Työttömiä nöyryytetään 9e pakotyöllä, se on lopetetettava välittömästi ja tilalle tarjottava oikeita töitä mikäli niitä on. Syynä se ettei näistä pakkotöistä kerry eläkkeitä, eikä lomia eikä muutakaan, koska ne eivät ole normaaleja työsuhteita, motivaatiota ei työntekijällä ole 6h työpäivään. Työllistetyn leima otsassa on kolmannen luokan kansalainen millä tahansa työpaikalla, ei ihme ettei kiinnosta.
Työtön saa 32,66 brutto (kelan työttömyyskorvaus), josta vero 20% 9e verottomana kulukorvausta.
no mitä tilalle? Tilalle 4h osapäivätyö, esim 11e/h, kustannukset samat eläkemaksut ja muut sivukulut. Työntekijä on oikeasti töissä ja motivoitunut/motivoituneempi kuin nykyisessä systeemissä, työsuhde kelpaa cv:iin työkokemuksena, toisin kuin tuo "9 euron pakkotyö", lomat kertyy jne. Ihmisarvo säilyy.
Tällaiseen työhön on jo hakijoita, ei tarvitse pakottaa, monelle osapäivätyö sopii ja 4 tunnissa motivoitunut tekee enemmän kuin 6 tunnin pakkotyöläinen.
Työtön saa 32,66 brutto (kelan työttömyyskorvaus), josta vero 20% 9e verottomana kulukorvausta.
no mitä tilalle? Tilalle 4h osapäivätyö, esim 11e/h, kustannukset samat eläkemaksut ja muut sivukulut. Työntekijä on oikeasti töissä ja motivoitunut/motivoituneempi kuin nykyisessä systeemissä, työsuhde kelpaa cv:iin työkokemuksena, toisin kuin tuo "9 euron pakkotyö", lomat kertyy jne. Ihmisarvo säilyy.
Tällaiseen työhön on jo hakijoita, ei tarvitse pakottaa, monelle osapäivätyö sopii ja 4 tunnissa motivoitunut tekee enemmän kuin 6 tunnin pakkotyöläinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
töitä,mutta mistä. jos on,ei makseta mitään. yhteiskunta ja eu on ääliömäisessä mätätilassa,joten tuleva aika vain pahenee. ikävää ja totta.
pellehermannimaista pas-kanjauhantaa riittää politiikan pöllöissä,ovat todella huonoja esimerkkejä muille kaikkialla...joten mitä siitä muuta seuraa kuin enemmän ikävyyksiä.
yritysten kylmyys ihmisiä kohtaan vain panenee röyhkeämmäksi automaation ja ahneuden takia.
ihminen on kohta itsensä tiellä kaikessa tieto-taidon kasvaessa kaikkialla.
roinameri kasvaa,mutta suhteellinen maksukykyinen ostajaväki vähenee.
anteeksi sinulta aloittaja,mutta näin nyt mennään. älä masennu,älä ota piristeitä,vaan taistele kaikin järjellisin keinoin,sekin pitää hengissä,elämän mielekkyys tosin eri asia.
tarkoittikohan se sipilän perustuloehdotus jotain tuollaista. Nythän yksityiset yrityiset eivät voi ottaa näitä orjatyöläisiä, kuin lyhyehköksi harjoitteluajaksi. Kunnat ovat voineet pitää mutkien kautta jopa vuosikymmeniä työmarkkinatuen leikkauksen ja toimeentulotuen lakkauttamisen uhalla.
En tiedä, täytyy selvittää, mutta jos tätä työllisyysasiaa tarkastellaan pitemmälle tulevaisuuteen, ei oikeasti ole kuin yksi vaihtoehto, työn jakaminen, siis siirtyminen 6h työpäivään. Se ei kuitenkaan ole helppoa, koska palkkakuluja ei voi nostaa, siis palkkapottikin olisi jaettava samassa suhteessa. tosin verotuksen kompensaation kautta kautta menetys ei olisi lähellekään niin suuri. Mutta ei ole siinäkään mitään järkeä että osa porukasta painaa hullun lailla ja loput makaa kotona?
Isot asuntovelat omaaville tilanne olisi hankala, mutta siihen löytyisi ratkaisu verotuksen kautta.
6h työ ja tarjotun työn ehdoton pakkovastaanotto, tai muuten korvaukset pois. Näin syntyy työpaikkoja kaikille halukaille.
Ei tuo nyt olisi niin ihmeellistä, olisi vaan jatkumoa aikaisemmille siirtymisille 5 päiväiseen, 8 tuntiseen.....
Ei liene realismia luulla että tulevaisuudessa työn tehokkuuden edelleen lisääntyessä automaation ja muun innovaation myötä, työpaikat suhteessa populaatioon lisääntyisivät, päinvastoin.
Tilalle tulee ilmaistyö jos kokoomuys jatkaa hallituksessa. vielä parikin kautta.
ruokapalkalla teetetään töitä, edellyttäen että kauppiaat antavat "parasta ennen"-ruokansa näille työntekijöille. Kokoomuslainen ei heitä ruoki.