Sakslainen se osaa...

...kolme pulloa olutta vuoron jälkeen ja tupakkaa,

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2014100118710320_ul.shtml
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ne haluaa puuttua asiaan , ei niinkuin täällä . Suomalaisia syyllistetään ensin ja sitten ihmetellään kun ei mukään kiinnosta .

Äänestä

Minäkin palkkaisi tuolla liksalla usempia miehiä/naisia vaikka huomenna töihin, mutta eiköhän se ole vielä

Äänestä

Siis miksi meidän pitää veljeillä tällaisten kanssa?


ja yksityisyrittäjälle: juoppo kaataa ihan itse viinan kurkkuunsa
juoppo syyllistää HYVIN USEIN ITSE kaikkia muita juomisestaan

aina on joku hyvä syy

Suomessa ei ole syyllistetty, vaan paapottu ja annettu uusia mahdollisuuksia. Pyytämättä juopolta itseltään oma panosta.
Kukaan ei voi päättää juopon puolesta, juoppo päättää siitä ihan itse

Sama narkkien kohdalla.
Mikään eikä kukaan mene humalan tai pilven ohi,

Juoppo isä tai äiti on päättänyt, että huamala tai pilvi on perhettä tärkeämpää
Se on omaa terveyttäkin tärkeämpää

Luuletko ettei niitä ole yritetty "motivoida" täälläkin?
Kyllä on. Montako uutta mahdollisuutta ne on saaneet.

Saksa antaa niiden tuolla mallilla kyntää omalla tavallaan.
Ei huono

Saksassa on myös lapsiluukkuja jonne voi laittaa ei toivotun lapsen
kokoomus haluaa rahoittaa tuotakin - saksassa- ei suomessa

Äänestä

Tuli mieleen että lapsiluukkukin voi olla useissa tapauksissa parempi kuin abortti.

Äänestä

Saksalaisten yritys on erinomainen, kukaan ei häviä mitään ja aika kuluu ongelmaisillakin mukavasti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


toimii..varmasti kirjoitti:

...kolme pulloa olutta vuoron jälkeen ja tupakkaa,

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2014100118710320_ul.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu