kuntoutusta dysfasiaan

syksyinen päivä

Haluaisin kuulla niiden vanhempien kokemuksia, joiden dysfasialapset ovat saaneet kuntoutusta puheenkehityksen ongelmiin. Tarkoitan siis muuta kuntoutusta kuin puheterapiaa, jota kyllä annetaan jokaisessa päiväkodissa ja erityiskoulussa.

Millaista muunlaista kuntoutusta suositellaan ja minkälaista kuntoutusta on tarjolla. Onko kukaan käyttänyt yksityisiä palveluja, esim. Ludus- nimisen yrityksen palveluja. Ja onko ko. kuntoutuksesta ollut hyötyä, sillä hinta on kyllä aika korkea, jos itse joutuu maksamaan.

Harmittaa se, että puhutaan kuinka tärkeää on diagnisoida puhehäiriö riittävän varhain, mutta kukaan ei kerro, miten lapsen puheenkehitystä voisi edistää.
Mitä hyötyä on diagnoosista jos apu on pelkästään puheterapia, joka tuskin yksinään auttaa vaikeammissa puhehäiriöissä. Menee hukkaan arvokkaita kehitysvuosia.

6

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jklskjdh

      Meillä kelan puheterapia aloitettiin lapselle 4 vuotiaana. Lapsella oli puheen tuottamisen ja ymmärtämisen vaikeuksia. Tehtiin kotona puheterapeutin antamia kotiharjoituksia. Nyt lapsi koulussa normaaliluokassa ja aika lähellä ikätasoaan puheen tuottamisessa ja ymmärtämisessä. Mielestäni puheterapia on aika tehokasta jos sen onnistuu lapselle saamaan jo varhaisessa vaiheessa.

    • Kesä 2000

      Puheterapia ja päiväkodin suunnitelmallinen kuntoutustyö usein riittävät, jos lapsella ei ole esim motorisia ongelmia. Meillä oli apuna tukiviittomat. Kaikki liikunnalliset harrasteet: srk:n jumppakerho, metsäretkeily, uinti ja uusien asioiden kokeminen olivat mukana. Äänikirjat iltaisin vahvistivat kieltä (antoivat vanhemmille lepotauon). Myös suujumpasta oli apua dyspraksiaan. Tämän rinnalla kyllä leikki muiden kanssa vahvisti puhetta. Moni tuttu on sanonut ruokaostosten olevan mainio tapa tuoda uusia sanoja.
      Itse en oikein ol vakuuttunut markkinoille tulleista kohtuuttoman kalleista kuntoutustuottajista. Varsinainen Neuropsykologinen kuntoutus on kohdennettu yleensä hieman vanhemmille esim oppimisongelmien.

    • syksyinen päivä

      Kiitos teille molemmille asiallisesta vastauksestanne ja että kerroitte omista kokemuksistanne. On lohduttavaa kuulla, että puheenkehittymistä voidaan edistää riittävästi myös aivan tavallisilla keinoilla. Minkälaisia harjoituksia puheterapeutti on antanut teille kotona tehtäväksi ja miten se on sujunut. Puheterapeutti on kehoittanut meitä lähinnä harjaamaan hammasharjalla kieltä, ts. parantamaan kielen liikkuvuutta ja joustavuutta, mutta mitään varsinaisia äänne tai muita harjoituksia ei hän ole suositellut tehtäviksi,
      Meillä poika ei ole oikein jaksanut keskittyä palapeleihin tai muihin vastaaviin tehtäviin, jonka vuoksi ajattelin, että ulkopuolinen henkilö voisi olla parempi tässä. Tosin sekin voi olla raskasta koulupäivän jälkeen. Tavallisista päivittäisistä asioista voi hänen kanssaan kyllä keskustella, mutta hiemankin pidempiä tai monimutkaisempia asioita hänen on vaikea selittää.

    • jklökö

      Kotiharjoituksia ollaan saatu mm. suujumppaa, sanojen tavutus ja ääntämsharjoituksia ym. Tehtäviä puheterapeutti on antanut välillä enemmän välillä vähemmän. Lisäksi luemme kirjoja.
      Varmaan se minkätyyppisiä tehtäviä tehdään riippuu siitä minkätyyppisiä vaikeuksia lapsella on, eli onko suun motoriikan ongelmaa, peheen ymmärtämisen ongelmaa, suppea sanavarasto. Dysfasialapsilla voi olla puheen tuotussa niin monenlaista ongelmaa että harjoitukset eivät varmaan kaikilla ole samoja.

      • Ainakannattaa

        Meillä on nyt jos isoja lapsia eli 17 ja 14 vuotias joilla molemmilla vaikea kielenkehityksen vaikeus diagnosoitu. Meillä yhdistettiin puhe- ja toimintaterapia, päsimme kelan kustantamana terapioihin. Terapiat olivat samassa paikassa välillä ja ajoittain päiväkodissa ja koulussa. Saimme myös hoidosta vastaavasta paikasta konsultoivan erityisopen koulua varten eli ohjasi tarvittaessa. Suujumppaa, oraaliaktivaattorita, toimintaharjoiuksia jne. Nyt vanhin on ammattikoulussa ja menee hyvin, juniori pienluokassa.


      • syksyinen päivä
        Ainakannattaa kirjoitti:

        Meillä on nyt jos isoja lapsia eli 17 ja 14 vuotias joilla molemmilla vaikea kielenkehityksen vaikeus diagnosoitu. Meillä yhdistettiin puhe- ja toimintaterapia, päsimme kelan kustantamana terapioihin. Terapiat olivat samassa paikassa välillä ja ajoittain päiväkodissa ja koulussa. Saimme myös hoidosta vastaavasta paikasta konsultoivan erityisopen koulua varten eli ohjasi tarvittaessa. Suujumppaa, oraaliaktivaattorita, toimintaharjoiuksia jne. Nyt vanhin on ammattikoulussa ja menee hyvin, juniori pienluokassa.

        Hei !

        Suurkiitos viestistäsi ja rohkaisustasi.
        Meilläkin on ollut toimintaterapiaa ja puhete-
        rapiaa ja edistystä on toki ollut, mutta paljon on vielä esteitä voitettavina. Välillä vaan tulee uskon puute. On kiva kuulla, että aina kannattaa yrittää ja että kuntoutuksesta on ollut teille hyötyä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      390
      2957
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      66
      2334
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1989
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      116
      1706
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1572
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1189
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1039
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      268
      993
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      12
      992
    10. 40
      864
    Aihe