Tähän on tultu, missä mamuja vaan on

198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Epäily: Hurja pahoinpitely Espoossa – 30 nuorta hyökkäsi viiden miehen kimppuun
Julkaistu: 29.9.2014 12:07

Länsi-Uudenmaan poliisi tutkii Espoon Kauklahdessa viime lauantain ja sunnuntain välisenä yönä tapahtunutta hurjaa pahoinpitelytapausta.
Poliisin epäilyksen mukaan 20-30 hengen ulkomaalaistaustainen nuorisoporukka hyökkäsi viiden suomalaismiehen kimppuun Kauklahden juna-aseman läheisyydessä.

Rikoskomisario, tutkinnanjohtaja Henrik Niklander kertoo Ilta-Sanomille, että tapausta tutkitaan useina pahoinpitelyinä. Hänen mukaansa niin epäillyt tekijät kuin uhrit ovat iältään parikymppisiä tai sitä nuorempia miehiä.

Osapuolet eivät tiettävästi tunteneet toisiaan entuudestaan.

- Siellä on ollut iso hässäkkä. Porukat ovat kohdanneet toisensa ja siinä on ollut ilmeisesti jotain erimielisyyttä ennen tapahtumia. Tässä on käytetty nyrkkejä, minkä lisäksi on potkittu, Niklander kertoo.

Hänen mukaansa viiden hengen suomalaisporukka on ollut pääasiassa ottavana osapuolena. Hän ei halua tässä vaiheessa tutkintaa raottaa teon motiivia tarkemmin. Niklanderin arvion mukaan välikohtaus kesti muutamia minuutteja. Uhreiksi joutuneet miehet saivat lieviä vammoja, ja ambulanssi kävi paikan päällä tarkistuttamassa heidän vammansa. Välikohtaus sattui hieman ennen yhtä sunnuntaiyöllä.

Niklanderin mukaan tilanne raukesi siihen, kun nuorisoporukka hyppäsi Helsinkiin päin lähtevään junaan. Osa nuorisosta jäi pois junasta Keran, Kilon ja Leppävaaran juna-asemalla. Vartijat poistivat osan nuorisosta, mutta vartijat eivät olleet tuossa vaiheessa tietoisia äskettäin tapahtuneesta pahoinpitelystä.

Niklanderin mukaan poliisi selvittää nyt muun muassa sitä, tallentuiko teko VR:n valvontakameralle. Epäillyt tekijät eivät ole vielä poliisin tiedossa.

Poliisi pyytää ilmoittamaan mahdollisista silminnäkijähavainnoista vihjenumeroon 029 543 8459
Niko Ranta

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


tulisipa oikea sota kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288744495038.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu