http://www.talouselama.fi/uutiset/oletko imuroinut hamahakin saatoit syyllistya elainsuojelurikokseen/a2267253
Hämähäkkien imurointi on laitonta. Hämähäkki tulee lopettaa asianmukaisesti ennen sen imurointia, esimerkiksi päähän ampumalla.
Entäs sitten pölypunkit, kun ne on niin pieniä ettei niitä näe edes. Voi voi, on tämä elämä vaikeaa.. ehkä lopetan siivoamisen kokonaan kun tekee niin tai näin, aina pahoittaa jonkun mielen.
Hämähäkkien imurointi on laitonta. Hämähäkki tulee lopettaa asianmukaisesti ennen sen imurointia, esimerkiksi päähän ampumalla.
Entäs sitten pölypunkit, kun ne on niin pieniä ettei niitä näe edes. Voi voi, on tämä elämä vaikeaa.. ehkä lopetan siivoamisen kokonaan kun tekee niin tai näin, aina pahoittaa jonkun mielen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Entä robotti-imuri, valmistajako syyllinen?
Minä olen jokaisen hämähäkin omalla putkellani kokeillut ja liukkaita ovat olleet ja voi sitä voihketta hämähäkin yläpäästä.
suojelen hämiksiä, tappavat muita esim. hyttysiä.
Jos näen hämiksen pesän esim. katon rajassa niin annan olla.
http://www.youtube.com/watch?v=G9Xa2AIuHg4
haha hahahaha
Onneksi edes selkärangattomista kannetaan murhetta, lapsista ja vanhuksista ei niinkään väliä..
Joo en minä niitä imuroi. Niitä tuli sienimetsästä tänne sisälle, kun en raaskinut tappaa niitä, Nyt muistavat tehdä verkkojaan sinne sun tänne vaikka minää niitä hävitän. Kukkakärpäset ja hedelmäkärpäset jäävät verkkoihin ihan mukavasti. Jospa ne auttvat tähän pölypunkki ongelmaankin.
Tiedä vaikka olisi se salainen ase..
No höpöhöpö..
"No höpöhöpö."
oliko koko tarina siis pas.kapuhetta?
En ole muuten eläessäni tappanut yhtään hämähäkkiä, en muuten edes yöllä vessaan mennessäni. Mummo sanoi aina ristilukista, jos se tappaa se tuottaa pahaa onnea.
Niiden tekemät seitit on kyllä harjattu tai imuroitu pois. Niitä ole kyllä kiusannut, kun pistää sormen niiden eteen, ne jämähtää paikoilleen ja pitkän aikaa miettii onko reitti vapaa.
Imuriin ne päätyvät kyllä vahingossa, jos niitä ei huomaa.
Hävitä hämähäkkejä, kun ne pitävät muut änkiäiset poissa. Mutta on aika noloa, kun vieraat-jopa vihreätkin huomauttelevat nurkissa roikkuvista hämähäkin verkoista !
Itiikoiden suojelijat itse tekevät, kun huomaavat jonkun ötökän keittiössään ?
Kauhea kiljunta, ja koko huusholli myrkytykseen, jos huomaavat jonkun koppakuoriaisen mänkivän jauhohyllyllä, ja sitten HE äänestävät vihreitä mielipuolia valtaan-suojelemaan niitä koppakuoriaisiaj ja hämähäkkejä !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
"En minäkään". Vastaus sinulle.
Luulevat ettet pidä kotiasi siistinä, vaikka juojelet vain hämähäkkejä.
Eivät ne imuriin täällä päädy, ovat siihen liian nopeita. Lämpöpattereihin sisälle niitä kyllä piiloutuu ainakin tässä talossa, ja sitten kun lämmön laittaa päälle, ne myös haistaa.
Eikä niiden kärventymistä voi edes estää kun menevät sinne sisään.
Joten siis myös satiaisten karkoitus suku-puskasta voi aiheuttaa kanteen käräjille eläinsuojelurikoksesta?
Lopultakin joku puuttuu selkärangattomien oikeuksiin. Kuitenkin tällä saralla on vielä paljon parannetavaa. mm. kesän helteet ovat aiheuttaneet hyttysien massatuhoa. Tämä äärimmäinen piittaamattomuus on toistaiseksi saanut käsittämättömän vähän palstatilaa lehdissä. Kuollessaan kuumuuteen hyttynen todennäköisesti kuolee hitaasti kituen. Olenkin perustamassa Hyttysten Ystävät Ry:tä jonka tarkoituksena on luoda kosteita ja viileitä turvapaikkoja hyttysille, jotta vastaavalta katastrofilta vältyttäisiin tulevaisuudessa.
Haastetaan sää oikeuteen!
Poliitikot haluaa ettei niitäkään liiskattaisi vaikka kuinka selkärangattomia ovat.