ohjelma”. Tällöin ei ole ymmärretty, mikä pelastava usko on. Jos olisi tämänkaltainen ohjelma, niin koko asiasta tulisi vain ihmisen ponnistelu, joka olisi riippuvainen kunkin luonteesta ym. asioista. Silloin joutuisimme jonkinlaiseen ”pelastussääntöviidakkoon”. Raamattu ilmoittaa selkeästi : ”Armosta Jumala on teidät pelastanut antamalla teille uskon. Pelastus ei ole lähtöisin teistä, vaan se on Jumalan lahja. 9. Se ei perustu ihmisen tekoihin, jottei kukaan voisi ylpeillä.” (Ef.2:8-9)
Pelastava usko ei ole siitä kiinni, että ymmärrämme koko Raamattua oikein tai että meillä on ”oikea oppi”. Ihmisillä saattaa olla asioista monenlaisia käsityksiä. Ratkaiseva on rehellinen, avoin ja nöyrä asenne Jumalan pelastuslahjan suhteen. Kun Jumala on päättänyt toteuttaa pelastussuunnitelmansa Jeesuksen sovitustyön kautta, minun on täysin turha pohtia esim., olisiko Jumala voinut sen tehdä toisella tavalla. Ei sellainen pohdinta pelasta minua synnin seurauksesta, erosta Jumalasta.
Uskontulon periaatteet
Vaikka eri ihmiset voivat kokea pelastuksen hyvin eri tavalla riippuen luonteesta, kokemuksista, perinteistä, ym. on kuitenkin olemassa "tietyt pääkohdat" :
- Myönnä tarpeesi. (Olen syntinen)
- Ole valmis kääntymään pois synneistäsi (katumaan) ja tarvittaessa sovittamaan rikoksesi.
- Usko, että Jeesus Kristus kuoli puolestasi ristillä ja nousi ylös haudasta.
- Kutsu rukouksen avulla Jeesus Kristus tulemaan elämääsi ja hallitsemaan sitä Pyhän Hengen kautta.
Vahva usko
Kristillisestä uskosta puheen ollen tulee usein esille sellainen vivahde, että uskon pitää olla vahva, jotta se vaikuttaisi. Tämä helposti vie siihen, että yritetään ”uskoa”. Mutta tämä ei ole pelastavaa uskoa, jos se perustuu ihmisen omiin ponnisteluihin. Jumalan pelastustyö Jeesuksen kautta on valmis ja täydellinen ihmiselle armosta vastaanotettavaksi. Pelastava usko on Jumalan lahja, kun ihminen hyväksyy itsensä sellaisena syntisenä, kuin hän on. Hän turvautuu siihen, mitä Jumala on tehnyt. Hän LEPÄÄ turvallisena siinä evankeliumin lupausten varassa. Pelastava usko ei ole ensisijaisesti tunnemaailmassa. Joku on sanonut, että tunteet vaihtelevat kuten lämpötila ulkona. Mutta Jumalan lupaukset eivät vaihtele, ne pysyvät. Ne muodostavat sen maaperän, johon uskomme voi juurtua. Jos ympärillämme myrskyää, juuret pysyvät ja tunkeutuvat yhä syvemmälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1036603
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h875007Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1083258Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p313128Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska272308Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191676Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961301Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391262Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311166- 48944