Kallion kirkon rippituoli otetaan käyttöön

Onko tarpeen?

Helsingin Kallion kirkossa otetaan käyttöön rippituoli Mikkelinpäivänä. Rippituolia voidaan käyttää yksityiseen rippiin silloin, kun kirkossa on pappi paikalla.

– Rippituoli ei ole velvollisuus vaan mahdollisuus. Pyhä on läsnä ja kirkko on pakopaikka maailman murheista. Rippituoli muistuttaa siitä, että kirkko on anteeksiannon paikka, pieni pala taivasta maan päällä, sanoo Kallion seurakunnan kirkkoherra Teemu Laajasalo, jonka pitkäaikainen haave rippituoli on.

Sielunhoitoa ja rippiä toteutetaan Kallion kirkon ohella myös muissa Kallion seurakunnan tiloissa jatkossakin.
(Kotimaa.fi)

9

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehkäpä kopissa on salakuuntelulaitteet.

      • Kysynpähän

        Revitäänkö sielläkin peite päältä? Vai peräti vaattetko ufot vie?


      • Kysynpähän kirjoitti:

        Revitäänkö sielläkin peite päältä? Vai peräti vaattetko ufot vie?

        Käy kokeilemassa. Sinähän siinä uskovainen olet.


      • En ufo-uskova
        kekek-kekek kirjoitti:

        Käy kokeilemassa. Sinähän siinä uskovainen olet.

        kekek-kekek16.9.2014 15:07 2
        Oli viime yönä sellainen hallusinaatio että joku repii peittoa päältä. Ensin jalkopäästä sitten toisesta päästä. Asun yksin ja ovi on aina lukossa, niin mikään oikea luonnollinen olento ei asialla voinut olla.

        Epäufouskovaisena en tietenkään syytä asiasta humanoideja. Koska en usko kummituksiin en syytä asiasta kummituksiakaan.

        Hallusinaatio siis.

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/12545294


    • -jarmo-

      Jep, ei enää väliä synneillä, koska Kallion kirkossa kaikki on katumattomana anteeksiannettu. hmm. kunhan kirkollisvero on maksettu.

      • -jarmo-

        ...nii, ja parannuksen tekoon pyrkimättä.


      • Ufo-uskoa
        -jarmo- kirjoitti:

        ...nii, ja parannuksen tekoon pyrkimättä.

        Ei enää väliä ufoilla. Luotsi piiloutuu uskovien selän taakse.


    • Suojissa olen

      Rooman malliin menään, niin että nuppi tutisee..

      • Suojissa. Komppaan sinua. Käsittääkseni jesuiitat operoivat lähes kaikkea. Sekä paavillinen että islamistinen uhka näyttäisivät olevan peräisin Vatikaanista. "Money talks."
        https://1888.org/images/2013/05/23/11232/25523.jpg
        "10 faktaa Vatikaanista"
        https://www.worldslastchance.com/end-time-prophecy/10-facts-you-must-know-about-the-jesuits.html

        Katson Luojamme antaneen meille internetin, jotta voisimme valistua monipuolisesti. Tunnetusti poliitikkomme vaikenevat.
        https://www.google.fi/?gws_rd=ssl#q=jesuits and islam&tbm=vid

        > Tammikuussa 1989, helluntaisurakunnan Talvipäivien aikaan, Herra ilmoitti eräälle Soinin helluntaiseurakunnan vanhimmistoveljelle, että pian Jumala antaa jollekin toiselle seurakunnan vanhimmistoveljistä ilmoituksen, joka koskee koko Suomen kansaa, ja tämä sanoma tulee antaa julkisuuteen. Noin kuukauden kuluttua eräs vanhimmistoveljistä näki valveilla ollessaan seuraavanlaisen ilmestyksen.

        Hänen silmiensä eteen tuotiin Suomen kartta. Se oli ikään kuin pöydällä, jossa oli mullikka teurastusta varten. Kaksi teurastajaa aloitti työnsä ja paloitteli mullikan. Lihat asetettiin kahteen eri kasaan. Toiseen laitettiin syötäväksi kelpaavat, hyvät lihat ja toiseen huonot, jätteet ja sisälmykset. Sen jälkeen Suomeen tuli kaksi henkilöä ulkomailta, ja poistuessaan Suomesta peräjälkeen nämä vieraat veivät mukanaan syötäväksi kelpaavat lihat ja jättivät jäljelle vain arvottomat jätteet.

        Mitä tämä ilmestys tarkoittaa?

        Keväällä 1989 tulivat Suomeen vierailulle peräjälkeen PLO:n johtaja Jasser Arafat ja Rooman paavi. Molemmat vierailut saivat osakseen hyvin suurta huomiota tiedotusvälineissä. Vieraiden isäntinä toimi valtiovallan ja kirkon korkeinta johtoa. <

        Loput täältä:
        http://keskustelu.suomi24.fi/node/12397469


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      222
      2520
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      3
      2109
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      319
      1858
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      95
      1605
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      83
      1495
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1240
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1180
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1121
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      50
      1043
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      1006
    Aihe