Palstan luotsin kirjoituksista poimittua...

Eräässä viestiketjussa palstan luotsi Jari Laurila toi esiin oman tyypillisen kristittyn käsityksensa siitä, että sen oman lahkon sisällä vallitseva Raamatun "oikea" tulkinta loisi paremmat edellytykset paratiisin onnen ja autuuden saavuttamiseksi.

Jokainen lahko ja kultti korostaa sitä kuinka heidän tulkintansa Raamatusta on se ainoa oikea ja muiden lahkojen tulkinta on vain sokeutta, ymmärtämättömyyttä ja tyhmyyttä.
Esiin nostetaan myös sääli muiden lahkojen jäseniä kohtaan ja puhutaan, että pelastuksen varmistamiseksi pitää kuulua vain ja ainoastaan siihen meidän omaan oikeaoppisten porukkaan, eli adventistien kohdalla taivaan portit aukenevat kuulumalla adventtikirkkoon ja esim. Jehovan todistajien kohdalla pelastumisen edellitys on kuulua heidän "klaaniinsa". Mm. tästä syystä "röyhkeä" jäsenistön rekrytointi muista lahkoista on voimakasta ja väkeä yritetään saada pois sieltä "eksytyksen" ja vääräuskoisten piiristä.

Jokaisella lahkolla / kultilla tuntuu olevan myös joku profeetta / selvännäkijä, jonka viestit ovat jumalilta saatuja ja niihin uskominen 100 prosenttisesti on uskon perusta A ja O / Alfa ja Omega.

Adventistit ovat saaneet Raamatuntulkintavisionsa Ellen G. Whitelta 1800-luvulla ja Jehovan todistajien suurimpana opillisena vaikuttajana pidetään
Joseph Franklin Rutherfordia.

Kuinkahan paljon se lahkojen sisällä mielletty ns. oikeaoppisuus ja Raamatun erehtymätön tulkinta onkaan muuttunut sieltä 1800-luvulta tultaessa meidän aikaamme? Siitä huolimatta korostetaan sitä oman yhteisön ylivertaista ymmärrystä muihin verrattaessa?

12

85

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilm.18:4

      >>>Jokainen lahko ja kultti korostaa sitä kuinka heidän tulkintansa Raamatusta on se ainoa oikea ja muiden lahkojen tulkinta on vain sokeutta, ymmärtämättömyyttä ja tyhmyyttä.
      Esiin nostetaan myös sääli muiden lahkojen jäseniä kohtaan ja puhutaan, että pelastuksen varmistamiseksi pitää kuulua vain ja ainoastaan siihen meidän omaan oikeaoppisten porukkaan, eli adventistien kohdalla taivaan portit aukenevat kuulumalla adventtikirkkoon ja esim. Jehovan todistajien kohdalla pelastumisen edellitys on kuulua heidän "klaaniinsa".

    • Saattaapi olla näin

      "Kuinkahan paljon se lahkojen sisällä mielletty ns. oikeaoppisuus ja Raamatun erehtymätön tulkinta onkaan muuttunut sieltä 1800-luvulta tultaessa meidän aikaamme? Siitä huolimatta korostetaan sitä oman yhteisön ylivertaista ymmärrystä muihin verrattaessa?"

      Lahkot perustelevat tämän sisäisen ymmärryksen lisääntymisen juuri sillä, että Raamatussa kerrotaan ymmärryksen lisääntyvän lopun aikana?
      Tosin mikään ei viittaa kyllä siihen, että se ymmärrys lisääntyisi juuri niillä lahkojen jäsenillä, vaan pikemminkin asian voisi tulkita yleisellä kehityksellä ja asioiden ymmärtämisen lisääntymisellä esim. juuri tieteen aloilla.

    • pientä viilausta

      Eipä ole näkynyt adventistipastoreiden lausumia missä Ellen White olisi erehtynyt.
      Pastoreilla on mustasukkainen rakkaus profeetan henkeä kohtaan joka on kaiken arvostelun yläpuolella.
      Oikeastaan jehovan todistajat ovat uskottavampia raamatuntulkitsijoita kuin adventistit.
      Turhaan virallinen adventtikirkon oppi ei ole julistanut Ellen Whiteä "totuuden valoksi".
      Adventtikirkon raamatuntulkinta esim. sunnuntai pedonmerkistä poikkeaa täysin kristinuskosta.

      • Poikkeaa kovinkin

        Pientä viilausta-- kyllä siellä adventismissa moni muukin seikka poikkeaa täysin kristinuskosta; esim. tuo omituinen itsekehitelty pyhäkköoppi-konstruktio, tutkiva tuomio, suljetun oven oppi jne. Ellen G Whiten näyistä ei ole toteutunut yksikään, vaikka Ellen onkin adventistisessa teologiassa "jatkuva valon ja totuuden lähde".

        Kristityille riittää Jeesus itse maailman valkeutena ja tienä, totuutena ja elämänä.
        Tässä näitä eroavaisuuksia.


      • kerettiläinen

        >>>Oikeastaan jehovan todistajat ovat uskottavampia raamatuntulkitsijoita kuin adventistit.


    • Hei, Kiitos, mutta mitä minä olen kirjoittanut? Ei sanaakaan ole minun
      kirjoittamaa. Yst.t. Jari Laurila

    • Miten on Jari?

      Onko tämä Jari Laurila sinun kirjoituksesi?

      """"Adventtikirkko opettaa että Jumalan omia on erilaisissa protestanttisissa ja katolisissa piireissä yksilöinä vilpittömiä. Nämä vilpittömät ovat totuuden etsijöitä ja uskovaisia sen tiedon määrän mukaan mikä heillä vilpittömiä Jumalan edessä.
      Tallaiseen tunnustukseen minäkin olen aina yhtynyt.""""

