Keskustalla on pitkäjänteinen suhtautuminen Venäjään. Puolueeseen luotetaan rajan takana. Molemmat asiat takaavat sen, että tuloksekkaat neuvottelut ovat mahdollisia.
Onko parempi, että lähdemme USA:n käsikassaraksi vai itsenäiseksi toimijaksi Venäjän suuntaan?
On tärkeää ottaa huomioon kaksi asiaa: Nykyinen tilanne Venäjällä ei ole ikuinen ja itänaapurissa muutokset tapahtuvat aina sisältä päin, Ulkoa ei sinne voi eikä näinollen kannata vaikuttaa,
Onko parempi, että lähdemme USA:n käsikassaraksi vai itsenäiseksi toimijaksi Venäjän suuntaan?
On tärkeää ottaa huomioon kaksi asiaa: Nykyinen tilanne Venäjällä ei ole ikuinen ja itänaapurissa muutokset tapahtuvat aina sisältä päin, Ulkoa ei sinne voi eikä näinollen kannata vaikuttaa,
Vastaukset 4
Vanhimmat
Suomen on edelleen muistettava, että meillä on yli 1300 km maarajaa Venäjän kanssa. Se on oleellinen asia kun tehdään mitä tahansa politiikkaa.
Sipilä erotti aamulla tv:ssa viisaasti kauppapolitiikan muusta hektisestä kiehunnasta erilleen, korostaen pitkäjänteisyyttä.
Venäjällä käytiin paikallisvaalit ja niissä Yhtenäinen Venäjä jylläsi, kuten oli odotettukin. Neuvostoaikojen 100 %:iin ei päästy, mutta monin paikoin hyvin lähelle sitä.
"Suomen on edelleen muistettava, että meillä on yli 1300 km maarajaa Venäjän kanssa."
Ainakin Venäjä muistaa sen koko ajan, samoin kuin edellisen kerran jolloin tuon rajan länsipuolella seisoivat vihamieliset joukot "im Bunde" suomalaisten kanssa valmiina hyökkäämään Venäjän kimppuun. Suomen lännettyminen ja natottuminen uhkaa viedä Suomen samaan tilanteeseen kuin v. 1941.
Rosatomin kanssa on syytä olla kovin varuillaan. Siitä tulee vahvin yksittäinen omistaja, voimalan toimittaja sekä raaka-aineen hankkija ja voimalan huoltaja.
Se voi rakennusvaiheessa vedättää sekä myöhemmin sanella Kremlin reunaehtoja Suomelle.
Suomalaisen omistuksen huono puoli on sen hajanaisuus ja ihmeellinen tulkinta koko EU:n alueen määrittäminen kotimaaksi.
"Onko parempi, että lähdemme USA:n käsikassaraksi vai itsenäiseksi toimijaksi Venäjän suuntaan?"
Suomi näyttää jo ulkoistaneen suuren osan idänpolitiikkansa päätöksenteosta USA-NATO-EU:lle. Venäjä huomaa kaiken ja vetää asioista omat johtopäätöksensä.
"On tärkeää ottaa huomioon kaksi asiaa: Nykyinen tilanne Venäjällä ei ole ikuinen ja itänaapurissa muutokset tapahtuvat aina sisältä päin, Ulkoa ei sinne voi eikä näinollen kannata vaikuttaa,"
Mikä onnistui USA-NATO-EU:lta ja sen marioneteilta Kiovassa ei tule koskaan onnistumaan Moskovassa.