Ukrainan kriisi ja pakotteet jäävät pysyväksi ilmiöksi.
Venäjä käyttää enemmän rahaa asevoimiin ja Ukrainalta anastettujen alueiden ylläpitoon.
Venäjän talous alkaa supistua.Rupla syöksyy ja hinnat nousevat.
Kansa käy tyytymättömäksi.
Putin yrittää palauttaa suosionsa hyökkkäämällä mihin tahansa, Kazakstaniin, Moldovaan, Valko-Venäjälle tai Suomeen.
Venäjä käyttää enemmän rahaa asevoimiin ja Ukrainalta anastettujen alueiden ylläpitoon.
Venäjän talous alkaa supistua.Rupla syöksyy ja hinnat nousevat.
Kansa käy tyytymättömäksi.
Putin yrittää palauttaa suosionsa hyökkkäämällä mihin tahansa, Kazakstaniin, Moldovaan, Valko-Venäjälle tai Suomeen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Hyvä avaus.
Kukaan ei tiedä, kuinka Ukrainan ja Krimin tilanne saadaan ratkaistua. Kriisi voi kestää pitkään, vuosikymmenen tai enemmänkin.
Venäjän raaka-ainevetoinen talous supistuu joka tapauksessa. Rupla on jo heikentynyt ja inflaatio venäjällä laukkaa 10% tasolla, jos ei ylikin. Pakotteet vaikuttavat ja niitä tulee lisää, jos putin antaa niihin aihetta. Eivät EU ja USA voi enää perääntyä valitsemaltaan tieltä, eikä niin pidäkään tehdä.
Tyytymättömyys putinia kohtaan venäjällä oli varsin suurta hänen uudelleen valintansa jälkeen. Nyt putin yrittää aggressiivisella ja nationalistisella politiikallaan kalastella kansan suosiota, ikivanha diktaattorien temppu. Vaikutus on vähän sama kuin laskea housuihinsa pakkasella, lämmittää vähän aikaa, mutta kohta on entistä kylmempi olo.
Kaikissa tapauksissa Suomen on haettava NATOn täysjäseneksi. Onneksemme sekä presidenttimme että hallituksemme johto ymmärtää Suomen edun.
Eli asia on vireillä, eikä missään tapauksessa kansalta tulla mitään mielipiteitä kysymään, ainakaan jos kannatus ei ole täysin varmaa. Isäntämaasopimus on pelkkää esivalmistelua, tietysti se on askel kohti Suomen täysjäsenyyttä NATOssa.
Suomi tee,nuija!
Älä dissaa NATOa. Suomi on myös NATOn kamu. Tosin tällä hetkellä virallisesti vain rauhankamu.
Onko muita tulevaisuusvisioita?
Ne pysyy housut lämpimänä kun kusee uudelleen.
Tosin kierre on tuhoisa ja lopulta pakkanen tappaa.
Lähinnä Moldova on vaaravyöhykkeessä. Moldovan kyljessä oleva separistialue Transnistria vilisee jo nyt venäläissotilaita. Lisäksi Moldova on lähentynyt EU:a, ja sitä Venäjä ei katsele hyvällä. Moldova on pieni maa, joka olisi sotilaallisesti pelkkä suupala Venäjälle, jos se haluaa sen. Jäämme odottamaan, mitä tapahtuu.
Näin toimien Venäjä on yksin vastaan koko maailma. Venäjän liitossa on Valko-Venäjä ja Kazakstan. Nekin lipeävät, jos tilanne niin sallii.
Mitä Venäjä tästä hyötyy? Onko tämä vain Putinin haihattelua ja toive uudesta Neuvostoliitosta? Sitä ei vain saa takaisin. Ei edes voimalla! Ei kukaan pidä valtiosta, joka käyttäytyy agressivisesti naapureistaan kohtaan. Ei Venäjä saa pakottamalla puolelleen ketään. Sitä vain aletaan pitää yhä enemmän häirikkövaltiona.
Putin tekee kansalleen tällä karhunpalveluksen. Koko kansa saa leiman otsaansa, vaikka Venäjällä on paljon fiksuja ja sivistyneitä ihmisiä. Venäläiset eivät enää voi muuttaa muihin maihin, kun Putin lähtee "auttamaan" heitä panssareiden kanssa, jos jokin menee vikaan ihmisten yksityiselämässä.
Putin käyttää oppimatonta kansaa hyväkseen suosionkalastelussaan. He äänestävät, kun luulevat ja uskovat Putinia ja hänen machoiluaan. Sodan hierominen on erittäin helppoa, mutta seuraukset ovat ikäviä.
Putinkin juhlii voitonpäiviä joka vuosi. Ymmärtääkö hän, miksi? Onko sekin vain pullistelua vai sitä, että natsi-Saksa saatiin tuhottua. Onko natsi-Venäjä aivan eri juttu?
Venäjällä kuohuu jo - mielenosoituksia Moskovassa ja Pietarissa. Ja Hodorkovski lyö löylyä lisää Sveitsistä.
Ei onnistu! Moottoripyöräjengi pitää huolen.
Kannattais Venäjänkin liittyä Natoon.
Ei tarttis koko ajan pelätä, että Nato hyökkää.