Olkoon F(x) = x/x-1 Mikä on F:n luonnollinen määrittelyjoukko?
Esitä sievennetyssä
muodossa lausekkeet
a) f(1/x) b) f(f(x)) c) f(1/f(x))
Apua tehtävään
5
242
Vastaukset
- 4+18
F(x) = x/x-1 = 1-1 = 0. Vai unohtuivatko sulut?
- aeija
Laitetaan tämä nyt, vaikken tiedä mikä on luonnollinen Mj,
tai edes sitä onko F(x), f(x):n integraalifunktio, niin kuin pitäisi
Ei se kyllä oikein sievene, enkä sitä enempää aukaisekaan
http://aijaa.com/QLqvSz- aeija
Sekin oli vielä väärin, näihin ei pitäisi koskee missään olosuhteissa, (näitä kun ei koskaan tarvita missään)
http://aijaa.com/YmIYll
- dada666
0,0000032 ja 1120000000 ja 0,01234 eksponenttimuotoon???
Olkoon F(x) = x/x-1 Mikä on F:n luonnollinen määrittelyjoukko?
Esitä sievennetyssä
muodossa lausekkeet
a) f(1/x) b) f(f(x)) c) f(1/f(x))
Ok. Ensinnäkin funktio F divergoi pisteessä x = 1, muualla R:ssa (R = reaalilukujen joukko) se on määritelty. Ts. Määrittelyjoukko on {R\1}.
Sitten:
a) f(1/x) = x-1/x
b) f(f(x)) = (x/x-1)/((x/x-1) - 1) = x
c) f(1/f(x)) = x/x-1 = f(x)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901965
- 1131063
- 1141052
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa21775- 53720
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä32663ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42618Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175557Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45528- 9492