NeSTeTTä JaLoiSSa?

Mistä huomaa, että hevosella on jaloissa nestettä? Mistä jalkoihin tulee nestettä?
2381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

painele kädellä (etuset) polvesta alas päin, takasista kintereestä alas päin. Nesteen tuntee helposti, aika vaikea selittää. Pyydä jotain ihmistä näyttämään tallillasi tekniikka. Nestettä tulee hevosen jälkeen esim. ratsituksen jälkeen´, eli jalat olisi hyvä viilentää liikutuksen jälkeen niin että ne tuntuvat viileiltä.

Äänestä

Kertyi nestettä jalkoihin välillä kilpailujen (oli ravuri) jälkeen sekä joskus myös lenkinkin jälkeen. Vuohisen lähellä oli selvää turvotusta ja kun varovasti painoi niin se tuntui todella pehmeältä. Hoitona meillä käytettiin kylmällä vedellä huuhtelua, sen jälkeen kuivattiin ja samalla hierottiin varovasti jalkoja ja lopuksi hierottiin linimenttiä ja lämpöpintelit jalkaan ja hepo karsinaan lepäilemään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


possu kirjoitti:

Mistä huomaa, että hevosella on jaloissa nestettä? Mistä jalkoihin tulee nestettä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu