Hylätty ajokoe

Jonna

Kuinka moni on saanut ekassa ajokokeessa hylätyn? Minkä vuoksi se tuli?

Montako kertaa opetuslupalainen voi yrittää uusia inssiä? Pitääkö esim. 4.kerralla ottaa jo ajotunteja autokoulussa?

3

1615

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rattijehu

      missä n on mielivaltaisen suuri luonnollinen luku.

      Ei yrityskertojen määrää ole tiettävästi rajoitettu kummassakaan opetussysteemissä, ei opetusluvassa enempää kuin autokoulussa.
      Opetusluvan ainoa rajoite on sen voimassaoloaika, joka on noin 9 kuukautta, eikä lisäaikaa ilman pätevää syytä siihen myönnetä.

      Missään lain kohdassa ei liene merkintää, että jostakin yrityskerrasta eteenpäin olisi OL-oppilaan otettava tukiopetusta autokoulusta, enempää kuin autokoululaisenkaan olisi velvollisuus samaisessa tilanteessa hankkia yksityisiltä markkinoilta OL-opettajaa lisäavuksi ajotaitopuolen omaksumiseen.

    • kuski-79

      Sulle voidaan määrätä ajotunteja autokoulussa. Musta kuulostaa, että jos ei homma opetusluvalla ota onnistuakseen ja joutuu käymään inssissä monta kertaa niin kannattas harkita oikeata autokoulua. homma hoitus silleesti paremmin ja helpommin.

    • Inna_

      Allekirjoittanut uusi kolme kertaa opetusluvalla eikä kukaan uhkaillut että pitäisi ottaa tunteja autokoulussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      643
      7896
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      448
      2170
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      2082
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1658
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1221
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1197
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      1067
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      828
    9. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      712
    10. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      710
    Aihe