Syrjitty Selkä-Suomi itsenäiseksi...

Kun maailmalla ilmenee tänä maailman aikana separatismia ja kun tiedämme myös aikaisemmpia valtioitten jakaantumisia, niin idea voisi soveltua meille Suomeenkin. Itäinen naapurimme CCCP-valtakunta on hajonnut, vaikka nyky-Venäjä haikaileekin menneen perään. Tsekkoslovakia on jakaantunut kuten myös Jugoslavia. Skotlannissa kansanäänestyksen tulos meni niukanlaisesti Iso-Britannian yhteydessä pysymisen puolelle. Espanjan Kataloniassa kansanäänestys on tulollaan.

Meillä Suomessa vallitsee "Etelän" vallanpitäjien piireissä aikamoisen vaikutusvoimaisena aatevirtaus, jonka mukaan itäisen ja pohjoisen Suomen takametsistä ei tarvitse piitata eikä ainakaan niillä tienoilla tarvitsisi maata pitää asuttuna. Samaan suhtautumiseen viittaa mm. maanpuolustuksen valmiuden alasajaminen esim. Pohjois-Karjalassa. Sitä samaa asennetta heijasteli myös takavuosina Akavan puheenjohtajaksi nousseen järjestöjohtajan "tietämys", jonka mukaan Joensuun yliopisto oli pieni, toisarvoinen korpilaitos, joka olisi voitu vaikka lakkauttaa. Kun kyseinen ay-johtaja sitten kävi Joensuussa kaupungin ja yliopiston kutsumana, hän myönsi olleensa väärässä eikä ollut tiennyt Joensuun yliopiston todellista monipuolisuutta, tasokkuutta ja runsasta opiskelijamäärää.

Sikäli mikäli Etelä-Suomen mahtiväki tosiaankin katsoo viisaaksi tai tarkoituksenmukaiseksi jättää itäinen ja pohjoinen Suomi Mopen osaan, niin silloinhan Itä- ja Pohjois-Suomella moraalisesti olisi oikeus ryhtyä järjestämään yhteiskunnallisia olojaan omatoimisesti.

Entä, jos meillä Suomessakin viriäisi oma itsenäisyysliike niillä seuduilla, joista "Helsinki viis veisaa"? Keneltäkään lupaa kysymättä käytän tässä yhteydessä nimikettä "Selkä-Suomi" tuosta "itsenäistymiskelpoisesta" nyky-Suomen osasta. Sijaitsevathan tuolla alueella maantieteelliset vedenjakajat Suomenselkä ja Maanselkä. Potentiaaliseen Selkä-Suomeen voisivat kuulua laajat alueet Päijänteen itäpuolella sekä entiseltä hallintonimitykseltään Oulun ja Lapin läänit. Ehkäpä mukaan haluaisivat myös Keski-Suomi sekä Keski- ja Etelä-Pohjanmaa. Pääkaupungiksi sopisi Jyväskylä.

Mietiskelkääpä Helsingissä tukikohtaansa pitävät päsmäröitsijät, jotta onko viisasta luopua koko tasavaltaa ja kansakuntaa kattavasta asioitten hoitamisesta!

4

118

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koroljov

      "Itäinen naapurimme CCCP-valtakunta on hajonnut, vaikka nyky-Venäjä haikaileekin menneen perään."

      Länsi tässä haikailee 1990-luvun ja kylmän sodan jälkeisen voitoneuforiansa perään, kun se yhä kuvittelee voivansa yksin määrätä maailman politiikasta ja taloudesta ja käskeä, kuinkaa muun ihmiskunnan pitää elää ja järjestää asiansa. Länsimaat kieltäytyvät sopeutumasta 21. vuosisadan kokonaan toisenlaiseen todellisuuteen eli tilanteeseen, jossa Kiina on ohittamassa Yhdysvallat talousmahtina, dollariin perustuva maailmantalouden järjestelmä kumoutumassa ja Venäjä noussut uudelleen suurvallaksi, joka uskaltaa puolustaa legitiimejä turvallisuusintressejään lähialueillaan. Siirrymme unipolaarisesta, lännen dominoimasta maailmanjärjestelmästä multipolaariseen, monenkeskiseen maailmaan, jossa BRICS- ja SCO-maat kumppaneineen harjoittavat USA-NATO-EU:sta riippumatonta politiikkaa, sopi se lännelle tai ei.

      • Arvoisa Koroljov! Mahtanenko nähdä sen aamun sarastusta, jolloin mm. sekä Venäjä että Ruotsi kuten kaikki muutkin maat ovat katsoneet vähemmistöilleen kuuluvan kaikki normaalit oikeudet vapaaseen toimintaan kulttuurellisesti ja taloudellisesti ketään syrjimättä, ketään suosimatta? Sinä aamuna olisi itsestäänselvää myös valtioitten rajojen kunnioittaminen. Naapurimaitten alueitten aikaisemmin tehdyt valtaamiset myönnettäisiin virheiksi, jotka on jo korjattu tuona aurinkoisena aamunkoittona. Esim. väkivaltainen Suomen alueitten aseellinen ryöstö Talvisodan nimikkeellä tunnettuna rosvoamisena olisi oikaistu ja palattu Tarton rauhan rajoille kuten tilanne oli v.1939 marraskuun lopussa. Ja kun katselemme kaemmaksi merien taakse, niin esim. USA olisi vetäytynyt Guantanamosta ja alue olisi jälleen Kuubaa kuten oikein on. Aivan samoilla linjoilla olen Sinun kanssasi Koroljov siinäkin asiassa, että Yhdysvaltojen olisi aika jättää maailmanpoliisina leikkiminen. Amerikan etujen imperialistisen "puolustamisen" voisi jättää historiaan samalla tavalla kuin Venäjäkin jättäisi historiaan venäläisten etujen varjelemisen vaikka aseellisesti ulkomailla. Semmoiset doktriinit joutavat kipattaviksi historian roskatunkiolle kaikissa maissa. Kenties ja toivottavasti meillä Suomessakin tasavaltamme valtiojohto huolehtii kuin silmäteräänsä koko valtakunnan ja kaiken kansan asioitten hoitamisesta tasapainoisella tavalla. Silloin ei tarvita eikä synny mitään separatistisia itsenäisyysliikkeitä. Ei meillä eikä muualla.


    • Lappiahan ne
    • Mieleen palautuu Tom Westergårdin toteamus. Kun hän oli siirtynyt Helsingistä Vaasan läänin maaherraksi, hän totesi, mitenkä Helsingissä luullaan maan parhaan viisauden olevan Helsingissä. Jonkin aikaa tilanteita Vaasasta katselleena Westergård myönsi, että myös hän itse oli ollut väärässä eli maakuntien asiat tiedetään ja tunnetaan parhaiten maakunnissa eikä suinkaan Helsingissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      25
      1625
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1387
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1171
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      76
      1109
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      799
    6. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      746
    7. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      737
    8. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      656
    9. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      656
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      629
    Aihe