Vadelmanlehtitee kokemuksia? Muut yrtit synnytyksessä?

Yrttimamma

Kyselisin, että onko vadelmanlehtiteestä ollut apua synnytyksessä? Millä rv synnytit? Vaikuttiko maidonnousuun?

Onko mitään muita yrttejä jotka auttaisi synnytyksessä?

Esikoisen kanssa supisteli säännöllisen epäsäännöllisesti 3vrk putkeen yötäpäivää ennen synnytystä. Pisin tauko oli 20 minuuttia supistusten välillä.

Olen nauttinut 100% luomu vadelmanlehtiteetä jostain viikosta 30 saakka. Nyt rv 38 ja juon sitä kolme kupillista päivässä.
Tätä ennen join clipperin vadelmanlehtiteetä, kunnes huomasin siinä olevan itse vadelmanlehteä kovin vähän ja haudutusaikakin oli todella lyhyt :o

Mutta siis kokemuksia olisi kiva kuulla :)

1

2424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pojan äiti

      Voi kun en enää muista, että mitä kaikki neuvoja sain synnytyksen käynnistämiseen. Asun ulkomailla ja täällä on vähän Suomea enemmän kaikki luonnontuotteita ja homeopatiaa käytössä.

      Mulle annettiin ohje johonkin itte keitettävään teehen, mihin tuli ainakin neilikkaa ja kanelia. Lopulta sekotettiin 1:1 appelsiinimehun kanssa. Oli aika jouluinen..

      Lisäksi synnytyslaitoksella saadussa listassa oli neilikkaöljytamponit. Täällä saa neilikka öljyä ihan apteekista. Sitä laitettiin muutama tippa veden sekaan ja sinne sitten kastettiin tamponia. Mulla alko synnytys tämän hoidon jälkeen, mutta en sitte tiedä oliko sillä asian kanssa mitään tekemistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      64
      5592
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      20
      4207
    3. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      17
      2906
    4. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      152
      2170
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      1906
    6. Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä

      Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut
      Perussuomalaiset
      124
      1728
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      95
      1377
    8. Kerro jotakin kaivatustasi.

      Vaikka synkimmät salaisuudet jos tiedät. :) m
      Ikävä
      68
      1154
    9. Harmi, se on

      Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty
      Tunteet
      17
      1126
    10. Maailma pysähtyy aina kun sut nään

      Voi mies kuinka söpö sä oot❤️ Olisin halunnut jutella syvällisempää kuin vaan niitä näitä. Se pieni heti sut tavatessa o
      Ikävä
      77
      978
    Aihe