(Tämä pitkähkö kirjoitus on sisältää uskonnolista terminologiaa, pahoittelen! Jos et ole vielä uskossa Kristukseen, niin se voi tuntua paskan jauhamiselta. Olet kuitenkin pelastettu, niin kuin kaikki ihmiset kaikkina aikoina!)
Eräässä vertauksessa Jeesus kertoo miehestä, joka vuokraa viinitarhansa väliaikaisille hoitajille. Kun sato oli kypsynyt hän lähetti palvelijoitaan hakemaan tämän maan hedelmän. Viinitarhurit kuitenkin pieksivät ja tappoivat nämä palvelijat ja lopulta pojankin, joka oli kaiken perillinen.
Jos ajattelemme että tämä viinitarhuri on Jumala, Poika Jeesus ja palvelijat profeetat, niin mikä olisi silloin tämä hedelmä? Jos unohdamme katolisen ja protestanttisen opetuksen aiheesta ja jätämme nämä opit omaan arvoonsa, niin meillä on silloin tilaisuus antaa Jumalan Pyhän Hengen valaista ymmärrystämme. Olemmehan me nähneet sen kaamean hedelmän, jota ”oikeaoppisuus” on saanut aikaan. Nämä asiat ovat jokaisen luettavissa kirkkohistoriasta sotineen, vainoineen ja polttorovioineen. Ja koska kaikki kristilliset suunnat noudattavat katolisesta kirkosta protestanttisuuteen siirtyneitä oppeja, niin jättäkäämme nekin taaksemme.
Mitä julistivat nämä profeetat, joita kivitettiin, sahattiin rikki, poltettiin tulessa ja joita on kidutettu ja murhattu läpi koko valtion ja kristinuskonnon liiton aikojen. Profeetat ennen Kristuksen lihaan tuloa julistivat kääntymystä Jumalan puoleen. Heidän saarnansa kärki koski aina kääntymistä pois omista epäjumalista, jumalan kuvista ja oman tahdon tiestä. Oman tahdon tie oli silloin ja on tänäänkin vastaan Jumalan tahdon tietä. Pelastukseen nähden Jumalan tahto on selkeä. Ihmisen puhdas omatunto ottaakin vastaan helposti Pyhän Hengen ilmoituksen siitä, että Jumala tahtoo kaikkien ihmisten pelastumista. Edelleen tunnemme Kristuksen Hengessä sen varmuuden, että Jumala tekee sen mitä Hän tahtoo. Ja nämä molemmat asiat on kirjattu raamattuunkin, jopa useisiin kohtiin. Omaan ratkaisuunsa luottavat kristilliset kirkot ja suunnat eivät vain niitä koskaan julista.
Jos olemme tulleet tuntemaan Isän, jolla on meitä kohtaan pelkästään rakkauden ajatuksia, niin ymmärrämme että katolinen ja protestanttinen oppi ikuisesta helvetin tulesta ei ole Jumalasta. Pikemminkin se pilkkaa Jumalaa ja pilkkaapa Armon Henkeäkin. Onhan tämän ”täydellisen” teologian tekemä Jumalan kuva hirmuisempi ja sadistisempi kuin yksikään ihminen. Uskonnollinen maailma kumartaa jeesuksen ja jumalan kuvaa, jossa Jumalasta on siis tehty kiduttaja ja sadisti. Muita epäjumalia ovat teologiset, ”raamatulliset” ja ”oikeat” opit jotka kääntävät selkänsä Elävälle Jumalalle, joka on kaikkien ihmisten Pelastaja (soter).
Langenneelle yksilö minuudelle Jumalan tahdon toteutuminen ja kaikkien pelastuminen on mitä hirvein tuomio, koska näin se ei voi tehdä mitään pelastuakseen. Näin Jumala on sulkenut Pelastuksen Oven ulkopuolelle (synnin alle) jokaisen joka haluaa pelastua omasta tahdostaan, omilla ratkaisuillaan ja omilla teoillaan. Mutta koska Jumala on tasapuolinen, niin tämä langennut minuus löytyy meistä kaikista. Näin olemme kaikki oman minuutemme puolesta samanlaisia syntisiä ja peruuttamattomasti kuolemaan ja tuhoutumaan tuomittuja. Tässä kohden luterilaisten raamatut vääntävät tuhoutumisen aina kadotukseksi. Tämä on tahallinen käännösvirhe, joka on tehty tukemaan kaameaa helvetti-oppia. Mutta Jumala on sulkenut meidät ja ainoastaan yhden asian takia synnin alle. Se on jotta Hän kaikkia armahtaisi.
