Eläkkeet pienet. Kaasu jo tuplaantunut ja muut hinnat nousussa. Vähäiset rahat käytetään asevarusteluun. Voi nousta uusi kapina,,köyhiltä.. EU-kusetus tulee karmeudessaan esiin ensitalvena!
miljoonat ukraqinalaiset kiroaa KIOVAN
kapinahallituksen..
45100
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
Köyhäkansa kurjistettiin Ukrainassakin.. Sama jo Libyassa, Tunisiassa ja kaikki alla,missä nato häärii, ainakin takapiruna!
Köyhien ja pienitulosten ostovoimassa nyt Ukrainassa. Pitäisi vielä jälleenrakentaa..
Myös Venäläiset köyhtyvät nyt vapaassa pudotuksessa, mutta samaan aikaan kansallinen kiihko lisääntyy, koska köyhille ei jää kaalisopan lisäksi muuta kuin nationalismi ja päiväuni Suur-Venäjästä. Ukrainassa kyllä tiedetään ongelmien syy, Rosvo-Venäjä, joten sielläkään tuskin isänmaallinen tahto taipuu.
Köyhdy, kuin Obaman persettä nuoleva EU ja Suomi!
Vai että oikein miljoonat kiroilee Ukrainassa...
Kuuleppas kun vähitellen miljardit kiroaa Putinin typerän uhittelupolitiikan. Ei enää mitään tolkkua. Onkohan se uhkaillu Obamalle Washigtonin valtauksella.
On niinku pikkupoika ritsa kädessä kylän raitilla ikkunoita särkemässä. Alkaa pian kylänväki hermostumaan.
Kansa havahtuu Usan ja EU:n kusetukseen. Ensitalvena nälkäkuolemia ja kansannousuja. On Kiovan fasistit kusessa!
Hehe, siellä Putin-trolli jo etukäteen nautiskelee Venäjän veljeskansan tulevista kärsimyksistä. Koeta nyt vielä hillitä iloasi, vaikka Ukraina joutuukin nyt Venäjän takia kärsimään, niin Venäjän loppu on sellainen, ettei sitä kehtaa edes ajatella. Mutta sitä ennen Venäjä saa kyllä aikaiseksi valtavaa inhimillistä kärsimystä, toivottavasti se tekee sinut ja Bäckmannin tyytyväiseksi.
Jokainen on tyytyväinen, kun EU ja NATO-uhittelu loppuu ja EU-veijarit myös Romppu ja muut sodan tukijat joutuvat syrjään EU-johdosta ja toivottavasti menettävät hurjat eläkkeensä, joila kansoja kurjistetaan jatkuvasti vuodesta toiseen. Suomelta vaaditaan taas uusia korotuksia EUn jäsenmaksuihin.
Kansaa kusetettiin EU-lihapadoilla. Tuleekin raju elintasonlasku ja nälkä. Pienet liksat ja eläkkeet. Hinnat pomppaa pilviin. Asevarustelu vielä haukkaa ison osan tuloja. Sääli näitä ukrainalaisia kusetettuja..
Kansan keskuudessa: Obama, USA, Kiovanfasistit ja EU.
Talvi Ukrainassa. Monelle liian kova!
Noin 30 miljoonaa ukrainalaista kiroaa katkerasti venäjän fasisteja. Mutta ei auta, nyt kansanivälisen yhteisön on yhdessä Ukrainan kanssa pyäytettävä Venäjän vyörytys Ukrainassa.
Onneksi siihen löytyy halukkuutta ja vaikka Ukraina joutuikin antmaan periksi Donbassin alueella, niin koko Ukrainaa ei tulla Venäjälle antamaan.
Venäjä joutuu maksamaan kovan hinnan tuosta pienestä maa-alueesta Ukrainan puolella.
Houritko aina ja satuja? Siellä vaihtuu valtta, näiden Kiovan fasistien takia.
"Houritko aina ja satuja?"
Kuules se on nyt niin, että sinä elät ihan kokonaan omassa todellisuudessasi. Jollet ole Pietarin disinformaatiotoimiston palkkaama kokopäivätoiminen valehtelija, niin ainakin olet hyödyllinen idiootti, jolla on rooli Putinin hybridoidussa sota/propaganda-operaatiossa.
Minä en houri satuja. Noin 30 miljoonaa ukrainalaista, itsenäisen eurooppalaisen valtion kansalaista oikeasti kiroaa katkerasti Venäjän fasisteja, joiden strategiaan kuuluu pitää Ukraina jatkuvasti sekasorrossa ja itäisen Ukrainan desanttien avulla haloittaa valtiota.
Ukraina on kuitenkin Euroopan yhteinen asia ja kieroilu ja valehtelu lopulta menettää pelin. Silloin sinäkin joudut hakkimaan itsellesi uuden sutenööri-isännän ja surkeata suomenkieltä kirjoittava kynäsi hyytyy ainakin joksikin aikaan.Sitä ennen sinua vain jotenkin siedetään, sananvapauden nimissä, vaikka yli puolet teksitistäsi rikkoo nettietikettiä ja törkeää on solvaamista. Ja loput hourailua.
