Sähkö tulee kallistumaa yli 15% jos ei tule uutta ydinvoimaa
Suomi on jo nyt niin riippuvainen tuontienergiasta
Vuosina 2000–2008 sähkön nettotuonti vaihteli 5–20 % välillä kulutuksesta vuosittain.
Sähkön tuonnista: jopa 15–20 % kulutuksesta joudutaan kattamaan tuontisähköllä. Voimakas tuontiriippuvuus on riski huoltovarmuudelle
Euroopassa ei juuri missään sähkön tuontiosuus nouse niin suureksi kuin Suomessa
Suomi on jo nyt niin riippuvainen tuontienergiasta
Vuosina 2000–2008 sähkön nettotuonti vaihteli 5–20 % välillä kulutuksesta vuosittain.
Sähkön tuonnista: jopa 15–20 % kulutuksesta joudutaan kattamaan tuontisähköllä. Voimakas tuontiriippuvuus on riski huoltovarmuudelle
Euroopassa ei juuri missään sähkön tuontiosuus nouse niin suureksi kuin Suomessa
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ydinvoima on 100% tuontia, polttoaine, rikastettu uraani tuodaan muualta, Suomessa ei uraania rikasteta nyt ja tuskin tulevaisuudessakaan.
Huoltovarmuudelle parasta on pienemmät useat tuotantoyksiköt ympäri maata, ei muutama suuri. Hajautettuna ne voivat toimia kotimaisella uusiutuvalla, hakkeella ja myös turpeella.
kerro ihmeessä mikä osuus ydinvoimasta on uraanin?
Kuinka paljon tarvitaan uraania valmistukseen, millainen merkitys sillä on?
noh, jos oikeasti haluat tietää, niin nykyisissä 1000 megawatin laitoksissa ladataan reaktorit joka toinen vuosi, about 100 tonnia kerrallaan, rikastetulla uraanilla (pelleteillä).
Siis rikastetun uraanin osuus ydinvoimasta on 100%, piste.
Niimpä tavalliselle tallaajalle se maksaa maltaita. Tänään aamulla oli Suomen sähkönkulutus 9088 MW ja tuontia oli 2287 MW hintaan 49.46 €/ MWh.
Halvimmillaan tuo tuontisähkö on ollut alle 30 € / MWh. Tänään aamulla tuontisähkön osuus oli noin 25,1 % . Ja sitä paljon meuhkattua puhdasta ja Suomen pelastavaa tuulivoimaa tuotettiin 7 MW. Että silleen.
no jaa tavalliselle tallaajalle maksaa siirto ja verot enemmän kuin itse sähkö. Venäjältä voi tuoda, tosin eivät pysty nykyään enää toimittamaan kuin muutaman sata megawattia tehona, oman kulutuksensa takia, mutta toisaalta siellä on uralin takana fortumin omistama sähköntuotantokombinaatti (3000 megawattia)....
Suhteessa noi 40 % sähkö ja siirto+ ym. 60 % laskusta. Teollisuushan saa vähentää veroissa energian. Että silleen.
ei suomessa ole edes yrityksiä jota tarvitsee ydinsähköä.
suomi on laskeutunut kehitysmaantasolle ja alemmas mennään.
sitten lyödään rumpua kun joskus tulee heidän vuoro luopua edustaan.
ei tarvita enään fiaskoja tulee jollekin liian kalliiksi.