Johtimen katkaiseminen jakorasiassa?

Onko johdin aina katkaistava jakorasiassa ja liitettävä sokeripalalla tai vastaavalla liittimellä vai voiko sen vetää suoraan ilman katkaisua.
141996
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Mikäpä tuota nyt kieltäisi.

Äänestä

Melko retorinen kymysys?

Äänestä

Mikään ei teoriassa estä, mutta onko järkeä käytännössä? Jättäisin kyllä vauhtilenkin rasiaan myöhempien muutosten varalta.

Äänestä

Kyllä tuo voidaan kieltää vaikkapa suomi24.fi-keskustelupalstalla.

Äänestä

Väitän että oikea vastaus on Kanada.

Äänestä

Miksi tuollaista pitää edes miettiä. Helpompi se on katkaisemalla asentaa ja kytkeä. Mutta ei kai sitä mikään määräys estä katkaisematta vetämistäkään.

Äänestä
  • Jos muistuu ikivanhat kumotut määräykset mieleen... -aikoinaan oli jotain sentapaista että kun irtoliittimet oli kiellettyjä kojerasioissa ja kojeessa ketjutusliitäntääkän ollut niin jotkut keksivät vetää johdon ehjänä läpi niin kieltohan tällekkin piti keksiä -ei muista enää tarkkaan miten toi juttu meni mutta jotain täntapaista kieltoa joskus aikoinaan oli.

    Äänestä

  • rxcv5b6un kirjoitti:

    Jos muistuu ikivanhat kumotut määräykset mieleen... -aikoinaan oli jotain sentapaista että kun irtoliittimet oli kiellettyjä kojerasioissa ja kojeessa ketjutusliitäntääkän ollut niin jotkut keksivät vetää johdon ehjänä läpi niin kieltohan tällekkin piti keksiä -ei muista enää tarkkaan miten toi juttu meni mutta jotain täntapaista kieltoa joskus aikoinaan oli.

    stm 24§ 5 B:
    Ei se kielto aikoinaan noin mennytkään vaan olikin ihan mainittu sallituksi viedä kojerasian läpi katkaisematta, mutta sitten olikin maininta että liittimen läpi ehjänä kuorittuna viety johto laskettiin kahdeksi eri pääksi ja täten ei voitu kiertää määräystä 2 päätä/ liitin
    Mutta nämä siis kumottuja juttuja -tästä voisi vielä mainita että samaisessa kohtaa kiellettiin irtoliittimet kojerasioissa kun taas nykyään sallittua -ja jopa suositeltuakin

    Äänestä

Vähemmän liitoksia - parempi. Jos joutuu vetämään sata metriä useamman rasian kautta, ei siinäkään mitään järkeä ole. Tuhraantuu päivä yhteen vetoon.

Äänestä

Kylläpä hirveen usein näkee että suoraan menee kaapelit esim:
kytkimen (h=1000) alla on pistorasia (h=200) ja kytkimen kojerasian läpite menee nolla ja kevi suoraan pistorasialle...eiköstä vaan....

Äänestä
  • Eikö tuo muka ole laillista?

    Äänestä

Niin siis sinne rasiaan tulee keskukselta ryhmäjohto josta jaetaan sähköt pistorasioille, valaistukseen yms.
Eli se läpivetämäsi johdin on siis ryhmätason johdin joka menisi suoraan yksittäiselle kulutuskojeelle niin herää kysymys miksi siinä välissä olisi ylipäätään koko rasiaa ?

Ja mikäli ko. ryhmään haluttaisiin muuttaa/lisätä jotain myöhemmin jouduttaisin johdin kuorimaan kuitenkin siellä rasiassa myöhemmin tai vetämään keskukselta kokonaan uusi johdin rasialle tai lisäämään jopa uusi rasia koska yksittäiselle johdolle ei kannata rasiaa laittaa paitsi yllä mainituista syistä.

Eli pakollista ryhmäjohdon päättäminen ja jatkaminen rasian sisällä ei ole mutta erittäin suotavaa kuitenkin, koska se tulee yleensä kuitenkin eteen viimeistään taloa myytäessä tai uusittaessa.

Äänestä
  • Tehdään taas tiedettä. Yksinkertainen esimerkki: 6 kytkimeltä toiselle menevät johtimet menevät usein useampiekin jakorasoiden läpi katkaisematta, jos on useita valaisimia. Kannattaa jättää pieni lenkki mahdollsia muutoksia varten. Eipä niitä muutoksia kyllä juuri koskaan tule.

    Äänestä

Lisää tiedettä. Sen kutoskytkimen, tai kytkimen alla on pistorasia, hmmm katkaisenko kaikki johtimet, vai vedänkö n. 60cm lisää keviäjanollaa, jaaa a..

Eihän kokonaiselle jatkuvaiselle johtimelle ole mitään syytä, tehdään jatkoja ja katkoja, niin saadaan varmasti huonot oikosulkuvirrat ja mahdolliset vikapaikat kaikkoamaan, eikun joukolla jatkoja ja katkoja tekemään!!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Essab kirjoitti:

Onko johdin aina katkaistava jakorasiassa ja liitettävä sokeripalalla tai vastaavalla liittimellä vai voiko sen vetää suoraan ilman katkaisua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu