Loogisuutta keskusteluihin

*Eino

Profeetta Jesaja näyttää pohtineen syvällisesti kärsimysten ja kurituksen ongelmia. Maailmaa kohtaavien tuomioiden Jesaja sanoi opettavan ihmisille vanhurskautta, eli oikeamielisyyttä. (26:9).

Ihmiset ovat yleensä sitä kiintyneempiä näkyväiseen maailmaan, mitä enemmän on terveyttä, kauneutta, rikkautta ja hyvinvointia. Jumalan kurituksen ja opetuksen tarkoituksenmukaisuutta Jesaja vertaa peltofarmarin työhön ja toimintaan. (28:22-29).

"Älkää siis pilkatko, etteivät teidän siteenne vielä kiristyisi, sillä Herralta Sebaotilta minä olen kuullut hävitys- ja tuomiopäätöksen, joka on kohtaava kaikkea maata.,,Ainako kyntäjä vain kyntää, kun olisi kylväminen, ainako vakoaa ja äestää maatansa?"

Jesaja muistuttaa, että työvaiheita ovat myös kylväminen, kasteleminen, leikkaaminen, kuivattaminen, puiminen, seulominen ja lopuksi jauhaminen. Jesaja halusi opettaa eri työvaiheilla, että kutakin työtä tehdään vain siihen saakka kun siitä on hyötyä ja se on järkevää. Hennot kuminat piiskataan vitsalla, herneet kepillä ja tiukasti tähkissä pysyvä vehnä ajetaan yli puimajyrillä.

"Puidaankos leipävilja murskaksi? Ei sitä kukaan iankaiken pui eikä aina aja sen ylitse puimajyrällään ja hevosillaan.." Miksi te nimittäisitte farmaria, joka pieksäisi jotakin vilja- tai olkikasaa sillä tavalla tarkoituksettomasti, josta ei ole mitään hyötyä? Tämänkin ajatuksen Jesaja sanoi saaneensa "Herralta, jonka neuvo on ihmeellinen ja ymmärrys ylen suuri." (29.j.).

Minunkin ymmärrykseni mukaan meistä helvetiltä tuntuvat työvaiheet kestävät vain niin kauan, kun hengelliset jyvät on erotettu talteenotettavaksi ja ruumenet eli lihalliset poltettu.
-Eino-

3

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sisältöönkin

      Miksi uskovat käyttävät agraarisanastoa, jostakin 1800-luvun alun Maawiljelysneuwoista kylwäjille -tasoisesta oppaasta? Eihän nykyihminen ymmärrä tuollaista tekstiä: "ruunat eli lihalliset poltettu".

      • *Eino

        Ruunat ovat salvettuja oriita, mutta olen kirjoittanut ihan oikein; ruumenet ovat jyväviljan tähkässä jyvää kannattavia kasvin osasia, jotka puimisen jälkeen ovat siihen tarkoitukseen hyödyttämiä. Käytetään nykyisin eläinten alusina tai poltetaan tarpeettomina.


      • termejä
        *Eino kirjoitti:

        Ruunat ovat salvettuja oriita, mutta olen kirjoittanut ihan oikein; ruumenet ovat jyväviljan tähkässä jyvää kannattavia kasvin osasia, jotka puimisen jälkeen ovat siihen tarkoitukseen hyödyttämiä. Käytetään nykyisin eläinten alusina tai poltetaan tarpeettomina.

        Et ymmärtänyt pointtiani. Täytyy näköjään olla maanviljelijä ja ruumenten jälkikäytön asiantuntija, ennen kuin voi ymmärtää, mitä kristinusko on.

        Voisiko sen Raamatun kääntää tämän päivän kielelle ja jättää pois kaikki tuollaiset 2000 vuoden takaiset eläintenhoitoon ym. liittyvät termit? Eihän niitä nykyään tunne kuin murto-osa ihmisistä.

        Vai eikö kristinuskosta voi puhua muuten kuin Lähi-idän paimentolaisten termein?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      643
      7896
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      448
      2170
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      2082
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1658
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1221
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1197
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      1067
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      828
    9. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      712
    10. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      710
    Aihe