Ainoa kepulainen, pääministerinäkin toiminut, jolla on oikein käräjäoikeuden pöytäkirjassa häntä vähemmän mairitteleva maininta epäluotettavuudestaan?
Yksi kysymys lisää
Huuli poskessa
1769
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Anneli "Annukka" Jäätteenmäki, joka keikisteli ilkosillaan Jallussa 70-luvulla.
Kumpi se nyt on oikea luku Annelin pääministeripäivien määrän suhteen?
Kuusysi sattui Matti Vanhasen vaalinumeroksikin jossain vaaleissa.
Mutta Jäättiksen suhteen on puhuttu kummastakin.
Kumpi oikein?
Jo 68 päivän kuluttua nimityksestä hän päätyi eroamaan virastaan, ja eduskunta valitsi hänen seuraajakseen Matti Vanhasen samasta puolueesta. Jäätteenmäki jätti myös keskustan puheenjohtajan paikan lokakuussa 2003.
Jäätteenmäen hallitus oli Suomen tasavallan 68. hallitus, jonka muodostivat SDP, Keskusta ja RKP. Vuoden 2003 vaalien perusteella muodostettu hallitus oli luonteeltaan enemmistöhallitus ja toimi 69 päivää
"Jo 68 päivän kuluttua nimityksestä hän päätyi eroamaan virastaan, ja eduskunta valitsi hänen seuraajakseen Matti Vanhasen samasta puolueesta."
Keskustan mukaan rehellisintä mitä keskustalla on, Vanhasesta sanottiin. Erilaisten sattumusten jälkeen lausahdus kävi keskustalle ja Vanhaselle rasitteeksi. Vanhanenkin erosi tai joutui eroamaan pääministerin ja puheenjohtajan paikoilta.
Joskus netistä löytyi koko oikeudenkäyntipöytäkirja.
http://yle.fi/uutiset/manniselle_sakkoja_jaatteenmaki_vapautettiin_syytteista/5155661
Putki Paavo poltti sotilaspassinsa.
Sutki-Paavo pelkäsi kuolevansa vitutukseen.
Jos muuten tarkoitat Paavo Lipposta, ei hän liity mitenkään sotilaspassien polttelujupakkaan. Kyllähän sinä sen tiedätkin, kunhan vaan provoseeraat valehtelemalla, kun olet luonteelatsi kiero kuin Väyrysen silmät.
Sinua vakavammin otettavakin palstalle kirjoittelija Jäbä (yksi hänen nimimerkeistään) väitti kivenkovaan myös Erkki Tuomiojan polttaneen sotilaspassinsa.
Ja kyse on nyt siis siitä asiasta, kun niiden passien polttamisesta tuli symbolinen julkisuustemppu. Onhan monikin voinut polttaa sotilaspassinsa kotonaan vaikka vahingossa, tai laittaa sen vaikka pyykkikoneeseen. Ei sillä mitään käytännön merkitystä ole. Kyllä uusi tulee, jos tarvitaan. Omakin passini ties missä. Ei tuota ole kukaan kysellyt.
Mutta Jäbä ei millään myöntänyt olleensa väärässä, vaikka se hänelle jo monen kirjoittajan voimin kerrottiin, ettei Erkki Tuomioja polttanut sotilaspassiaan.
Hän oli tosiaan siinä luulossa eikä hänessä ollut miestä sen vertaa, että olisi myöntänyt olleensa väärässä, vaikka rivien välistä sen lopulta saattoi lukeakin. Aika raukka tyyppi. Tyypillinen herraspoikakokkari.
Eihän Väyrynen ole koskaan ollut pääministeri.
nostanut konsulttirahaa venäläisiltä. Se oli Putkipaavo.
Eipä taida antaa aihetta enempään kitinäsi.
http://www.hs.fi/politiikka/a1305552705051
Lipponen ja Tuomioja poltti sotilaspassinsa.
Siitä ihan faktaakin.
Reservin majuri Väyrynen nyt ei sellaista tekisi.
Itsekin olin näkemässä tuon tapahtuman paikan päällä. Lopulta Erkki ja Paavo tanssivat härkäparina ja huusivat eläköön Ikuinen Neuvostoliitto.
Halosen vappupuheen näin televisiosta jo 1968, jotkut vasta 1976, jotka asuivat Suomessa. Mutta ruoho oli vihreää kumpanakin vuonna. Ja aidan kummallakin puolella, sen muistan aivan varmasti, jos jotain muistan. Lipputanko oli valkoinen mustavalkoisissakin televisioissa.
Meneillään oli jääkiekko-ottelu ja ihan vahingossa tallentui vanhempieni VHS-nauhalle, mutta se oli kyllä eri päivä. Toisen joukkueen pelaajilla oli sinä päivänä siniset paidat, toiset oli hurreja. Skoonessa kannatettiin niitä, vaikka oltiin suomalaisia ja hurrit piti meitä halpamakkarana. Siellä kuitenkin ruoho oli vihreää jo aprillipäivänä ja VHS-nauhurit ennen kuin Suomessa. Isä sanoi aina, että maassa maan tavalla, tai tulee tehtaalla taas turpaan. Oli oppinut maan tavoille. Sai se silti viikonloppuina aina turpaan, kun unohti maan tavat ja sanoi, että Kekkosen Suomessa on maan tavat paremmat kuin Ruotsissa.
Maanantaiaamuna sille tehtaalla vinoili suomalaisetkin. Tiesivät jo.
"menitkös taas kehumaan niitä maan tapoja, joita pakoon lähditi?"
Paavo Väyrynen kuitenkin sitten lienee tuo palstalle kirjoittava arvostettu reservin majuri, jolle muut kirjoittelijat tekevät kunniaa. Itsekin laitoin lipun hänen syntymäpäivänään molon päähän. Ei kun salon päähän. Lippusalon päähän lippu Paavo Väyrysen syntymäpäivän kunniaksi. Hieno mies on Paavo. Salaatin ystävä, pysyy hoikkana salaattia syömällä valtavat määrät Brysselissä. Kananmunat siellä kuulema kovin kalliita.
Reservin majuri Väyrynen on muutenkin sotilaallisen varautunut tiukkoihin tilanteisiin. Hänellähän oli eduskunnassa mukanaan omat patjat ja peitot hänen pitäessään maratonpuhettaan vuorovedoin Vesa Laukkasen kera EU-jäsenyyttä vastaan.
Toisaalta sotilaallinen kuri ja käyttäytyminen vaatisi yhtenäisiä varusteita.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010110912662631_uu.shtml
ps. Kuka eduskunnan puhemiehistöstä on antanut ymmärtää kansanedustajien voivan/saavan osallistua eduskunnan istuntoihin humalassa?
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288452381692.html