Voice of Kids ja ruotsin kieli

sammapåsvenska

Onko muiden kuin minun mielestä noloa että voice of kidsin juontajat axl smith ja se joku muija sekä tähtivalmentajat arttu ja diandra ei osaa/halua puhua ruotsia suomenruotsalaisten kilpailijoiden kanssa? Melkein joka jaksossa kuitenkin joku kilpailija jonka äidinkieli on ruotsi.. Eikö vois ihan pari lausetta opetella, niinku esim. kysyä mitkä fiilikset tai lava on sun tai kiitos esityksestä?. Nyt se vähän näyttää että eivät edes halua puhua ruotsia.

Ois kuitenki hyvä esimerkki muksuille jotka ohjelmaa katsoo, koska koulussa pitää kuitenkin sitä ruotsia myöhemmin opetella..

10

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10+3

      Ei ole noloa. Sehän on tilanne Suomessa, ettei monikaan osaa keskustella ruotsiksi.

    • åööpolmkujbhyggggtfb

      suomessa maan tavalla tai maasta pois.jos ei osaa suomea.

    • kaikkee kanssa

      Nmä tenavat puhukoot suomea, ku ollaan Suomessa!!

    • ygthubjoklpå

      Kaikki ruotsinkieliset siinä ohjelmassa voisi laittaa suoraan sen siegfreidskin (vai mikä lie) joukkueeseen...säästys ohjelma-aikaa muille.

    • Takgare Bockkare

      Jos suuriosa kilpailijoista on ihmisiä,joilla äidinkieli on Ruotsi,niin juontajilta pitää vaatia ainakin perustaso eli virkamies Ruotsi.

      Krista osaa kyllä kiitettävästi.

      • jotai rajaa

        Hurrinkieltä ei tähän ohjelmaan tarvita!!!


    • azfh<sfh
    • jagtalarintesvenska

      Itseasiassa on väärin puhua ruotsia, niin että me muut emme sitä ymmärrä. Tämä ketjukin on aloitettu provona, tarkoituksena hakea ruotsin vastaista kantaa esiin.

    • NElegfg

      Suomessa puhutaan suomea. Minusta edes on väärin että on ruotsinkielisiä. Voisi hävitä koko kieli ja suomi pysyä yksikielisenä!

    • Työkielenä Ruotsi

      Ympärillämme on 9milj Ruotsinkielistä ihmistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      269
      4921
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      89
      3404
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      42
      3308
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2599
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1817
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1630
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      97
      1428
    8. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      13
      1295
    9. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1035
    10. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      70
      1027
    Aihe