... kannattaa jättää hansikaslokeroon viinapullo, johon on viinaksien tilalle vaihtanut metanolia...
saatttaa olla viiminen varkaus(?) :)
autovarkaille..
10
4041
Vastaukset
- cxxx
Tuo on muuten viikon paras idea, toivottavasti tätä palstaa ei hyvin moni autovaras lue, niin saa ideasta kaiken hyödyn käyttöön.
- viiniä
Minulla on jo vuosia ollut auton penkin alla glykooliviinipullo.
Siitä on muutakin hyötyä kuin, että varas myrkyttää sillä itsensä, nimittäin moottorin keittäessä siitä voi lorauksen kaataa syyläriin.- Demo
Paitsi että glykoli ei ole itsessään myrkyllistä... Jäähdytys nesteessä on kyllä muita vaarallisia aineita.
- Stara
Demo kirjoitti:
Paitsi että glykoli ei ole itsessään myrkyllistä... Jäähdytys nesteessä on kyllä muita vaarallisia aineita.
Sinähän varsinainen "puistokemisti" olet, kun väität ettei glukoli(1,2-etaanidioli, kahden arvoinen alkoholi) ole vaarallista. Sehän on yksi niistä alkoholeista metanolin kanssa, jota ihminen ei voi käsitellä. Muistaakseni noin 50 ml:an annos aikuiselle ihmiselle on tappava.
Se mitä muita aineita jäähdytysnesteessä on, eiköhän ne juuri ole niitä, mitkä estävät tuotteen mahdollisen nauttimisen --> denaturointi-aineita. Stara kirjoitti:
Sinähän varsinainen "puistokemisti" olet, kun väität ettei glukoli(1,2-etaanidioli, kahden arvoinen alkoholi) ole vaarallista. Sehän on yksi niistä alkoholeista metanolin kanssa, jota ihminen ei voi käsitellä. Muistaakseni noin 50 ml:an annos aikuiselle ihmiselle on tappava.
Se mitä muita aineita jäähdytysnesteessä on, eiköhän ne juuri ole niitä, mitkä estävät tuotteen mahdollisen nauttimisen --> denaturointi-aineita.Näin todellakin väitän... Satun työssäni käsittelemään glykolia ja tiedän kokemuksesta ettei se todellakaan ole ihmiselle niin vaarallista kuin annat ymmärtää. Esimerkkinnä tästä voin kertoa ettei ko tavaran kyljessä ole merkintää aineen tappavuudesta (kuitenkin ko merkki olisi pakollinen jos se olisi tappavaa).
Olet kyllä muutenkin aika sälli jos raakaa glykolia syyläriin työnnät.- Stara
Demo-82 kirjoitti:
Näin todellakin väitän... Satun työssäni käsittelemään glykolia ja tiedän kokemuksesta ettei se todellakaan ole ihmiselle niin vaarallista kuin annat ymmärtää. Esimerkkinnä tästä voin kertoa ettei ko tavaran kyljessä ole merkintää aineen tappavuudesta (kuitenkin ko merkki olisi pakollinen jos se olisi tappavaa).
Olet kyllä muutenkin aika sälli jos raakaa glykolia syyläriin työnnät.Et ole tainut maistaa töissä glukolia, kun vielä kirjoitat. Käytännössä jos muistat vuosia sitten, kun italialainen viini vedettiin markkinoilta, kun glykolia löytyi seasta. Jos ei mielestäsi vaarallista, niin miksi näin? Toisaalta, otappa tuoteturvallisuusopas käteen ja katso mitenkä glykoli on parjännyt ns. "rottatestissä". En väitä omin päin, vaan mitä kemikaaliopas kertoo. Aikoinani myös käsittelin töissä voimakkaita kemikaaleja puolijohdeteollisuudessa, arseenia, fluorivetyä jne.
Toisaalta mielummin raakaa glykolia laittaisin syyläriin, kuin pelkkää vettä. - sillai?
Stara kirjoitti:
Et ole tainut maistaa töissä glukolia, kun vielä kirjoitat. Käytännössä jos muistat vuosia sitten, kun italialainen viini vedettiin markkinoilta, kun glykolia löytyi seasta. Jos ei mielestäsi vaarallista, niin miksi näin? Toisaalta, otappa tuoteturvallisuusopas käteen ja katso mitenkä glykoli on parjännyt ns. "rottatestissä". En väitä omin päin, vaan mitä kemikaaliopas kertoo. Aikoinani myös käsittelin töissä voimakkaita kemikaaleja puolijohdeteollisuudessa, arseenia, fluorivetyä jne.
Toisaalta mielummin raakaa glykolia laittaisin syyläriin, kuin pelkkää vettä."Toisaalta mielummin raakaa glykolia laittaisin syyläriin, kuin pelkkää vettä."
Jos lämpötila on plussan puolella, niin mikset käyttäisi vettä? Sehän toimii jäähdynnesteenä parhaiten! Miksikö vettä sitten ei käytetä aina? No sen lisäksi, että talvisin vesi jäätyy, niin se myöskin ruostuttaa. Siksi veden sekaan kannattaa laittaa jäähdytinnestettä, joka taasen sellaisenaan on huonompaa ainetta jäähdyttämään kuin vesi.
- Käsiendesinfiointiaine
Apteekista varmaan saa ostettu käsiendesinfiointiainetta litran muovi pullo jossa alkoholin osuus 80% loput jotain muuta. Sillä täyttää kossupullon mutta vaikutuksista en tiedä, tuskin se juotavaksi kelpaavaa on :)
- mimmi
Tää pitää toteuttaa hetimiten >:)! Vielä kun keksisit keinon, jolla vois huijata bensavarkaita... Keskuslukolla suljettu bensatankin luukku oli jotenkin väännetty auki ja yritetty ruuvarilla tms. avata korkki, eivät onneksi olleet onnistuneet. Onneksi olin vaihtanut lukottoman korkin tilalle lukollisen ihan varmuuden vuoksi, muuten olis bensat hävinneet tai sokeria pistetty tankkiin tai ties mitä. Mopopojat varmaan asialla kun ei sentään oltu yritetty autoon sisälle.
- jannu
Itse mainitsit jo parhaan konstin. Laita sinne tankkiin sokeria, niin varas kokee karvaan pettymyksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu615103Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti183202- 1422705
Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett162298- 1271814
- 151653
Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks1601451Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis731397- 951287
Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä
Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut1041284