millaiset ovat jehovien häät, keitä he niihin kutsuvat? missä pidetään, onko lahjoja yms. tietoa kaipaisin. entä osallistuvatko jehovat kirkkohäihin millään tavoin?
häät
8
678
Vastaukset
- JewelHunter
olivat tylsät. veisua, pitkä seremonia ja kyllä lahjoja. eivät tule kirkkoon, se on vastoin sääntöjä. sukulaiset ja muut jehovalaiset tuli salille.
- fger
>>> se on vastoin sääntöjä.
- upi
fger kirjoitti:
>>> se on vastoin sääntöjä.
voiko jt mennä naimisiin maistraatissa? koska saamme odottaa fger sinun kesähäitäsi? onko ketään mesevää jt:tipua vielä kiikarissa?
- fger
upi kirjoitti:
voiko jt mennä naimisiin maistraatissa? koska saamme odottaa fger sinun kesähäitäsi? onko ketään mesevää jt:tipua vielä kiikarissa?
Olen ollut todistajana kaksissa maistraatti häissä.
Omat häät on jo pidetty. JT:häissä olleena "ei-JT":nä haluaisin sinulle kertoa, että ns tavallisten ihmisten häät jäävät kirkkaasti jälkeen mitä tulee ohjelmaan ja tarjoiluun. Ja niissä häissä on jokainen muistanut, mitä on tullut tehtyä ja sanottua, sitä ei aina voi muista häistä sanoa...seremonia kestää muuten aika tasan tunnin eikä ole välttämättä edes veisuuta, jos morsiuspari ei halua.
- Alk. Sit. Or.
Täällä runsaasti tietoja englanniksi:
http://www.watchtower.org/library/g/2002/2/8/article_01.htm
ASO - fger
Muutamissa kymmenissä on tullut oltua, että jotain pohjaa tälle tidolle ehkä on.
Itse vihkiminen tapahtuu usein valtakunnan salilla. Myös muita paikkoja on käytetty, jos vaikkapa on niin paljon väkeä ettei salille mahdu. Kerrankin oli 400. Myös tuomarilla käyntejä olen todistanut parikappaletta.Sen jälkeen yleensä siirrytään toiseen paikkaan.
Lahjoja ostetaan. Ohjelma hieman vaihtelee. Yleensä on kevyttä ohjelmaa, tarkoitushan on viihdyttää väkeä. Ruokailua, kakkua, mitä nyt kukin haluaa vierailleen tarjota. Useimmissa käymissäni häissä on ollut orkesteri, joka sitten virallisen osuuden päätteeksi soittaa tanssimusiikkia.
Kaiken kaikkiaan melko samanlainen ohjelmajärjestys kuin eiJT häissäkin. Niissäkin on useassa tullut oltua.
En nyt yhtäkkiä muista yksiäkään missä en olisi erityisemmin viihtynyt.- tikaram
enemmän mulla on kokemusta jt-häistä kuin muista. kaikki häät ovat olleet huolella suunniteltuja ja isoja tapahtumia. nehän on tarkoitettu järjestää vaan kerran elämässä.
aina häissä on ollut pitkä vihkiminen, ruokailu ja/tai kakkua. useimmissa häissä on myös tanssia ja "diskoa". joissain häissä on ollut alkoholia.
kerran olen ollut maistraattihäissäkin.
jt-aikoinani olen ollut sekä kirkkohäissä että - hautajaisissa. meillä oli kotona tapana käyttää järkeä eikä vain lain kirjainta. ehkä siksi olen elänyt vapaamman jt-elämän. kirkossa olen käyttäytynyt kuten muutkin ihmiset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h52732Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062571Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv92259Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441865- 321443
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141433- 1761155
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201053Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81938