Ja tämä idioottimaisuus ei ole EU:n keksimää, vaan tämä pelle holhousvaltion nimeltä
Suomi
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288739553777.html?pos=ok-trm-uutk
Suomi
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288739553777.html?pos=ok-trm-uutk
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Koffilla loistava tilaisuus vuokrata tölkki kortsunvalmistajalle mainostilaksi. Päälle vain musta iso kortsu niin kaikki on tyytyväisiä..
Joutaa hävittääkin!
KOFF nyt on muutenkin niin pskaa vantaanjoen kurasta väännettyä pskaa ettei sitä suostu muut juomaankaan kun laatutiedottomat pahvisuiset tsadilaiset!
Hirveää kuraa nevan veteen tottuneelle ryssälle. Ryssäoloissa sentään on kunnon sattumia.
Koffin olut on hyvää, pullossa oleva, juon saunakaljan silloin tällöin,
mutta tuo mainoksen hävittäminen on tietenkin Suomen hallituksen
tärkein tehtävä.
Minä olen ollut huomaavinani että Suomessa on hitonmoisia ongelmia,
mutta kai olen väärässä koska hallituksella/eduskunnalla on aikaa
näperrellä jonkun oluen myynnin ja kessujen piilottelun kanssa,
tiskin alle, tiskin päälle, oluet peittoon, peitto pois,
Tarkalleen ottaen se ei ole olutta, vaan pikahiiva/ohratärkkelyskiljua. Mutta ihan ok kylmänä saunan jälkeen ja sellaista että sitä on helppo juoda paljon. Kyllä! Määrällä voi korvata laadun:)
Laitilassa on vastaavanlainen Kukko-oluttölkki, joka saa kanssa varmaan mennä.
Miten nämä kaikki kiellot saadaan TTIP-sopimukseen?
Vapaakauppasopimus TAFTA-TTIP on kuolinisku demokratialle
Euroopan unioni ja Yhdysvallat aloittivat heinäkuussa neuvottelut maailman suurimmasta vapaakauppasopimuksesta. Media on kertonut vapaakauppasopimuksesta lähinnä elinkeinoelämän tavoitteiden kantilta. Paljon on kuitenkin jäänyt kertomatta.
Toimittaja: Riikka Söyring
7.11.2013, Verkkomedia.org
Vapaakauppasopimus TAFTA-TTIP on kuolinisku demokratialle
Euroopan unionin ja Yhdysvaltain heinäkuussa aloittamat neuvottelut maailman suurimmasta vapaakauppasopimuksesta ovat olleet julkisuudessa lähinnä elinkeinoelämän näkökulmaa esitellen. Lähemmällä tarkastelulla sopimuksen vaikutukset ovat kuolinisku kansallisvaltioille ja demokratialle.
Sopimus tunnetaan nimillä TAFTA ja TTIP (Transatlantic Free Trade Area, Transatlantic Trade and Investment Partnership). Vastaavanlainen sopimus on NAFTA, joka köyhdytti Meksikon maanviljelijät, jotka eivät kyenneet kilpailemaan monikansallisten suuryritysten kanssa. Sivutuotteena NAFTA lisäsi köyhyyttä ja rikollisuutta sekä kasvatti laitonta maahanmuuttoa Meksikosta Yhdysvaltoihin.
Suomen elinkeinoelämän keskusliitto EK kertoo nettisivuillaan TAFTA-TTIP -vapaakauppasopimuksen tavoitteiksi esteiden purkamisen tavara- ja palvelukaupalta, investoinneilta sekä henkilöiden liikkuvuudelta. EK:n mukaan tämä tuo kustannussäästöjä, lisää talouskasvua, alentaa hintoja ja vahvistaa molempien maiden kansainvälistä kilpailukykyä.
Toisin sanoen EK kertoo vapaakauppasopimuksen tuovan lisää työttömyyttä; yritysten vahvistunut kilpailukyky tarkoittaa arkielämässä matalampia palkkoja ja lisää automatisaatiota, mistä seuraa palkansaajien heikentynyt ostovoima ja suurempi työttömyysprosentti - eikä se taas luo talouskasvua.
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=2&id=9119
Mikä yritystoimintaa sitten haittaa?
Yritystoiminnan haittaamista ovat mm. ympäristöä suojelevat lait ja työlainsäädäntö. Investointisuojasopimuksilla ohitetaan salaisen, kolmehenkisen tribunaalin päätöksillä kansallinen lainsäädäntö, parlamentit ja korkeimman oikeuden päätökset. Valitusoikeutta tribunaalin päätöksiin ei ole.
Mitään kaupan esteitä ei saa olla, esim, varoitukset tupakka-askeissa, toi miljoonasakot,
Meillä ne on piilossa tiskin alla,
Ei kai tehtaalla mitään vähittäismyyntiä tai baaria ole. Ihan normaali yrityksen tunnus tehtaan vieressä, pitäisi sitten kaikilta muiltakin kieltää.
Eipähän tuolla silti mitään merkitystä ole, tuskin kukaan tuon perusteella olutta ostaa tai muutenkaan olisi tärkeä maamerkki, rekkakuskeille ehkä, mutta onhan niilläkin navigaattorit. Väliaikaisesti saattaa jopa lisätä Koffin myyntiä.