Onko jollain XC70 D5 2008 todellisia kulutuslukemia? Olen ihmetellyt Volvoni kohtuullisen kovia kulutuslukemia. Todellinen kulutus 90 % maantieajoa 80-100 km/h 9 L/100km. Ei lähelläkään Volvon lupaamaa 7 L/100km. Ymmärrän kyllä pienen poikkeaman, mutta 2 litraa yli ilmoitetun, nätisti ajettuna tuntuu hieman kovalta. Voiko autossa esim. termostaatissa olla vikaa tai jossain muussa?
Onko optimoinnilla, jonkun kokemuksen mukaan mahdollisuuksia vaikuttaa pienentävästi XC 70 D5 kulutuslukemiin? Mikäli jollain on kokemukseen perustuvaa näkemystä asiasta, olisi mukava kuulla.
Kiitos asiallisista kommenteista.
Volvo XC70 D5 2008 kulutus / optimointi polttoainetaloudellisuus
3
989
Vastaukset
- Volvo€uronen
Minulla on XC70/D5 automaatti AWD, tosin vuodelta 2010. Siinä D5-versiossa on muistaakseni 205hp/420nm. Keskikulutus sekalaisessa ajossa sisältäen paljon ruuhka-ajoa liikkuu seitsemän litran pinnassa. Siistillä maantiajolla talvirajoituksilla liikutaan viiden ja kuuden litran valillä.
- Minä pyörin
Kiitos viestistäsi. Onkohan se nyt sitten sama moottori, mut tehoja on vaan otettu enemmän irti? Pystyykö joku vastaamaan tähän. Reilusti pienemmällä menee näköjään.
- XC70 kuski
Minulla on 2012 XC70 D5 ja siinä on Polestar optimointi. Viikko sitten tein pääkaupunkiseudulta Oulun suuntaan reissun ja takaisin eli koko matka oli melko tasaista matka-ajoa. Tällä reissulla oli kulutus vakionopeussäätimen kanssa 6.4l/100km ja keskinopeus oli 82km/h.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986498KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3616062Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602973Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521092424Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082095- 1251784
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191653Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811320Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331228- 731217