milloin kaloja?

millisbarbi

Minulla on nyt ollut vajaa pari viikkoa vedet ja kasvit ym akvaariossa. Mistä tiedän milloin voin laittaa kaloja. Nitriitti ei ole yhtään noussut. Olen nyt mitannut muutaman päivän. Onko voinut jo olla nitriittipiikki? Siis mittauksia aiemmin? Ja jos ollut niin voiko se laskea ilman vedenvaihtoa. Kaikki arvot hyviä. Mutta eikös ruo nitriitti pidä saada ensin kohoamaan että bakteeritoiminta käynnistyy. Olen myös tiputellut vähän ruokaa nyt neljänä päivänä. Alkaa olla jo hiutaleita pohjallakin

5

415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Määä.

      Oletko lisännyt mitään pakteerivalmistetta akvaarioon tai multa ymppiä. Oletko siis lisännyt akvaarioon bakteerikannan ja ruokkinut bakteereja jotta ne lisääntyvät tai ylipäätään pysyvät hengissä. Nitriitti laskee ja poistuu sillä että bakteerit muuttavat sen nitraatiksi. Nitraatti poistetaan veden vaihdolla ei nitriitti. Oletko mitannut onko akvaarioon muodostunut nitraattia. Jos kumpaakaan ei ole ollut missään vaiheessa eikä nitraattia ole tällähetkellä ei akvaario ole kypsä eikä bakteeritoiminta ole käynnistynyt.

      • millisbarbi

        Laitoin suodattimeen jotakin mitä ostin akvakaupasta. Ja olen muutaman päivän mitannut arvoja. Kaikki loistavat, eli ei ole nitraattia. Sitä vain, että jos se piikki on ollut ennen kuin aloin mittaamaan, niin voiko laskea itsestään ilman vedenvaihtoa? Vaiko sitä ei ole vielä tullut? Kauankohan menee, kun vesi minulla kuitenkin ollut jo kaksi viikkoa.

        Minulla olisi mahdollisuus hakea naapurini toimivasta akvaariosta vettä tai hiekkaa, mutta kannattaako kun hän ei ole puheittensa mukaan vaihtanut vettä vuosiin. Vai haenko multaa pellolta?

        Kierteiskotiloita minulla hiekassa mönkii, auttavatkohan ne mitään.


    • Määä.

      Pitäisi vähän tietää mitä olet tehnyt ja mitä olet akvaarioon lisännyt.

      Jos se jotain mitä laitoit suodattimeen oli bakteerivalmistetta niin ne bakteerit ovat varmasti jo kuolleet kun ovat olleet ilman ravintoa yli viikon. Sanoit että olet laittanut kalanruokaa nyt neljänä päivänä. Bakteereille olisi pitänyt antaa ravintoa alusta asti. Akvaario ei kypsy vaikka seisottaisit siinä nyt vettä vaikka kuinka monta viikkoa. Älä sekoita nitriittiä ja nitraattia keskenään. Aluksi akvaarioon muodostuu nitriittiä jonka bakteerit muuttavat nitraatiksi. Tuo nitraatti ei poistu akvaariosta kuin vettä vaihtamalla. Kasviarvaariossa joka on täynnä kasveja voi kasvit käyttää kaiken nitraatin mutta sinulla ei ilmeisesti sellaista kasvimäärää ole akvaariossa. Nitriittipiikkiä ei ole ollut jos akvaarioon ei ole muodostunut nitraattia.

      Naapurista on turha hakea ainakaan vettä. Vesi ei sisällä bakteereja. Bakteerit ovat suodattimissä ja kaikkialla akvaarion pinnoilla, koristeissa ja pohja hiekassa tai sorassa mutta ei vedessä. Naapurisi hiekka sisältää näitä bakteereja mutta naapurisi ei taida tietää akvaarion hoidosta mitään. Akvaarioon vaihdetaan vettä viikottain ja pieniin akvaarioihin useamman kerran viikossa.

      Helpommalla pääset kun haet akvaariokaupasta bakteeriampulleja. Ampullit kun on lisätty voit laittaa ensimmäisen kalan heti akvaarioon. Kun syötät kalaa saa bakteerit myös ravintoa. Pikkuhiljaa lisäät kalakantaa että bakteerikanta pysyy perässä. Nitraatttia kannattaa kuitenkin mittailla päivittäin ja suorittaa vedenvaihdot tarvittaessa jos nitraatti nousee jos bakteeritoiminta ei ole vielä tasapainossa eikä pysty vielä kaikkea nitriittiä muuttamaan nitraatiksi

      • millisbarbi

        Kiitos tosi paljon vastauksista. En ole oikeastaan tehnyt muuta kuin sen valmisteen laittanut ja nyt lisännyt kalaruokaa ja mitannut olemattomia arvoj. Ja sitä ennen tosiaan sisustanut, laittanut kasviravinteet ja kasvit.

        Minulla vaan ongelma että lähin akvakauppa on liki 100 km päässä ja saan auton vasta ensi viikolla.Olisiko apteekissa tai muualla mitään mitä voisi käyttää. Entä tuo multa?

        Ja imuroinko nyt ne pohjalle tippuneet ruuat pois, jos ei niitä tarvita.

        Ihme huonoja neuvoja sain liikkeestä minkä pitäisi olla arvostettu. Kun sen valmisteen ostin ja lisäsin suodattimiin, niin ei kukaan puhunut mitään että pitäisi laittaa ruokaakin. Pullon heitin pois, koska en ymmärtänyt siitä sanaakaan, oli saksankielinen. Nyt vasta kun viime viikolla vein veden tutkittavaksi sinne sanoi myyjä ruuan lisäyksestä.

        Ja muuten; minulla on aika paljon kasveja, sain niitä ja ostin itsekin lisää. Mitä olet mieltä noista kierteisistä? Auttavatko asiaa?


    • Silikka

      Kierteiset ovat lähes välttämättömiä hiekkapohjan kanssa. Kun kierteiset möihivät hiekkaa ei akvaristin tarvitse tehdä sitä itse.

      Kuten aikaisemmin sanottiin ei oikein voi neuvoa kun ei tiedä mitä olet akvaarioon lisännyt. Akvaario harrastus on niin vaativa harrastus että kannattaa perehtyä siihen huolellisesti ennen akvaarion hankkimista. Kypsyttäminen pitää selvittää ainakin ennen harrastuksen aloittamista ja opetella ainakin perusasiat.

      Kypsyttämisen voi tehdä mullalla, kalanruualla ja apteekista saatavalla hirvensarvisuolalla. Tämä on kuitenkin hidas vaihtoehto. Toinen nopeampi tapa on tehdä kypsytys bakteerivalmisteilla. Molempiin kypsytystapoihin löytyy ohjeet Googlella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      204
      11511
    2. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      102
      10962
    3. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      67
      8555
    4. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      134
      8425
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      71
      8065
    6. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      11
      7489
    7. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      6
      5996
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      22
      5890
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      91
      5872
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      59
      5333
    Aihe