Kun nyt ihminen tulee uskon kautta tuntemaan pelastuksensa Kristuksessa, niin tämä usko ei ole suinkaan synnyttänyt pelastusta. Päinvastoin. Pelastus Kristuksessa on ollut valmiina jo ennen maailman perustamista ja sen kuuleminen on synnyttänyt uskomme. Tämä usko on Jumalan lahja ja Jumala antaa sen kenelle tahtoo, mutta Pelastus On. Se on niin kuin Jumalan armo, joka pysyy iankaikkisesti ja Jumalan rakkaus, joka ei koskaan katoa. Nyt olemme tehneet lahjasta suuremman kuin lahjan antajasta. Uskosta ei pelastuta vaan siitä tullaan viattomaksi Jumalan edessä. Toki voimme sanoa että koemme pelastuksen kun tulemme uskoon. Tämä on sydämen tasolla koettua pelastuksen tuntemista. Tämä on pelastumista turmeluksen maailmasta. Tulemme tuntemaan itsemme ja tulemme tuntemaan Kristuksen. Mutta tähän ei saisi pysähtyä, sillä jos tulemme uskonnollisten oppien sitomiksi, niin emme synnykään niiksi kirkastetuiksi Jumalan lapsiksi joiksi Jumala tahtoo meidät synnyttää pimeän maailman keskelle.
On nimittäin niin, että kukaan ei tunne Jumalaa ja Kristusta niin kuin SINÄ. Miksi olet lähtenyt yli päätään kyselemään neuvoa lihalta ja vereltä? Emmehän ole kenenkään opetuksen tarpeessa, jos Pyhä Henki on meissä. Kuinka voit ajatella, että rakkauden Jumala olisi sellainen niin kuin ”kristilliset” kirkot opeissaan ovat väittäneet? Katso sitä hedelmää, jonka ne ovat aikojen saatossa tehneet ja jos koet kutsun, niin lähde ulos! Herää sinä joka nukut uskonnollista unta ja nouse kuolleista, niin Kristus sinua valaisee. Julista koko Pelastus kaikille kansoille, kielille ja kansan heimoille eli kaikille ihmisille. Sydämessäsi.
Näin olemme tulleet siihen päätökseen, että maan kallis hedelmä, jota viinitarhurit eivät tahdo luovuttaa Jumalalle on lunastettu ihmiskunta, kaikkien ihmisten Pelastus. Jumalan tahdon toteutuminen niin maan päällä kuin taivaassa.
Toisaalla Jeesus puhuu Taivasten valtakunnasta niin, että kaikki häävieraat on puettu hääpukuun. Mikä on tämä valkoinen vaate? Onko se jotain sellaista joka on hankittu omilla teoilla, ratkaisuilla tai kasteilla? Onko se jokin omavanhurskaus tai yksilön vanhurskaus? Ei! Se on Jumalan vanhurskaus (viattomuus, syyttömyys), joka on KAIKKIEN ihmisten yllä Pyhässä Hengessä. Kristus on kaikkien ihmisten vanhurskaus ja tähän pukuun Jumala sinut pukee. Jos se ei ole kaikkien ihmisten vanhurskaus, niin silloin se on aina omavanhurskaus. Jokainen meistä tulee ulos heitetyksi omassa minuudessaan, olipa se kuinka uskonnollinen ja tehnyt mitä ratkaisuja hyvänsä. Ulkona ei ole kuitenkaan mitään ikuista piinaa, vaan kuoleminen Kristuksen kanssa. Kuolemassa ja tuhoutumisessa ei ole mitään iankaikkista elämää pysyvänä, vaan se tuhoutumista, katoamista olemattomiin.
Sammuvatko lamppusi kun Kristuksen evankeliumi nousee esille koko kirkkaudessaan ja Jumalan valtakunta tule koko voimassaan. Kun tämä kirkkaus, joka Kristuksen ristiltä valaisee koko ihmiskunnan Pelastuksen niin jäätkö kirkkautta vaille?
Usko Herraan Jeesukseen Kristukseen, niin sinä pelastut! Mutta valheeseen älä usko, jos Jumala sinua armahtaisi. Ja maailmankaikkeuden suurin valhe on se, että ihmiskunta olisi kadotettu! Herää jo! Jeesus Kristus On jo Tullut! Hän kuoli ja ylösnousi! Ja kaikki ihmiset kaikkina aikoina eli koko ihmiskunta ovat pelastetut!
Usko Kristukseen ei ole uskoa kadotukseen vaan Pelastukseen, kaikkien ihmisen osalta. Onhan Jeesus Kristus koko maailman Vapahtaja. Kaikkien ihmisten Pelastus!
Herää sinä joka nukut!
Reijo Karhunen
1
68
Vastaukset
- nukkumatti
Aika pimeetä...
...meen takas nukkuun... Zzzzzzzzz...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6437929Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4562211Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2292120- 1431691
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511228Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251216Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule991098Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65833Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.55748Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6727