Venäjä-USA 6-0

Minkä ihmeen vuoksi ainoat lähteet jotka antavat jonkinmoisen perspektiivin suurpolitiikkaan ovat nykyisin venäläisiä?

Länsimaiset mediat kaihtavat uutisia jotka jotenkin valottaisivat näitä suurpolitiikan kiemuroita kansalle.

Tämän vuoksi on välttämätöstä seurata näitä venäläisiä lähteitä, RT.COM ja en.itar-tass.com, jos haluaa tietoa.

Totisesti, totisesti on aivan selvää että länsimedia bimboutumisellaan tulee häviämään informaatiosodan.

PS. En ole Tiltu tai muu hämäräperäinen "punikki" tai FSB:n vakooja. Olen rehellisesti huolissani lännen median heikosta tasosta.
851
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Aijaa. Mistä Internet on kotoisin? Mistä WWW on kotoisin? Onko venäläiset lähteet tästä puhuneet? Ai on vai? Jaa että Putinin mielestä CIAn projekti eikä nettiin pidä luottaa? Näin uskomattomia juttuja pääsee lukemaan RT ja Itar-Tass sivuilta, jotka suoltavat paskaansa yllättäen myös nettiin. Miksi vaivautua jos se kerran on CIA projekti??

Avoin Internet ja avoimen lähdekoodin ohjelmat ja käyttöjärjestelmät ja muu internet aktivismi ei tasan Venäjältä tulleet, mutta kyllä kelpaavat työvälineiksi kun tullaan haukkumaan länsimaita ja länsimaiden saavutuksia.

Länsimaissa ei ole luotettu mediaan Internetin yleistymisen jälkeen, eikä paljoa luotettu sitä ennenkään. Länsimaalaiset ovat perustavanlaatuisella tavalla lähdekriittisiä, siksi venäläisten medioiden jutut tekee automaattisesti mieli tarkastaa, koska tiedämme että ne on suunnattu pääosin venäläisille jotka hyväksyvät tiedon kuin tiedon ilman mitään kritiikkiä, kunhan se vain on venäläistä tietoa.

Kehoitan että otat itse ensin selvää länsimaisesta kulttuurista, sitten vasta tulet tänne pätemään. Venäjällähän ei pahemmin ollut hippi-liikettä tai hip hoppia, joka länsimaissa nousi ihan uskomattomiin sfääreihin. Mediaan ei ole täällä uskottu 1960-luvun jälkeen ja se joka länsimaista teki muuta maailmaa kehittyneemmän alunperinkin keskiajan jälkeen, oli nimenomaan kyseenalaistaminen ja auktoriteettien tehokas alasajo. Venäläiset pystyisivät samaan mutta eivät halua näin tehdä koska se olisi liian "länsimaista". Eläkää sitten paskassanne. Ei kiinnosta.

Äänestä
  • "Putinin mielestä CIAn projekti eikä nettiin pidä luottaa? Näin uskomattomia juttuja pääsee lukemaan RT ja Itar-Tass sivuilta".

    Taisit missata pointin kokonaan. Jos haluan jonkinlaisen perspektiivin suhteessa suurpolitiikkaan olen pakotettu seuraamaan Venäläisiä lähteitä. Länsimedia kun ei näitä asioita jostain syystä selvitä.

    Tämän vuoksi länsi tulee häviämään informaatiosodan.


    Ja internet onkin totta tosiaan Pentagon-luomus.

    "Internetin perustaa luotiin 1960-luvulla Yhdysvalloissa, puolustusministeriön käynnistäessä rahoituksen ARPAnet-tietoverkon (Advanced Research Projects Agency) rakentamiseen vastauksena Neuvostoliiton onnistuneelle Sputnik-satelliitin laukaisulle. Projektin tarkoituksena oli luoda hajautettu, ydiniskun kestävä viestintäjärjestelmä."

    Äänestä

  • Olet USA-trolli, joka vastaa omiin kysymyksiinsä!

    Äänestä

Heh, Tiltuhuora vakuuttelee olevansa jokin muu kuin punikki, FSB:n vakooja tai Tiltu
Epätoivoista on Pietarin trollitehtaan apinoiden puuhastelu.

Muahahahaaaa!

Äänestä

Minä löydän vain yhden ainoan selittäjän: SÄHKÖISEN MEDIAN YLEISTYMINEN JA PERINTEISEN PAPERIMEDIAN ALAMÄKI. Tämä aiheutti nykyisen click-click- journalaismin jossa perinteinen syväluotaava journalismi on lännessä kuolemassa sukupuuttoon kun toimittajaksi valitaan nulikkatasolla olevia täysin historiasta, kulttuureista ja geopolitiiikasta tietämättömiä junnuja. He laativat nopeasti juttuja joissa raflaavia otsikoita jotta click. click tapahtumia olisi paljon. Ts. menossa on sama prosessi jossa televisiosta tehtiin typeryyden eetteri. Mediassa on menossa Big Brother- ja Maajussille Morsian-kehitys.

Länsimainen yhteiskunta on vajoamassa uusbarbariaan.

Äänestä
  • Teoriassani en ole suinkaan ainoa. Mm. Charlie Bausman, erittäin hyvä politiikan ja talouden tutkija (mm. Investor Relations at AVG Capital Partners) on tehnyt samoja havaintoja. Bausmanin mukaan klikkaustalous on ollut tuhoisaa läntiselle medialle sillä kustannuksia alennetaan irtisanomalla toimittajia jotka tekevät pitkäjänteistä, vaativaan työtä joka ei kuitenkaan näy juttujen aiheuttamina lisääntyvinä klikkauksina (mainostulot) sillä vaativa rehellinen journalismi ei ole sensaatiohakuista.

    Osittain syy on myös pitkässä kehityksessä jossa ihmisistä on tehty henkisesti laiskoja nopean tiedon hakijoita. Pysähtyminen miettimään asioita ei ole muodissa. "Mulle kaikki nyt ja heti"- sukupolvi ei syvenny tutkimaan syy-seuraus-periaatteella tapahtumia.

    Äänestä

  • Uuden Suomen raflaavat otsikot hyvänä esimerkkinä typeryyden eksponenttiaalisesta kasvusta.

    Äänestä

Tiltuja harmittaa suunnatomasti kun netti ei olekaan putinismin talutusnuorassa Venäjän tiedotusvälineiden tapaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


USA kakat housussa kirjoitti:

Minkä ihmeen vuoksi ainoat lähteet jotka antavat jonkinmoisen perspektiivin suurpolitiikkaan ovat nykyisin venäläisiä?

Länsimaiset mediat kaihtavat uutisia jotka jotenkin valottaisivat näitä suurpolitiikan kiemuroita kansalle.

Tämän vuoksi on välttämätöstä seurata näitä venäläisiä lähteitä, RT.COM ja en.itar-tass.com, jos haluaa tietoa.

Totisesti, totisesti on aivan selvää että länsimedia bimboutumisellaan tulee häviämään informaatiosodan.

PS. En ole Tiltu tai muu hämäräperäinen "punikki" tai FSB:n vakooja. Olen rehellisesti huolissani lännen median heikosta tasosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu