mikä on oikea uskonto tai usko sitä tässä vaimoni kanssa tänä iltana olemme pähkäilleet?jumala piilottelee itseään jossain eikä halua tulla esiin.Lähetti jopa oman poikansa järjestelemään maan asioita.Kaikkivoipana olisi pystynyt vain napsauttamaan "sormiaan" niin alkusynti olisi ollut pois pyyhditty.kysyn vain ,että kuka siellä yläkerrassa määrää,vai onko jumalalla myös joku korkeampi käskijä?
kertokaa ken voi
10
558
Vastaukset
- Alk. Sit. Or.
Lukisitko tämännimisen luvun kirjasesta "Mitä Jumala vaatii meiltä?":
http://www.jehovantodistajat.fi/languages/finnish/library/rq/index.htm
Johtopäätökset ovat sinun.
ASO- Desantti
Tuon Siteeraajan linkin lukemisen jälkeen kannattaa seurata tätä palstaa, niin näet miksi tuota jt:ien oppia voidaan sanoa perustellusti harhaopiksi.
Tässä olisi sitten toinen linkki joka kanssa kannattaa lukea:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000099&posting=22000000005078118
Tuon yllä olevan linkin takaa löytyy ketju, joka tarkastelee oppikysymystä johon jt:t ovat naulanneet koko tärkeimmän oppinsa ja jonka perusteella he leimaavat muut kaikki ei-jt:t saatanelle kuuluviksi. Asioista hyvin perillä olevat tietävät, että vartiotorniseuran ajanlasku on ainutlaatuinen, mutta ei mitenkään mairittelevalla tavalla.
- tutkija.
Oikea, Raamattuun perustuva usko ei muutu. Sen opit eivät jatkuvasti muutu edestakaisin, kuten Jehovan todistajien opit. Oikeita opinkappaleita ei tarvitse muuttaa, koska ne tulevat Raamatusta eikä ihmisten keksiminä kuten Jehovan todistajien hallintoelin jatkuvasti niitä keksii ja muuttaa.
- Rasvattu_jämä
Hyvin useat uskonnot ovat mielestään myös ainoita oikeita:
http://www.theholdemans.com/Compare.htm- Rivi-todistaja
Eiköhän kaikki uskonnot ole mielestään oikeassa, vai tiedätkö uskonnon joka julistaa olevansa väärä uskonto?
- Torvelo
Rivi-todistaja kirjoitti:
Eiköhän kaikki uskonnot ole mielestään oikeassa, vai tiedätkö uskonnon joka julistaa olevansa väärä uskonto?
Uskonto - esim. kristinusko
Kirkko - ihmisten luoma yhteisö, liian monet ovat "ainoa oikea". - Rasvattu_jämä
Rivi-todistaja kirjoitti:
Eiköhän kaikki uskonnot ole mielestään oikeassa, vai tiedätkö uskonnon joka julistaa olevansa väärä uskonto?
>>Eiköhän kaikki uskonnot ole mielestään oikeassa,
Näin ainakin suurin osa Raamatun nimissä saarnaavista on tuolla kannalla.
Vartiotorniseura tosin esitti vielä Rutherfordin ajan loppuun asti, että uskonto on ansa ja kiristystä. Tämän jälkeen Vartiotorniseura hyväksyi hitaasti oman järjestäytyneen uskonnon ominaisuudet. Juuri sellaiset, joiden tuhoa seura on ennustellut jo 1800-luvulta.
>>.. vai tiedätkö uskonnon joka julistaa olevansa väärä uskonto?
En, mutta olen ollut havaitsevinani kaikkien niiden, jotka esittävät olevansa se ainoa oikea, tyylinä on syyttää muita ainoita oikeita vääriksi. Syyttää siitäkin huolimatta, että omat jauhot eivät kestä kriittistä tarkastelua.
Oma erikoinen piirteensä on esimerkiksi Vartiotorniseurassa se, että toinen voidaan tuomita piirteestä, jota itse harjoitetaan. Eli siis toisen uskonnon hapattaa pieni hapatus, mutta itse ollaan hapatukselle immuuneja.
- squirrel
Itse en usko mihinkään jumaluuteen ennekuin se todistaa oman olemassaolonsa.
Raamatun nelijalkaiset heinäsirkat eivät ainakaan lisää sen uskottavuusarvoa kun käsitellään sellaista pikkuasiaa,kuin totuus.
Jos Jumala kerran on totuus ja totuus johtaa ikuiseen elämään,niin miksi ihmeessä sen sitten täytyisi piiloutua valheeseen?
Jos jokin uskonto on totta,niin se todistaa itsensä kivankovalla,testattavissa olevilla faktoilla, ei tunteisiin tai auktoriteettiin nojaavalla taktiikalla.
Näin uskonnoista voidaan helposti karsia kaikki väärät pois. Jos jotain jää on se sitten se oikea usko.(tosin ei ole vielä vastaan tullut)- Rasvattu_jämä
>>Itse en usko mihinkään jumaluuteen ennekuin se todistaa oman olemassaolonsa.
Jumala on todistanut olemassaolonsa hyvin monin ja pitävin tavoin, tässä yksi kuvaava esimerkki:
Kun syvästi uskonnollinen henkilö joutuu ongelmiin, niin Jumala koettelee häntä. Kun syvästi uskonnollinen henkilö väistää vaaran "kuin ihmeen kaupalla", niin Jumala varjeli häntä.
Toinen epäämätön todiste Raamatun Jumalasta on kehäpäättely Raamatun maininnasta Raamatun Jumalan olemassaolosta.
- JewelHunter
oikeaa uskontoa ei todella ole. voi vain tutkia asioita ja tehdä johtopäätöksensä itse.
Jehova ei todella ollut Jumalakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6437929Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4562211Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2292120- 1431691
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511228Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251216Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule991098Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65833Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.55748Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6727