Kirjoita pitkään ja lässyttävästi Venäjän vastaista herjaa, mutta ilman alkeellisintakaan analyysiä siitä miksi asiat ovat kuin ovat. Järkevä ihminen ei alennu älylliseen epärehellisyyteen.
Kun lahjatontin saanut ei arvostanut lahjaa vaan oli lahjoittamassa sitä edelleen viholliselle niin se otettiin pois. Jos Ugrainan venäläistä väestöä kohdellaan huonosti niin sitä puolustetaan.
Eipä teidän desanttienkaan analyysit juuri häikäise. Jos tarkoitat lahjatontilla Krimiä, niin senkin luovutus Ukrainalle johtui siitä, että keskusjohto ei pystynyt pitämään krimiläisiä kunnolla leivässä. Todellisuudessa Venäjä anasti Krimin aikoinaan tataareilta, nyt sitten toistamiseen. Koko Venäjä on enemmän tai vähemmän lahjatonttia, mongoleilta peritty. Kiova oli olemassa jo 300 vuotta ennen Venäjää
Ukrainan venäläisväestöä ei ole kohdeltu huonosti, sellaiset väitteet kuuluvat informaatiosotaan ja propagandaan. Huonon kohtelun kohteeksi ovat sen sijaan joutuneet ukrainalaismieliset, jotka epäonnekseen asuvat Itä-Ukrainassa. Kidnappauksia, kidustusta, murhia ja julkisia nöyryytyksiä. Se on desanttien tapa toimia.
Obamantiltuiksi saatu vain homoja/lahopäitä. Ei kykyä oman ajatteluun.
Kun katsoo kokonaisuuta. Ihan sama mikä maa on naapuri. Venäjä, tai muu. Toiminut oikein. Varmisti Mustanmeren tukikohdan. Liitti niemen Venäjään kansan tahdosta. Jelppi itäukrainalaisia CIA:n kätyreitä ja Kiovan fasistiarmeijan tuhoamisretkeä vastaan. Mitä teki väärin, nuija? Mitä , jos sinun toive toteutunut, avaudu tiltu?
Yritä ajatella mikä on relevanttia. Kansat ja niiden kulttuurit ovat oma juttunsa ja valtioiden rajat ovat taas toinen juttu. Tämän päivän Ugraina ei ole yksi kansa. Länsi-Ugrainan ja itä-Ugrainan välillä on aina ollut suuri kulttuuriero...
Venäjä toimii kuten suurvallan tuleekin toimia. Pelisäännöt vain meni uusiksi...
Venäjäkiimavajakki panee taas parastaan että saisi meidät muut palstalaiset ratkeamaan naurusta. Tuossahan on jokainen lause melkoista Putinin propagandaa -tuubaa. Ainuttakaan lausetta ei pysty ottamaan tosissaan. Toisekseen, tuo teksti on TAAS kirjoitusvirheineen kuin apukoululaisen kynästä. Anna ensi kerralla koirasi näpytellä viestisi, niin saadaan mahdollisesti jotain tolkkua tekstistä.
Lupää kerää, et tajua näitä asioita. Natotus vain takoo kaasissasi, Suomen tuhoksi!
Ukraina ei ole pärjännyt omillaan. Nyt jotku luulee, että EU elättää..
Sinulla takoo natotus kasseissasi. Annahan jo näppis Mustille. Se hanskaa varmasti suomen kielen paremmin kuin sinä.
Nää paskahoususet Obamantiltut!
Ukrainalaisia kustiin silmään!
Hei, Venäjäkiimavajakki! Annas nyt tyhjentävä selvitys miten järjestäisit Suomen puolustuksen niin, ettei tänne jää sotilaallista tyhjiötä vaan täällä olisi jokseenkin uskottava puolustus.
Kysy vaikka kavereiltasi sieltä Pietarin propagandabyroosta apua, kun sinun kaksi aivosoluasi ei näköjään riitä muuhun kuin poskensoittoon.
Natolle kenkää. Tuskin tänne hyökkää, vai mitä luuseri? Hyvät suhteet Venäjään ja kauppa, puolueettomus. nykyinen armeija. Tajusitko?
Ei anneta NATOlle kenkää. Ollaan NATOn rauhankamuja.
Tämähän on uskomatonta. Täällähän on monella palstalla näitä. Eivätkä osaa edes suomea. Onneksi nämä ovat jo tiedossa, eikä kenenkään tarvitse ottaa tosissaan.
On EU köyhä eikä rikastu ainakaan nykyisillä johtajilla. Jos EU vielä kiskoo lisää verovaroja heitettäväksi Ukrainaan, alkavat polttopullot lennellä Lontoossa, Pariisissa ja tietenkin Brysselissä.
