Lestadiolaiset ja Kirkon Ulkomaanapu?

Kysymys ev.lut. kirkolle. Onko täällä pappi tavoitettavissa?

UUT:n facebook-sivulla kerrotaan vanhoillislestadiolaisten lähetystyöstä Länsi-Afrikan köyhimmissä maissa.

Onko Kirkon Ulkomaanapu tässä mukana? KUAn toiminnanjohtaja on tiettävästi vanhoillislestadiolainen Antti Pentikäinen.

Antaako kirkko näin vetoapua vanhoillislestadiolaisten lähetystyölle?
479
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hyvä KUA:n lahjoittaja,

Kirkon ulkomaanapu ei tue vanhoillislestadiolaista lähetystyötä, se ei ylipäätään tue lähetystyötä. KUA tekee Länsi-Afrikassa kehitysyhteistyötä, kuten naisten toimeentulohankkeita ja nuorten ammattikoulutusta sekä järjestää koulutusta pakolaisleireillä.

Aija-pappi

Äänestä

"Kirkon ulkomaanapu ei tue vanhoillislestadiolaista lähetystyötä, se ei ylipäätään tue lähetystyötä."

Aika heikko pyllistys.
Hyvän ja upean lähettiläiltä :-)


Kirkko kyllä tukee alkuperäiskulttuurin alasajoa ja orjuutta.

http://www.badnewsaboutchristianity.com/gaa_slavery.htm

Äänestä

Wikipedia mainitsee jonkun KUA:n vl-työntekijän vierailun vl-lähetyskentällä Turkissa mutta siitä ei käy ilmi vierailun luonne tai tarkoitus. Jotain yhteyksiä tai yhdenpitoa silti on?

“Vuonna 2012 Päivämies uutisoi erään KUA:n vanhoillislestadiolaisen työntekijän vierailusta Turkin vanhoillislestadiolaisten luona[69].”

http://fi.wikipedia.org/wiki/Vanhoillislestadiolaisuus

http://freepathways.wordpress.com/2010/08/18/togoon-mutta-miksi/
http://freepathways.wordpress.com/2014/09/12/ehkaisykielto-koyhille/

Äänestä
  • 8 13,

    Kyseinen matka on tehty yksityishenkilönä. KUA:lla ja lestadiolaisella liikkeellä ei ole mitään järjestöjen välistä yhteistyötä.

    Aija-pappi

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KUA:n lahjoittaja kirjoitti:

Kysymys ev.lut. kirkolle. Onko täällä pappi tavoitettavissa?

UUT:n facebook-sivulla kerrotaan vanhoillislestadiolaisten lähetystyöstä Länsi-Afrikan köyhimmissä maissa.

Onko Kirkon Ulkomaanapu tässä mukana? KUAn toiminnanjohtaja on tiettävästi vanhoillislestadiolainen Antti Pentikäinen.

Antaako kirkko näin vetoapua vanhoillislestadiolaisten lähetystyölle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu