...tunnen vielä lukkarinrakkautta pääkaupunkiamme kohtaan ja kokeilin YLE:n vaalikonetta, mitä kone suosittelisi minulle.
Yritin vastata kysymyksiin, kuin olisin ollut helsinkiläinen ja tulos oli keskustalaisesti ajattelevalle mieluisa.
Ensimmäiselle ja kolmannelle sijalle tuli keskustalainen, väliin oli sijoittunut KD.
Viiden parhaan joukkoon oli päässyt vielä yksi vihreä ja yksi demari.
Suosittelen nykyisin Helsingissä asuvalle keskustan äänestämistä, keskustalaisilla ajatuksilla saisitte kaupungistanne vielä paremman paikan elää.
Yritin vastata kysymyksiin, kuin olisin ollut helsinkiläinen ja tulos oli keskustalaisesti ajattelevalle mieluisa.
Ensimmäiselle ja kolmannelle sijalle tuli keskustalainen, väliin oli sijoittunut KD.
Viiden parhaan joukkoon oli päässyt vielä yksi vihreä ja yksi demari.
Suosittelen nykyisin Helsingissä asuvalle keskustan äänestämistä, keskustalaisilla ajatuksilla saisitte kaupungistanne vielä paremman paikan elää.
Vastaukset 6
Vanhimmat
10.3.2003 YLE kepun ehdokastentti: Pertti Salovaara: "Tämä on valitettavasti sellaista siltarumpupolitiikkaa, josta on päästävä eroon" (toimittajien kysyessä, miksi 86% kepun kansanedustajaehdokkaista haluaisi tulonsiirtoja pääkaupunkiseudulta muualle Suomeen).”
et perustele!
"Suosittelen nykyisin Helsingissä asuvalle keskustan äänestämistä, keskustalaisilla ajatuksilla saisitte kaupungistanne vielä paremman paikan elää."
Kuka tahansa voi sanoa mitä tahansa, mutta muista, että ainoastaan "tavallista yksinkertaisemmat ihmiset", eli valmiiksi jo kepulaiset henkilöt ovat valmiita uskomaan mitä tahansa ilman perusteita.
Eli lapsellinen kepumainoksesi meni niin sanotusti harakoille!
Minun mielestäni asioihin vaikuttaminen on sitä todennäköisempää, mitä vaikutusvaltaisemmasta puolueesta löytää lähinnä itelleen sopivan ehdokkaan.
Helsingissä syntyy tässä mielessä aika merkittävä ero suurimman valtuustoryhmän, eli kokoomuksen ja yhden kaikkein pienimmistä, eli keskustan välille.
Täytyy siis olla asenteiltaan hyvin kokoomusvastainen porvari, jos näiden kahden vaihtoehdon välillä valitsee keskustan.
Toisaalta minunkin on kyllä pakko tunnustaa, että syöttäessäni omat mielipiteeni koneeseen sain parhaiten sopiviksi juuri kokoomuslaisia, ensimmäisenä oli Jere Lahti.
Viiden parhaan joukossa ei ollut yhtään demaria, he olivat kaikki viiden huonoimman joukossa. keskustalaisia ei näkynyt kummassakaan listassa ei siis edes tuossa viiden huonoimman joukossa.
Tästä voimme tehdä sen johtopäätöksen, että kyllä äänestäjän omat mielipiteet ratkaisevat aika paljon sen suhteen, mitä puolueita hän lähinna edustaa ja mistä puolueista hän on kaikkein kauimpana.
"Ei ollut uskollinen,...
Lähettäjä: Jorma Laitinen Järkivihreä 6.8.2002
> > > Kepu on nyt tosi heikoilla jäillä. Joku siinä uppoaa, tuskin vain Saapunki yksin.
> > -----------------------------
> > ...ja yrittää vielä vetää Saapunkinkin perässään, mutta menköön !
> ------------
> Niinkö se kepu palkitsee uskollisiaan ?
---------------------------------
...huorasi aatettaan, kun meni kokoomusta tukemaan."
Tämä onkin taas sitä keskustelua, jossa stadilaiset luulevat olevansa maailman napa ja tästä vastullisesta 'työstä' pitäisi heille maksaa riittävä korvaus.
Pitäisikö sinun kotikuntaasi lähettää kateudesta parantavaa mielenterveystukea?