Devoluutio ja apinat

Dee.

On myös ihmisiä, jotka uskovat että apinat ovat joskus olleet ihmisiä, mutta he ovat luisuneet evoluutiossa takaperin mitä kutsutaan devoluutioksi (de-evoluutio). Eli toisin sanoen evoluutio olisikin tapahtunut, mutta päin vastoin.

Se olisi ollut ikään kuin eräänlainen rangaistus, kun ihmisyys on viety ihmiseltä pois.

19

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jee.

      Bakteerihan saattaa olla rappeutunut valas.

      • Jaloin Potkia

        Mutta on myös ihmisiä jotka käyttäytyvät kuinnapinat.
        Joitakin on myös valtioiden residentteinä asuen valkoisissa taloissa .
        Kaikki eivät heistä tykkää niinkuin esimerkiksi kuvernöörit.

        http://www.youtube.com/watch?v=axmjLxNFCAY


    • Kiitos intternetin ja psykiatrisen avohoidon nykyään ei ole mitään niin hullua, etteikö siihen uskovia ihmisiä löytyisi.

      • --++--

        Ole hyvä!


      • pakoon pötkiä

    • "On myös ihmisiä, jotka uskovat että apinat ovat joskus olleet ihmisiä, mutta he ovat luisuneet evoluutiossa takaperin mitä kutsutaan devoluutioksi (de-evoluutio). Eli toisin sanoen evoluutio olisikin tapahtunut, mutta päin vastoin."

      Devoluutiota ei ole olemassa, jos joku osa ihmisistä jotenkin "taantuisi" takaisin lajiksi joka luokiteltaisiin apinaksi, kyse olisii edelleenkin evoluutiosta koska me emme ole mitenkään apinoita "korkeampia" olentoja, vaan pelkästään erilaisia olentoja kuin apinat.

      Itseasiassa on näyttöä siitä että olemme esim. lajina menettämässä älykkyyttämme, Ihmisten älykkyysosamäärä, ainakin länsimaissa on laskenut n. 1,16 pistettä vuosikymmentä kohden sitten viktoriaanisen aikakauden.

      • --++--

        Tuo oli kyllä mitattu evokeilta ja heidän kollegoiltaan.
        Ja ilmoitettu vähän yläkanttiin tuossakin sikäli kun nykyisiä palstaevokkeja seuraa.


      • Se tutkimus on erinomaisen kyseenalainen.


      • BlackNemo
        kekek-kekek kirjoitti:

        Se tutkimus on erinomaisen kyseenalainen.

        Jeps. Ja muistaakseni vedottiin nykyajan arjen helppouteen. Eli päivittäisiä arkielämän ongelmanratkaisu tilanteita ei olisi samalla tavalla kuin ennen.


      • BlackNemo kirjoitti:

        Jeps. Ja muistaakseni vedottiin nykyajan arjen helppouteen. Eli päivittäisiä arkielämän ongelmanratkaisu tilanteita ei olisi samalla tavalla kuin ennen.

        Ja tietysti asiassa voi olla sekin että vähemmän älykkäät vaikuttaisivat lisääntyvän enemmän kuin korkean älykkyysosamäärän omaavat.


      • BlackNemo
        shadowself kirjoitti:

        Ja tietysti asiassa voi olla sekin että vähemmän älykkäät vaikuttaisivat lisääntyvän enemmän kuin korkean älykkyysosamäärän omaavat.

        Tottapa tuokin.


      • ön miähiä
        shadowself kirjoitti:

        Ja tietysti asiassa voi olla sekin että vähemmän älykkäät vaikuttaisivat lisääntyvän enemmän kuin korkean älykkyysosamäärän omaavat.

        Kyl niitä miähiä ön käikenläisiä.
        Käikki vähän eriläisiä.
        Ön niitä kärväsiäki miähiä
        jä kärvättömiä.


      • Heh !

        >

        Näyttö on käsittääkseni hyvin heppoista. Itse asiassa kyse taisi olla epäsuoralla tasolla olevasta tutkimuksesta, jossa esitetään kritiikkiä tunnetulle Flynnin ilmiölle eli sille, että älykkyys hiipii korkeammalle ajan saatossa. Olenko oikeassa, että referoit reaktioaikatutkimukseen ?

        En ihan köykäisin perustein lähtisi tuota kohtalaisen hyvin todistettua Flynniä romuttamaan - vai siis onko Sinulla jokin tutkimus, jossa tällainen älykkyyden aleneminen osoitettaisiin ?

        Siitä voidaan sitten taas keskustella, johtuuko nykyisin tapahtuva voimakas maallistuminen jopa siitä, että ihmisten keskimääräinen älykkyys saavuttaa länsimaissa tason, jolla ei enää mielikuvituksellisiin taivaallisiin taikajimeihin uskota.


      • BlackNemo kirjoitti:

        Jeps. Ja muistaakseni vedottiin nykyajan arjen helppouteen. Eli päivittäisiä arkielämän ongelmanratkaisu tilanteita ei olisi samalla tavalla kuin ennen.

        >muistaakseni vedottiin nykyajan arjen helppouteen. Eli päivittäisiä arkielämän ongelmanratkaisu tilanteita ei olisi samalla tavalla kuin ennen.

        Sitten taas työelämässä ja opiskelussa on paljon mutkikkaampia ongelmia ratkottavana, joten...?

        Ja myös arkielämä on mutkikasta, mutta toisella tavalla kuin ennen. Ihminenhän kyllä osaa luoda ongelmia itselleen, jos niitä ei muuten ole.

        Mikäli ihmisellä on rahaa miljoonia euroja, hän silti monesti näkee ongelman siinä että sitä ei ole vielä useampia miljoonia. Tämä tosin on lähtökohtaisesti ajaton ilmiö eikä liity erityisesti nykyaikaan.


      • BlackNemo

        Olikos tarkempaa määritettä nottako Karvajaloille, Väkeville vai Helokeeseille :)


      • Maailman eläimet - Nisäkkäät 1 (Tammi 1986): Borneon dajakit ja punanit kunnioittavat suuresti oran­keja (Pongo pygmaeus). Jotkut tuntevat uskonnollista yhteenkuuluvuutta sitä kohtaan, toiset pitä­vät orankia metsään paenneesta ihmisestä polveutuneena. Monet kansantarinat kertovat orankien ja ihmisten välisistä sukupuolisuhteista. Vankeudessa elävät orangit ovat sukupuolisesti hyvin var­haiskypsiä; ihmisten lemmikkiorangit ovat myös osallistuneet hurjemmanpuoleisten juhlien suku­puolileikkeihin.


      • BlackNemo kirjoitti:

        Olikos tarkempaa määritettä nottako Karvajaloille, Väkeville vai Helokeeseille :)

        Huomiota ansaitsee myös hypoteesi hobittien ja isojalan ja kavereiden sukulaisuudesta.

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Isojalka


      • BlackNemo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      80
      5963
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      309
      5335
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      47
      4541
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      304
      3634
    5. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      125
      3388
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      0
      2210
    7. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      136
      2112
    8. Miten kuvailisit kaivattusi ulkonäköä....

      ..sun ystäville?
      Ikävä
      105
      1700
    9. Leo Meller on kuollut

      Mtä sääntöjen vastaista Mellerin kuolemassa?
      Helluntailaisuus
      172
      1401
    10. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      100
      1237
    Aihe