Meidän 3,5 v. poika on tosi rauhallinen, ei juuri juokse ulkona, sisällä jonkin verran. Pyörällä tykkää ajella, kiipeilee, hyppii , tekee kuperkeikkoja. Kävely on tooosi hidasta, ei meinaa saada kävelemään, pitää hoputtaa yhtenään.
Palapelit eivätkä duplot/legot kiinnosta yhtään. Eikä minkäänlainen rakentaminen. Neuvolassa 3 v. tarkastuksessa terv.hoit. epäili, että hänellä olisi hahmottamisessa jotakin vaikeuksia.
Kielellisesti poika on kehittynyt hyvin.
Luin eräästä lehdestä, että pojat joilla kieli kehittyy ensin/hyvin (jompikumpi aivojen puolisko)ja eivät ole niin kiinnostuneet rakentelusta ja eivät ole suosittuja muiden lasten keskuudessa.
Mielestäni meidän poika jääkin vähän ulkopuoliseksi leikeissä.
Onko normaalia ettei 3,5 v.juokse, tee palapelejä?
4
938
Vastaukset
- äiti
vaikka add joka ilmenee että lapsi on ns.poikkeava hitaalla tavalla, lapsi on tosi rauhallinen, sillä saattaa olla motoriittisia vaikeuksia/kömpelyyttä jne. adhd on ylivilkkautta, jolloin lapsi on tosi vilkas, menee koko ajan kuin termmiitti. add on sama kuin entinen mbd. mielestäni sinun olisi saatava lapsi tutkimuksiin jotta se saisi kuntoutuksen ja tarvittavat hoidot ja tuet kehityksen kannalta. vaikka lapsella todettaisiin jokin siaknoosi, se ei tarkoita että sinä olisit huono äiti. itselläni on mbd tyttö ja adhd poika joten tiedän msitä kirjoitan. onnea matkaan
- ei kaikki tarvitse diagnoosia
Voi olla että lapsi on vain hitaan sorttinen, kaikki me ollaan erilaisia, eikä välttämättä ole mitään vikaa tai sitten pojalla on jotain motoriikassa, mutta jos asia vaivaa sen huomaa neuvolassa
- äiti x4
Heippa,ei toi minusta tunnu yhtään erikoiselta lapsen käytökseltä.
Toinen tykkää tehdä toista ja toinen taas toista.
Ei kaikkien tarvi tykätä lego jutuista.
Minunkin 3v, poika ajaa mielummin autoilla kun leikkii muuta.
Ei osaa ajaa pyörällä,ei kertakaikkiaan oppinut kesällä polkemaan sillä,mutta ei se minusta niin kovin kummaa ole,oppii sitten ensi kesänä.
Kielellisesti poika on kehittynyt,r ja s tulee oikein ja puhuu kuin puuropata.
Älä turhaan huolestu,ei minusta lapsessa ole mitään vikaa,toinen kehittyy joissakin asioissa nopeammin kun toinen ja taas toisinpäin.
Ja kävely....se taitaa olla monella aika hidasta kun jonnekin pitää lähteä.
lapset minulla on 3v,6v,11v,19v - Eila
Meilläkään lapset eivät tuonikäisinä tykänneet legoista. Syyksi paljastui, että molemmilla oli puutteita hienomotoriikassa eli juuri käden käytössä yms. Toimintaterapiassa niitä saatiin jonkin verran korjatuksi. Eikä esikoinen juuri juossutkaan.
Jos asia sinua vaivaa, kysele neuvolasta tarkemmin. Esikoinen pääsi jatkotutkimuksiin, kun ei viisivuotistarkastuksessa osannut hyppiä yhdellä jalalla. Jos esim nelivuotistarkastukseen ei ilman muuta kuulu lääkäri, voisit kysyä, järjestyisikö asia sitä kautta. Myös yksityiset lastenlääkärit pystyvät tarvittaessa pistämään lähetteen jatkotutkimuksiin. Ei se sinänsä ota eikä anna, vaikka kävisitkin lääkärissä. Meillä tosin tuli eteen oma rumbansa, kun oli kaksi poikaa, joita sitten kuljetin toimintaterapiassa (ja toista puheterapeutilla - sinulla se ei taida olla ajankohtaista) mutta on se kyllä kannattanutkin. :)
Ja meillä toimi silloisen 6-vuotiaan hidastelijan kanssa, että kerran lupasin pojalle, että jos ehdimme aiempaan bussiin, voimme ennen toimintaterapeutille menoa käydä limulla. Jos ehdimme vasta jälkimmäiseen bussiin, pitää mennä suoraan toimintaterapeutille. Poika hidasteli ja hidasteli - ja myöhästyimme bussista. Huuto ja meteli oli mahtava, mutta seuraavalla kerralla poika muisti kulkea nopeammin. :) Ehkä sinunkin pojallesi voisi keksiä jonkin vastaavan, hänen ikäänsä sopivan porkkanan. :) Ehkä tuon ikäisellä tilanne vaatisi useamman menetyksen, että asia menisi hänelle jakeluun, mutta kyllä hänkin lopulta edistyisi edes vähän. Kuten neuvolan kätilö joskus sanoi: Paras kasvatuskeino on lahjonnan lopettamisella uhkailu. ;)
Älä oleta, että poikasi muuttuisi huippuluokan kävelijäksi, mutta kyllä hänellä on ihan hyvät mahdollisuudet vähän nopeutua. :) Meillä odotetaan välillä 14-vuotiasta edelleen, mutta kun edessä on jotain tarpeeksi kiinnostavaa, kyllä vauhti lisääntyy. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.932168Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n452132Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501855Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861271
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311100Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men581048- 68969
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910