http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/yle-keskustan-kannatus-nyt-suurin-kokoomus-jai-pahasti-varjoon/4365938
Mutta viellä pitää lisää viisastua, että ton kokoomuksan kanatus laskee tuonne 0,3%
Mutta viellä pitää lisää viisastua, että ton kokoomuksan kanatus laskee tuonne 0,3%
Vastaukset 5
Vanhimmat
Galluppeja tulee ja galluppeja menee. Viimeisimmässä YLE:n tilaamassa mielipidetutkimuksessa Keskusta oli suurin melko selvällä maginaalilla Kokoomukseen, mutta vain muutama päivä sitten lanseeratussa HS:n gallupissa Kokoomus oli kyllä johdossa. Tilanne elää, ja voimasuhteet ehtivät muuttua vielä moneen kertaan ennen ensi huhtikuun eduskuntavaaleja.
Jos Kokoomus ei pysty säilyttämään suurimman puolueen asemaansa, niin sen hallituspuolueena jatkaminen on kyllä vaarassa. Näyttää ilmeiseltä, että niin Keskusta, SDP kuin PS:kin pyrkivät vaalien jälkeen sellaiseen hallituskoalitioon, joka ei pitäisi sisällään Kokoomusta. Ne katsovat, että Kokoomus on saavuttanut nyt Suomessa kohtuutoman vahvan aseman, ja tämän vuoksi liittoutunevat sitä vastaan. Kuitenkin jos Kokoomus on edelleen seuraavien eduskuntavaalienkin jälkeen suurin puolue, niin sen eristäminen olisi hieman hankalaa, eikä näyttäisi ulospäin kovin hyvältä.
Kokoomus ulos seuraavasta hallituksesta. Stubb on käsittämättömän pölhö pääministeri, eikö puolueesta löydy fiksumpaa ihmistä ?
heti ensimmäisen tilaisuuden tullen, muuten kokoomukselle käy demarit. Ei Suomea pelleilemällä ja ilveilemällä kauan johdeta.
Jos Stubbi vetäsee verkkosukat jalkaan, punaset?
Äänestäkää kepua jos haluutte Kokoomuksesta eroon.