Oli kova paikka Marskille kun hän sai kuulla, että Viipuri menetettiin parissa tunnissa.
Suurin syy puolustuksen täydelliseen romahtamiseen oli puna-armeijan tankit.
Niitä tuli edestä, niitä tuli takaa ja usein myös sivulta.
VAIKUTTAA SILTÄ, ETTÄ SUOMEN ARMEIJA EI KESTÄNYT HYÖKKÄYKSEN AIHEUTTAMAA SHOKKIA JA UPSEERIT EIVÄT SAANEET JOUKKOJA KURIIN!
Suurin syy puolustuksen täydelliseen romahtamiseen oli puna-armeijan tankit.
Niitä tuli edestä, niitä tuli takaa ja usein myös sivulta.
VAIKUTTAA SILTÄ, ETTÄ SUOMEN ARMEIJA EI KESTÄNYT HYÖKKÄYKSEN AIHEUTTAMAA SHOKKIA JA UPSEERIT EIVÄT SAANEET JOUKKOJA KURIIN!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Suomipojalle.
Kyllä ne suomalaiset varmasti parhaansa yrittivät puolustaessaan Viipuria.
Mutta eivät ne nyt voineet ylivoimaiselle vastustajalle yhtään mitään.
Kun sota alkoi oli Saksan armeija 7.500,000 Venäjän armeija oli 6.000,000
ja Saksan sota kalusto oli maailman parasta ja tähän luotti Suomen Hallitus ja sodan ylin johto,mutta maa sodassa ratkaisee miehet ja heidän taistelu tahto,kilpa juoksu kilpailut ovat olympialaisissa
Kun sota alkoi oli Puna-armeijalla enemmän miehiä kuin Saksalla. Kolmen ensimmäisen kuukauden aikana 3,5 miljoonaa puna-armerijalaista jäi sotavangeiksi. Silti Stalin polkaisi satoja uusia divisioonia ja käynnisti liittoutuneiden avustamana valtaisan tuotanto-ohjelman kaluston suhteen.
Talvisodan jälkeen NL:n uusivan hyökkäyksensä Saksan tuella. Siksi turvauduttiin vähä vähältä Saksaan. Muuta vaihtoehtoa ei tosin ollut.
Kesällä -41 Saksalla oli takanaan pelkkiä voittoja. Se hyökkäsi NL:oon noin 3,5 miljoonan miehen voimin. NL:N asevoimat olivat noin 5,5 miljoonaa, reservi 15 miljoonaa.
Saksa aliarvioi NL:n taistelukyvyn perusteellisesti. Suomi sortui samaan virheeseen.
vaka vanha ei ole lukenut historiaa pätkääkään. Avaus oli taas pas kaa.
http://roskanpoimija.puheenvuoro.uusisuomi.fi/13124-taistelu-viipurista-20061944
Lue tuosta siinä on tiivistettynä Viipurin taistelu, suomalaiset mokasivat ihan itse.
Ei se venäläisten panssarivoimista johtunut.
Nimimerkki "Vaka Vanha" = tarkkispoika
joka taas levittelee homojuttujaan niitä asioita vastaan, joita hän inhoaa! Sellaisia ovat mm. seuraavat:
- pohjalaiset
- virolaiset
- karjalaiset evakot
- torjuntavoitot Neuvostoliitosta
- Suomen itsenäisyys
- liittyminen Natoon
- Mannerheim
- Suomen upseerit
Näistä aiheista hän julkaisee trollin tasaisin väliajoin ja levittelee samalla omia homo-fantasioitaan!