Vanha ihminen hyväksikäyttää ihmisiä

Kyllästyttää jo

Siis tuttavamme, joka on jo yli 85-vuotias, soittaa aina mitä ihmeellisimmissä asioissa ja tarvii apua. Nyt hän pyysi tulisinko kirjoittamaan pari adressia, matkaa edestakaisin on hieman alle 100 km. Ei siinä mitään, lupauduin, mutta hetken päästä soitti ja sanoi jos hakisin adressissa käytettävää punosnauhaa jostain, sekä isoja kirjekuoria.

Siis ilmeisesti minun pitää tehdä ne adressit, enkä edes tiedä käykö A-4 kuoret adressiin, siis sopiiko sisään. Ja myydäänkö kirjekuoria edes irrallaan, vai pitääkö ostaa iso nippu. Eikä luultavasti maksa mistään mitään.

Hän on ennenkin käyttänyt meitä hyväkseen, ollaan tehty iso työ kun tyhjennettiin hänen mökkinsä ja vietiin osa kaatopaikalle ja osa hänelle, siivoukset päälle. Ajattelin että hän ökyrikkaana maksaisi jotain, mutta antoi kaksikymppiä ja sanoi ettei tarvi antaa takaisin, kun siis jätemaksu oli 15 euroa.

Hän ei ole mitenkään dementinen, on tosi skarppi ihminen, voisi mennä parikymmentä vuotta nuoremmasta. Tuntuu hänellä olevan ystäviä paljonkin, mutta ovat ilmeisti aika vanhoja.

Tietääkö kukaan lukijoista, saako esim. ärrältä kuoria irralleen?

2

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äkkiä

      Hommaa salainen puhelinnumero!!!!

    • sano sille

      .

      "Haista pitkä leveä ja haiseva p'aska"

      .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      53
      3906
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      91
      2320
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      1982
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1773
    5. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1521
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1516
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1172
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1118
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      109
      1074
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1032
    Aihe