Mielestäni pedot eli "kuninkaat" edustavat antikristillisiä ja juutalaisvastaisia voimia. Leo Meller tulkitsi ensimmäisen pedon Yhdysvalloiksi, jonka maailmanpoliisin rooli lakkaa. Minusta se näyttää pikemminkin natsi-Saksalta josta tuli tavallinen Saksa.
Danielin seitsemäs luku.
3.
Ja merestä nousi neljä suurta petoa, [Jae 17: "...ovat neljä kuningasta, jotka nousevat maasta."]kukin erinlainen kuin toinen.
4.
Ensimmäinen oli kuin leijona, mutta sillä oli kotkan siivet. Minun sitä katsellessani reväistiin siltä siivet, ja se nostettiin maasta pystyyn ja asetettiin kahdelle jalalle niinkuin ihminen, ja sille annettiin ihmisen sydän.
5.
Ja katso, oli toinen peto, joka oli karhun näköinen. Se nostettiin toiselle kyljellensä, ja sillä oli suussa kolme kylkiluuta, hammasten välissä; ja sille sanottiin näin: "Nouse ja syö paljon lihaa".
(Tilanne ikään kuin jää päälle, joten voisi kuvitella sen olevan neukkula ja sen jälkeisen Venäjän tilanne...jos se ylipäänsä tarkoittaa Venäjää.)
6.
Tämän jälkeen minä näin, ja katso, oli taas toinen peto, pantterin kaltainen, ja sen selässä oli neljä linnunsiipeä. Sillä pedolla oli neljä päätä, ja sille annettiin valta.
7.
Sen jälkeen minä näin yöllisessä näyssäni, ja katso, oli neljäs peto, kauhea, hirmuinen ja ylen väkevä; sillä oli suuret rautaiset hampaat, ja se söi ja murskasi ja tallasi tähteet jalkoihinsa. Se oli erilainen kuin kaikki edelliset pedot, ja sillä oli kymmenen sarvea [Jae 24: "...kymmenen kuningasta jotka nousevat siitä valtakunnasta."]
8.
Minä tarkkasin sarvea, ja katso, eräs muu pieni sarvi (antikristus) puhkesi niiden välistä, ja kolme edellisistä sarvista reväistiin pois sen edestä [Jae 24:..."Ja heidän jälkeensä nousee eräs muu, ja hän on erilainen kuin edelliset, ja hän kukistaa kolme kuningasta."]. Ja katso, sillä sarvella oli silmät kuin ihmisen silmät, ja suu, joka herjaten puhui.
.
.
.
25.
Hän puhuu sanoja Korkeinta vastaan ja hävittää Korkeimman pyhiä. Hän pyrkii muuttamaan ajat ja lain, ja ne annetaan hänen käteensä ajaksi ja kahdeksi ajaksi ja puoleksi ajaksi.
26.
Sitten oikeus istuu tuomiolle, ja hänen valtansa otetaan pois ja hävitetään ja tuhotaan loppuun asti.
Neljä petoa
3
425
Vastaukset
- neljäs menossa
Kyse on pidemmästä ajasta. Valtakunnat ovat Babylonia, Assyria, Persia ja Rooma.
- raimo
Ilmestyskirjan viimeinen peto on yhdistelmä
aikaisemmista ja raamatun profetiat ovat sisäkkäisiä eli samantapaiset kuviot voivat toistua eri aikoina.
Ensin oli Egypti, Assyyria, Babylonia, Meedo-Persia ja Aleksanteri Suuren valtakunta, jotka
Ilm. 17:9-10 olivat "kaatuneet" ennen Johanneksen aikaa ja A.S:n valtakunta jakautui neljäksi, joista puhjennut vähäpätöinen sarvi oli Syyrian Antiokos Epifanes... (pieni sarvi on "lopun aikaa")
Rooma oli Johanneksen aikana pedon, Ilm. 17:10
"yksi on"
mutta profetiat voivat olla sisäkkäisiä eli
Kotka, jolta repäistiin siivet on selitetty
USA-Englanti, siirtomaavalta repäistiin
Karhu, oli NL. joka keikahti kyljelleen, kommunismi lopahti
Pantteri, oli Saksa, joka käytti itsestään nimeä 3.valtakunta ja neljäs on tulossa ja se on Ilm.
13 luvun mukaan yhdistelmä:
Karhun jalat, voisi viitata ateismiin ja materialismiin,kenties äärioikeistolaisuuteenkin
Leopardin ulkonäkö ja miekanhaavasta toipuminen
viittaavt yhdistyneeseen Saksaan ja leijonan kita
USA:n
(V.Vuolteen vanha profetia sisältää maininnan, että puolet Italiaa ja Brittein saaret tuhoutuvat
3. maailmansodassa)
Ja lohikäärme viittaa saatanaan, tuskin Kiinaan,
Joka tapauksessa viimeinen petovaltio yhdessä antikristuksen eli paavin, ekumeenisen maailmankirkon johtajan kanssa saa vallan 3 1/2
vuodeksi, mutta lopulta uskonnollinen johtaja ja laitos tuhotaan - Bertil Leo
Kuultuani Leo Mellerin selostuksen 8.5.2011 pantterista, sen edustavan Saksaa, minulle tuli näky, jonka mukaan musta pantteri onkin täällä Pohjolassa. Näin nimittäin kuinka Ruotsi ja Suomi muodostivat yhdessä pantterin pään. Pantterin pää oli kääntynyt alaspäin ja sen suu oli auki ja se aikoi syödä Euroopan alapuolellaan. Näin että Ruotsi muodosti pantterin pään otsan ja päälaen ja Suomi alaleuan, ja tyhjä alue välissä oli Pohjanlahti (katsokaa karttaa). Pantterin niska jatkui jotenkin itään päin, siis Venäjän suuntaan, mutta sen ajattelu ja päätös istuivat sen päässä ja liikkuva voima sen alaleuassa. Kuitenkin nämä maat muodostivat yhden kokonaisuuden. Norja ei mielestäni kuulunut siihen, niinkuin ei myöskään muu Eurooppa. Näky oli kauhistuttava Suomen kannalta, mutta todellinen ja peruuttamaton.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996084
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804792Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv983055Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282863Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262125Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191516Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?861039Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚126981- 48774