Osaisiko joku ystävällinen vinkata missä olisi hyvä syrjäinen ja hiljainen paikka päästää koiraa juoksemaan irrallaan? Ei liikennettä,asutusta,tai muita liikkujia.
Koirien juoksutuspaikka?
23
1498
Vastaukset
- hauhauhau.-
tä ? ohan siellä landella skuttaa nii perkeleesti ja perunapeltoja
- köysti
Meiko. Sinne vaan rakkien kanssa. Linlo on myös aika rauhallinen. Kesäjuopot (veneilijät) ovat poistuneet muualle.
- dooriss
Meiko on luonnonsuojelualuetta. Koiran saa tuoda mutta pidettävä kiinni!
- seikkailijakoira
Onhan täälä toki metsää, mutta en ole löytänyt sellaista paikkaa mikä olisi keskellä ei mitään ja missä ei muita ole. Tarpeeksi myöhään illalla kun käy, niin ei toki ole ketään enään missään, mutta nyt kun alkaa pimeä tuleen jo aika aikaisin, niin ei ole mukava taskulampun kanssa mennä :) Koira ei tule toisten uroskoirien kanssa lainkaan toimeen, joten koirapuistotkaan ei oikein toimi,ja pakko olisi kuitenkin energiat päästä purkamaan vapaasti juosten.
- tonttulakki
Onks tää aloittaja tosissaan? Vai v-tuileeko? Koirat on pidettävä kytkettynä. Jos on näin avuton koiranomistaja, soittakoon poliisille. Kirkkonummella on toistaiseksi poliisin palvelupiste.
- T:Saari
Tonttu, sulla on kieltämättä osuva nimimerkki.
- dossfinck
Taitaa olla "Savolainen" jutkuttamassa. Varkaus on kuoleva kaupunki. Savolaisia ottaa pannuun. Joten kirjoitetaan koirista. On tämä todella toope tarina.Savolaiset provoilee.
Varkaus kuitenkin kuoleva kaupunki. Varkaudessa voi ulkoiluttaa koiria kohta ihan missä vaan. Toivottavasti eivät savolaiset ryhdy koirien pissatolpiksi. Matka markettiin mennään märillä ja ikävästi haisevilla huosuilla, tosi ikävää.
- dogs on leash
Juoskaa itse mukana tai hankkikaa polkupyörät, mutta pitäkää koirat lieassa. Pari kertaa on tullut metsäpolulla säikähdettyä irrallaan juoksevia koiria, joiden omistaja ilmestyy muutaman minuutin kuluttua perästä anteeksi pyydellen.
- 1230
Minulla on aina puukko mukana kun liikun metsässä. Ei nyt koiria varten vaan ihan muihin tarpeisiin. Mutta voi sitä koiraankin käyttää jos koira käy kimppuun.
- urpoooooootttt
mitähän vittua poliisit liittyy koirien ulkoilutukseen :DDD ja meilläkin käydään kans keskellää metsää päästämässä isoista koirista virrat pois. On yhtä tyhjän kanssa kävellä hihnan kanssa vaikka 4 tuntia putkeen, ei ne energiat siinä tyhjene. isot koirat on saatava juoksemaan vapaasti. Ja aloittajahan NIMENOMAAN kysyikin että onkohan jossain joku tyhjillään oleva hiekkatie missä EI KETÄÄN ASU EIKÄ OLE, joten siellä ei ketään häiritsisi.
- hallitsematon pari
Masalassa kannattaa varoa kahta koiraa jotka omistajaltansa usein karkaa ja hyökkää ihmisten kimppuun. Kyseessä on joku leijonakoira ja dalmatialainen, omistaja mies, nainen tai lapsi, ei saa selvää, lepertelee vaan koirille ettei saa noin. Olkaa varovaisia, koirat taluttaa tuota outoa eläintenpitäjää, onko eläinrääkkäystä?
Meidän äidillä nirhautui vaatteita, ei ehtinyt purra, kauhu ja vapina päällä tuli kotiin.- Jellonat skutsessa
Hyvä tietää. Ihme, että dalmiksesta on saatu tuollainen koulutettua. Yleensä rauhallinen. Leijonakoiran vaikutusta?
- T:Saari
En tiedä missäpäin Kirkkistä asut, mutta itse ainakin opetin koiralleni 2000-luvun alussa vapaanaolon niillä radanvarren pelloilla, jotka ovat finnsbackan urheilukentältä Turkuunpäin.
Siellä liikkuu toki muitakin ulkoilijoita, lähinnä koiranomistajia. Ja useimmilla on koirat myös vapaina.
Vapaana olevat koirat eivät ota käytännössä katsoen koskaan aggressiivisesti yhteen, sillä ne oppivat paremmin kehonkielen (leikit voivat toki joskus näyttää hurjilta, ja sellaisia leikkejä koirat välillä kaipaavatkin). Hihna vaikeuttaa aina koirien komminikointia.
Koira, joka ei saa riittävästi liikkua vapaana, ei ole oikeastaan koskaan kovin hyvässä fyysisessä kunnossa. Kaikkein tärkeintä nämä kytkemättömänäjuoksentelut ovat kasvuiässä oleville koirille. Sekä fyysisesti että myös henkisesti.- T:Saari
Toinen hyväksihavaitsemani paikka on Gesterbyssä, koirapuiston vieressä olevat pellot ja metsät. Siellä ei ole liikennettä eikä asutusta. Muita liikkujia toki on, lähinnä koirien ulkoiluttajia.
- koira vapaana
Itse käy upinniemessä päin on paljon metsiä joissa ei ihan heti kukaan muu ulkoile(ainakaan ilman koiraa. Sekä myös kun ajaa pikkalaan päin niin vasemmalla puolen tietä on kiva ulkoiluttaa
- koira vapaana
Ei kun anteeksi oikealla puolella
- koiravapaana
No voi helvetti, siis keskellä.
- kyrkslättare
Koirien irtipitäminen luonnonsuojelualueella on kiellettyä. Koirien irtipitäminen vaatii maanomistajan luvan muuallakin. Pihoja sivuavilla yksityisteillä ei saa edes kulkea. Tervemenoa koirapuistoon, löytyy varmaan Espoosta lähin.
- T-Saari
Kyllä Kirkkonummellakin on koirapuistoja, ainakin 3.
- Häsleri
Viime talvi juoksutetti Meikon ja Linlon alueilla. Kiitos vinkeistä, kohti iesää samoilla seuduilla.
- hbhvvhv
no me ainakin päästetään koirat heti ovelta juoksemaan pihalle ja pellolle.
- KoiraHihnassa
On se kumma kun ei ihmiset tajua että on kiellettyä pitää vapaana!!! Monta vahinko sattunut sen takia kun omistaja ei saa koiraansa luoksensa kun on vapaana :(
- Anonyymi
vaalimaa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit325189Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3944479Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483799KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1282902Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku112470Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212282Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181988Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511962- 1231890
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241449