Kiinnostaisi tuutoriksi ryhtyminen, mutta kannattaakohan se. Tuntuu, ettei koulutehtävien jälkeen jää yhtään aikaa muullekaan sosiaaliselle elämälle. Onko sitten aikaa edes olla tuutorina? Sehän edellyttäisi kaiketi, että pitää jokaisessa bileessä juosta, jotta fuksit eivät jää yksin.
Kuinka paljon tuo tuutorointi vie aikaa? Miten tuutoriksi haetaan ja minkälaisia nuo koulutukset ovat? Saako siitä palkkaa ja paljonko? Saako ystäviä sitä kautta? Voiko tuutorina olla ujompi henkilö, joka vielä pelkää esiintymistä?
Miten päästä tuutoriksi ja kannattaako?
2
3554
Vastaukset
- on tai ei
Kovin ujolle tuutorin tehtävät ovat kova paikka, esiintymispelko on huomattava rasite. Joka tapauksessa sujuvat sosiaaliset taidot ovat tarpeen. Niitä ei opita yhtäkkiä millään kurssilla.
Toisaalta vain lievästi ujolle tuutorin tehtävät voi olla kehittävä haaste, josta kunnialla selviytyminen tuo juuri sitä itseluottamusta, joka on puuttunut. En tiedä miten yleisiä käytäntöjä nämä ovat, mutta näin Helsingin humanistisessa tiedekunnassa:
"Onko sitten aikaa edes olla tuutorina?"
Tuutoroinnin kiivain vaihe sijoittuu orientaatioviikolle, jolloin ei pitäisi olla muita opintoja.
"Miten tuutoriksi haetaan ja minkälaisia nuo koulutukset ovat? Saako siitä palkkaa ja paljonko?"
Yleensä ainejärjestöt etsivät tuutoreita. Siitä kyllä ilmoitetaan sähköpostissa yms. Ainakin pienemmissä aineissa tuutorihaun alettua riittää yleensä vain ilmoitus että haluaa tuutoriksi. Koulutuksia on muutama keväällä, yksi niistä on päivän mittainen, muuten ne ovat vain parituntisia. Palkka on muistaakseni 140€.
"Saako ystäviä sitä kautta?"
Ei mitenkään erityisesti. Sain jokseenkin yhtä paljon kavereita omista tuutoroitavistani kuin muistakin vuosikerroista. Ei tuutorina olemisella ole väliä, vaan sillä osallistuuko yhteisiin tapahtumiin.
"Voiko tuutorina olla ujompi henkilö, joka vielä pelkää esiintymistä?"
En osaa sanoa, riippuu varmaan ihmisestä.
Vielä lopuksi huomauttaisin, että mielestäni on tärkeää, että tuntee muita opiskelijoita ja että on edes jonkinlainen kosketus ainejärjestöelämään, sillä tuutorina ollessani ihan yllätäin siitä miten paljon fuksit kyselivät vanhemmista opiskelijoita ja opiskelijaelämästä yms. Ja yksi tuutorin tärkeimmistä tehtävistä on nimenomaan helpottaa fuksien sopeutumista joukkoon ja se olisi varmaan hankalaa, jos tuutori itse ei tunne muita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi6210125Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit166886Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?736528Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j866172Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k684646Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh594418Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus324313Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset114312Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?444168Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja464160