      Eikös tämä viittaa juuri siihen, että siellä muissa suunnissa voi olla kenties niitä yksilöitä ja totuuden etsijöitä (eivät ole vielä löytäneet adventtitotuutta), jotka voivat pelastua, vaikka eivät tiedäkkään niin paljon kuin adventistit tietävät?

      Aloitus ilmeisesti viittasi tähän näkemykseesi, joka oli hyvin paljastava.

      Älä ole hiilivalkealla lymyilevä Pietari?

    • Miten on?

      Jari Laurila ”Kurpan sepän sukulainen” ”Ingen pappi” on tottunut pakoilemaan vastuuta?
      Adventtikirkon yhteydestä hän lähti ovet paukkuen kun oli mukamas loppuun palanut.

      Olisi kiva tietää, että mikä ja kuka hänet poltti loppuun?
      Vai oliko niin, että Jari ei saanut tarpeeksi arvostusta yhteisössään?

      Voisitko Jari Laurila valaista hieman käsitystäsi siitä, että miksi et enää käy adventistien tilaisuuksissa, vaikka puolustatkin adventismin Ellen White:lta omaksumia oppeja ja käsityksiä sekä Raamatun tulkintoja?

      • kerettiläinen

        >>>Jari Laurila ”Kurpan sepän sukulainen” ”Ingen pappi” on tottunut pakoilemaan vastuuta?
        Adventtikirkon yhteydestä hän lähti ovet paukkuen kun oli mukamas loppuun palanut.
        Olisi kiva tietää, että mikä ja kuka hänet poltti loppuun?


    • Miten on?

      -"Eikö kysyjä ole lukenut Jarin kirjoituksia, koska tämä asia on selitetty lukemattomia kertoja? Liian tunnolliset ja vastuuntuntoiset ihmiset ne yleensä palavat loppuun, eivät vastuun pakoilijat."-

      Eihän uskovainen voi palaa loppuun?
      Eihän hän silloin ole uskossakaan ja luota Jumalan apuun ja voimaan täysin?
      Haiskahtaa siltä, että ihminen, joka on loppuun palanut pyrkii tekemään kaiken omassa voimassaan?

      -"Olisi kiva tietää, että mikä ja kuka hänet poltti loppuun?
      Vai oliko niin, että Jari ei saanut tarpeeksi arvostusta yhteisössään?"-

      Näihin kysymyksiin vastaaminen selventäisi myös tilannetta?

    • Siinä syy

      "Eihän uskovainen voi palaa loppuun?
      Eihän hän silloin ole uskossakaan ja luota Jumalan apuun ja voimaan täysin?
      Haiskahtaa siltä, että ihminen, joka on loppuun palanut pyrkii tekemään kaiken omassa voimassaan?"

      Sen vuoksi Jari Laurila onkin "ingen pappi".

    • Palstan luotsin ilmiantaja kirjoitti myös mielenkiintoisen KYSYMYKSEN lutosin ja muiden vastattavaksi:
      // Kuinkahan paljon se lahkojen sisällä mielletty ns. oikeaoppisuus ja Raamatun erehtymätön tulkinta onkaan muuttunut sieltä 1800-luvulta tultaessa meidän aikaamme? //

      Mutta juurihan siksi on paljon lahkoja, kun huomataan, että erehtyvyyttä on. Jo Paavali veti väkensä pois alkukirkosta elikkä messiaanisten juutalaisten luota, kun joutui toteamaan, että lakivietti veti juutalaisia kristittyjä takaisin armottomaan ja toivottomaan vanhan liiton henkeen. On ihan positiivinen asia tuo lahkojen kirjo jo siksikin, että vaihtoehtoja löytyy erilaisille ja eri taustaisille ihmisille. Niinkuin eri ihmiset tykkäävät eri hedelmistä ja eri kukista, jopa auto valitaan mieltymyksen mukaan - oikeaoppisuus kukkii siinäkin elikkä juuri se uusi auto, mikä minulla TÄLLÄ HETKELLÄ on, se on ainoa oikea valinta.
      Oikeaoppisuus on luonnollista sekä raamatullista, mutta täytyis hyväksyä se toistenkin kohdalle.
      Raamattu kehottaa semmoiseen hyväksymiseen . . .

      Ap. t. 19:9
      Mutta kun muutamat paaduttivat itsensä eivätkä uskoneet, vaan puhuivat pahaa Herran tiestä kansan edessä, niin hän meni pois heidän luotaan ja erotti opetuslapset heistä ja piti joka päivä keskusteluja Tyrannuksen koulussa.
      Apt.13:43 Kun synagoogasta hajaannuttiin, seurasivat monet juutalaiset ja jumalaapelkääväiset käännynnäiset Paavalia ja Barnabasta, jotka puhuivat heille ja kehoittivat heitä pysymään Jumalan armossa.

      2. Kor. 10:7 Nähkää, mitä silmäin edessä on. Jos joku on mielessään varma siitä, että hän on Kristuksen oma, ajatelkoon hän edelleen mielessään, että samoin kuin hän on Kristuksen, samoin olemme mekin.
      Room. 14:5 : Toinen pitää yhden päivän toista parempana, toinen pitää kaikki päivät yhtä hyvinä; kukin olkoon omassa mielessään täysin varma.

      antti

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      142
      1630
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      151
      1103
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      70
      970
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      330
      934
    5. 68
      753
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      733
    7. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      681
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      38
      644
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      611
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      581
    Aihe