"On EU köyhä eikä rikastu ainakaan nykyisillä johtajilla. Jos EU vielä kiskoo lisää verovaroja heitettäväksi Ukrainaan, alkavat polttopullot lennellä Lontoossa, Pariisissa ja tietenkin Brysselissä. "
Jahas, Pietarin propagandatoimiston natsit alkavat kosiskella Euroopan populisteja ja natseja yhteiseen rintamaan. Eu on köyhä, sen kansantalous noin viisitoistakertainenkertainen verrattuna Venäjän kansantalouteen. Toisaalta Venäjä on pinta-alaltaan noin kymmenkeratainen verrattuna Eurooppaaan.
Kukaan ei oikeiasti halua kuulua Venäjään. Siksi meiltä Euroopasta löytyy hyvinkin parin, kolmen Venäjän bruttokansantuotteen verran rahaa Ukrainan pelastamiseksi.
Menkää hajoittajat muualle tekemään tuhotyöätänne.
Suomesta löytyy rahaa Ukrainaan? Lapsilisät ja eläkkeet kuulema jo pakko leikata? Mistä se raha nuija löytyy?
Eikö Ladasi käynnistynyt veivistä? Keittelepä samovaarilla tsajua. Se rauhoittaa.
Vastaa äläkä houri unelmastasi, ladasta,nuija?
Poistetaan näiden hölösuiden nuijen sossuraha!
Nää vielä natottaakin, niin ,niin!
Oletko jo saanut Leningradista hoitopaikan? Lähetä meille kortti ja kerro missä olet. Tullaan babushkan kanssa vierailulle. Minä ehdin jo myydä Volgani pois, mutta naapurin Sergei lainaa varmaan troikkaansa.
Babushka vielä tuossa muistutti kertomaan, että muistahan hankkia kaalin siemenet ensi vuodeksi, poikakulta. Saadaan sitten ajoissa uusi sato alulle.
Jotenkin tulee tuosta Venäjäkiimavajakista mieleen tämä ehdokas. Loistavaa argumentointia ja asiantuntevuutta. *reps*
Moni on varmaan nähnytkin tämän klassikkopätkän.
http://www.youtube.com/watch?v=libgMdonVuY
Katselin karttapalloa enkä löytänyt Ukraqinaa tai ukraqinalaisia.....
Olethan kusipää natottaja, Venäjävihaa kylvävä, dorga!
Opetteles, venäjäkiimavajakki, kirjoittamaan suomeksi ja edes hiukan netikettiä ennen kuin tölvit kaikkia natottajiksi...
Mistä lahopääsi saa näitä venäjäkiima..? Kerro vaikka surkeasta suvustasi ja opiskelustasi apukoulussa? Ja sitä suoritustuskasta, kun lahopää!
Sinulla, Venäjäkiimavajakki, on vielä muutama kysymys rästissä, mihin et ole pystynyt antamaan vastausta, vaan länkyttänyt vanhaan tyyliisi niin kuin papukaija. Kerros nyt, miten pidät Suomen puolustuskyvyn kunnossa, kun haluat painaa puolustusmäärärahat alas. Haluat korvata sen Venäjän armeijalla?
Onneksi Kekkonen oli ruorissa 1978, kun neukut ehdottivat yhteisiä sotaharjoituksia. Sinun kaltainen tyhjälahje olisi suostunut ja tarjonnut kaupan päälle Brezneville persettä.
Mikä on harhasi toi venäjävajaki. Et ole pöljä kertonut harhaasi? Paras tae Suomelle on hyvät suhteet Venäjään ja Venäjän ja kauppa. Tajutko jo?
Kokisnato ei meitä auta, jos Venäjä haluaa tulla. tajuutko sitäkään. Kirjoita nää sossuyksiösi seinälle repaleisen tapettiin, ettet tollo aina kysele samoja!
Ei auttanut Aatukaan, jolla sentään oli valioarmeija ja lähellä!
Minä en halua Suomeen minkäänlaisia ulkomaan joukkoja, mutta sinä haluat tänne Venäjän armeijan. Miksi haluat polkea Suomen armeijan rapakuntoon?
Menes kertomaan näkemyksiäsi minkä tahansa maan sotilaspoliittisille asiantuntijoille, idässä tai lännessä. Luulevat sinua idiootiksi tai hipiksi. Venäjän kanssa on totta kai hyvä käydä kauppaa, mutta se ei riitä. Kunnon oma puolustus on piste i:n päälle.
To secure peace is to prepare for war!
Et ymmärrä lukemaasi apukouluretku? Onko suvussa vallitseva? En ole puhunut Venäjään liittymisestä. Hyvät suhteet ja kauppa takaa rauhan, ketku!
Samaa mieltä, oli rajantakana mikä isomaa tahansa. Puluaivosi ei riitä tähän keskusteluun.. Keskity vain dokaamiseesi!
Ja sinuahan kaikki kusee silmään, natottajat ja muut!