Fiasko Kainuun maakuntavaalin tuloslaskennassa

afe

Eikö noin yksinkesrtaisesta asiasta osata tehdä toimivaa ohjelmaa.
Nyt vielä tiedotusvälineet jauhaa, että neljä joutuu vielä jännäämään läpimenoaan.
Minäkin pökiö huomasin aamulla heti Kainuun Samomista tuloksia lukiessani, että kahdeksan nimeä menee uusiksi.

3

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mekaaninen kana

      Koko maakuntakokeilujuttu on lievästi retuperällä. Ei näytä kukaan oikein tietävän että mikä siinä oikeestaan muuttuu ja mihinköhän suuntaan.

      Odotin vähän enempää kyllä tältä järjestelyltä, mutta ehkä se siitä ajan kanssa.

    • Härskiä peliä

      Syyt sählinkiin löytyy Tietoenaattorin ja Oikeusministeriön huonosta valmistelusta. Tietokoneen ohjelmointi oli puutteellinen. Tietoenattori on sählännyt ennenkin mutta silti ministeriöiden virkamiehet käyttää sitä. Miksiköhän?

      Kainuun Sanomien toimittaja oli soitellut vaaliyönä Tietoenattoriin ja siellä oli OM:n vaalipomo ollut saunomassa tietokonefirman tiloissa. Näin ne herrat sopii diilejä saunoen ja ryypäten. Ei väliä toimiiko ohjelma vaan että "hyvä veli" saa kaupat ja veronmaksajat maksaa. Virkamiehet ... mitä hyötyä saanevatkaan?

      • asdf

        Onhan tuo hälyttävää. Tuulipuvut äänesti ??? Pekka Turpeisen valtuustoon, joka rikokseen osallinen ja jatkaa valehtelemalla oikeudessa. Turpeisen ja Karjalaisen mukaan pojat eivät menneet autoon vapaaehtoisesti ja aiemminhan ennen oikeutta lehtijutuissa ilmeisesti samoista Koski/Turpeinen/Karjalainen-lähteistä asia ilmaistiin, että "vastustivat raivokkaasti".

        Kun taas ehkä ratkaisevin todistaja, puolueettomimmaksi katsottu ristijärveläinen taksinkuljettaja sanoi, että pojat kävelivät autoon rauhallisesti ja automatka sujui rauhallisesti.

        Ristijärven sos.johtaja Aleniuksen mukaan myös kaikki meni lainmukaisesti, voimakeinoja ei käytetty vaan lapset menivät autoon vapaaehtoisesti.

        Ainoastaan äidin tahtoa vastaan, mutta ei lasten tahtoa, kaikki tapahtui, kuten ennenkin.

        Toivotaan nyt, että tuo Koski/Turpeinen/Karjalainen-porukka joutuisi edes lusimaan minimituomiona.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3803
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      149
      3531
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      44
      2004
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1078
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      137
      1003
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      857
    Aihe