Pirkko-täti putkaan

Puolimutkateisti

Moderniin pseudotieteelliseen kreationismiin kuuluvan kreationistisen lääketieteen johtava edustaja Pirkko Jalovaara joutui poseen käyttäytymisensä vuoksi:

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288739581456.html

"Iltalehden tietojen mukaan Jalovaara hermostui alkuviikosta kuulustelua tehneelle poliisille niin pahoin, että hän joutui yöksi putkaan.

Poliisin epäilyksen mukaan Jalovaara olisi hankkinut lupaehtojen vastaisesti Rukousystävät-yhdistyksen nimissä yli miljoona euroa vuosien 2009-2013 välisenä aikana.

Poliisi haki Jalovaaraa vastaan turvaamistoimia sen takia, ettei tämä voisi käyttää epäillyllä rikoksella hankkimiaan rahoja. Varoja on jäädytetty miljoona euroa.

Rukosystävät-yhdistyksen rahankeräyslupahakemuksessa luki, että "suuri osa rahankeräysluvan puitteissa kerättävistä varoista käytetään aineelliseen auttamiseen kotimaassa ja ulkomailla". Poliisihallituksen selvityksen mukaan yhdistys käytti hädänalaisten hyväksi kuitenkin vain murto-osan keräyksen tuotosta, eli lupaehtojen vastaisesti."

Hih hih

13

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kai siitä nyt vähemmästäkin hermostuu, jos vaivalla huijatut rahat uhataan viedä.

    • Jalovaara hermostui sen takia, koska kuulustelija oli ilmiselvästi hullu, mutta kieltäytyi Jalovaaran parantavasta rukouksesta?

    • Totuudentorvettaja

      Jalovaara väitti poliisin valehtelevan siitä, että he muka tutkisivat hänen toimintaansa, väitti toimittajaa valehtelijaksi, kun tämä kertoi mitä viranomaisten pöytäkirjassa lukee.

      Denialismi on vahvassa...

    • SamppaAA

      Kyllä Jalovaaran tapainen kouliintunut "viihdyttäjä" tuosta selviytyy,vaikka vähän rahallisesti kirpaiseekin.
      Eiköhän hän jo sovittele marttyyrin kaapua,leikkausta ja värisävyjä harkiten...
      Tuonkaltaisessa lahkolaisuudessa seurakunnan "terve" ydin kestää minkalaiset todisteet tahansa.

    • Niin täällä palstalla kuin muualla maailmassa on kahdenlaisia ihmisiä. Niitä joille nauretaan (kreationistit) ja ne jotka nauravat (muut).

      Toisaalta kreationistien itsensä keskuudesta vaikuttaa löytyvän vain niitä, jotka kusettavat (idiootit) ja niitä joita kusetetaan (täysidiootit).

      Ei voi sanoa, että kreationistin osa olisi helppo. Mutta eihän mieleltään sairaan voikaan olla.

      Voinette kretut lohduttautua fiilistelemällä sillä ilolla, millä melkein päivittäin kontribuoitte luppohetkiini.

      • Puolimutkateisti

        Asiaa :)


      • Goldenfingerborg

        Isä, minä kiitän etten ole evokki, sillä evokin sydän on musta aukko takapuolessa.


    • Puolimutkateisti

      Kas kun kreationistit eivät ole vielä ilmestyneet typeryyksiään länkyttämään tähän keskusteluun puolustaakseen aiemmin ihailemaansa suurta ja pyyteetöntä hyväntekijäänsä.

      Taitavat tollot kiemurrella häpeissään kun tajuavat jälleen olleensa kusetuksen kohteena ja idiootteina uskoneet Pirkko-tätiä.

      Luulisi edes Samin tulemaan kääntämään mustan valkoiseks sekä möläyttelemään tavanomaisia häiriintyneitä sekopäisyyksiään.

      • Pahaenteistä

        Nyt on Samille sattunut jotain.


    • Jyrtsiboy

      Hih hih tosiaankin. Harvoin sitä ev.lut.pappissekoiluporukoissa ihan näin hassuja tapauksia löytyy. Mutta hyvin onnistui muija lypsämään rahaa ev.luteilta. Tavalllisesti tuo rahankeruu onnistuu paremmin siiihen vihkiytyneiltä hellareilta joilla on markkinakojut temppelien porstuassa kuin Jerusalemin temppelissä Jeesuksen päivinä.

    • Jos tuo Jalovaaran huijaama summa on yli miljoona eutroa, niin tuo putkakokemus voi olla vasta esimakua tulevasta. Rahankeräysrikoksesta voi tuomio olla 2 vuotta vankeutta.

      Oikeastaan tuo huijari pitäisi tuomita myös ainakin luvattomasta lääkärintoimen harjoittamisesta. Mokoma puoskari aiheutti terveydellisiä vahinkoja ja riskejä monille häneen luottaneille typeryksille.

      Mahdetaan muutamissa seurakunnissa hävetä.

      • >Mahdetaan muutamissa seurakunnissa hävetä.

        Ilmeisesti Pike on narsistien tapaan ollut taitava manipuloimaan seurakuntien henkilöstöä. Rajansa on silläkin, ja se raja tuli vastaan nyt.

        Kusetettu harvemmin antaa saman kusettajan kusettaa uudestaan, vaikka uskovaispiireissä tuotakin sääntöä poljetaan aika railakkaasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      89
      7169
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3801
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3370
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2532
    5. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2282
    6. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      2279
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      122
      2192
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2119
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1868
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      40
      1759
    Aihe