Soini vaatii Espoossa tiukempaa jätevesiasetusta

2992
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Onko niitä herkkiä alueita ja vesistöjen rantoja muualla kuin Espoossa? Vai onko Soini kiinnostunut ainoastaan Espoossa tiukemmista määräyksistä ja muualla Suomessa saa paskat laskea mihin vaan? Taas tämä populistipelle jäi tosiaan kiinni kaksilla rattailla ajamisesta.

Äänestä

Säälittävää Soini! Itse hyväksyy asian omassa kunnassaan ja kannattaa jopa tiukennuksia, muualla tehdään sitten politiikkaa samalla asialla!
Lykkäsikö Soini nyt kätensä "pas.kaan"?
Tehkää kuin sanon, ei niinkuin teen?

Äänestä
  • Töppis on muuttanut Vasemmistoliiton palstalle räkyttämään.

    Äänestä

Soinilla tapana toimia toisin kuin neuvoo. Toisena esimerkkinä Espoon sos-palveluiden yksityistäminen.

Äänestä

Äänestyksessä äänestettiin jätevesiasetuksen kumoamisesta. Jaa ääniä oli 130 ei ääniä 42. Demarit äänestivät asetuksen kumoamisen puolesta. Perussuomalaisten äänet hajautuivat, kepu ja kokoomus puolusti asetusta.

Äänestä

Timppa taas suuttui kun totuus tulee esille? Totuus on persuille pahasta?

Äänestä

TIETÄMÄTTÖMILLE PITÄÄ JOKA ASIA SELITTÄÄ
ESPOO ON KAUPUNKI EIKÄ HAJA-ASUTUS

Joo mutta Espoo on kaupunki jossa on yksi
maanviljelijä ja yksi pelto

Kaupungissa ei voidaan vaatia kovia jätevesivaatimuksia
kun putkia ja kaivoja on vieri vieressä

Espoon ainoa maanviljelijä joka omistaa Espoon viimeisen
pellon

on Yrjö Resso, keskustapuoluelainen

Soini herrasmiehenä suojelee Rossin tuotannon likastumiselta
ja myyntikelpoisuutta

Rossi kertoo
http://www.rossitarhat.fi/tietoa-meista/

Äänestä

  • Ykä on valtuustossa kirjoitti:

    Yrjö Rossi
    minä hiukan senät sakeisin

    ykä
    http://www.yrjorossi.fi/

    sitten tuli ei sana liikaa ei sana pois

    Kaupungissa ???ei??? voidaan vaatia kovia jätevesivaatimuksia
    kun putkia ja kaivoja on vieri vieressä

    EI TARVI RAKENTAA METREJÄ LISÄÄ JA YRJÖ ROSSIN
    TUOTTEET MYYDÄÄN ESPOOSSA PUHTAINA

    Äänestä

Töppiskö näitä sekoselityksiä rustaa?

Äänestä

Soinin kaksinaamaisuus paljastui taas. Me tehdään näin, mutta muualla pitäisi toimia toisin. Ilmakos Soini tunnetaan hyrrätakistaan.

Äänestä
  • Espoo on kaupunki ei hajar-asutus
    Espoossa on ollut pitkän aikaa noin 2 känsäkouraa
    valtuustossa

    joku yksi työmies
    ja toinen on Espoon ainoa maanviljelijä Espoon ainoasta
    pellosta

    Yrjö Rossi

    Soini suojaa Yrjö Rossin peltoja

    Espoossa ei kenenkään tarvitse tehdä sakokaivoja
    ei siirtoviemäreitä
    ei kuivakäymälöitä

    ei ei ei
    Soini Suojaa Yrjö Rossin maanviljelyksen
    Yrjö Rossi edustaa keskustapuoluetta Espoossa
    ja on tyytyväinen

    Rossi Yrjö, Keskusta insinööri yrittäjä
    PIHLAJARINNE-JÄRVENPERÄ

    rossitarhat.fi

    Äänestä

  • ei viemäröintejä kirjoitti:

    Espoo on kaupunki ei hajar-asutus
    Espoossa on ollut pitkän aikaa noin 2 känsäkouraa
    valtuustossa

    joku yksi työmies
    ja toinen on Espoon ainoa maanviljelijä Espoon ainoasta
    pellosta

    Yrjö Rossi

    Soini suojaa Yrjö Rossin peltoja

    Espoossa ei kenenkään tarvitse tehdä sakokaivoja
    ei siirtoviemäreitä
    ei kuivakäymälöitä

    ei ei ei
    Soini Suojaa Yrjö Rossin maanviljelyksen
    Yrjö Rossi edustaa keskustapuoluetta Espoossa
    ja on tyytyväinen

    Rossi Yrjö, Keskusta insinööri yrittäjä
    PIHLAJARINNE-JÄRVENPERÄ

    rossitarhat.fi

    "Ei viemäröintejä" sekä muut nimimerkkisi: Vit tu sä olet sekaisin. Hae apua.

    Äänestä

  • Mitään sisältöä? kirjoitti:

    "Ei viemäröintejä" sekä muut nimimerkkisi: Vit tu sä olet sekaisin. Hae apua.

    yksityisten ei tarvitse tehdä Espoossa omalla rahallaan
    viemäröintejä
    eikä yhtään mitään Espoossa

    koska on vain yksi haja-asutuspelto ja
    se on

    Yrjö Rossilla
    ja yksi ainoa maanviljelijä

    eikä se ole ongelma tässä

    Haja-asutusjutut eivät juurikaan koske edes Helsinkiä
    jossa
    sentään on hippejä ja marinpolttajia
    ja hörhöjä istumassa puskissa

    Äänestä

  • Tosiasiat näin kirjoitti:

    yksityisten ei tarvitse tehdä Espoossa omalla rahallaan
    viemäröintejä
    eikä yhtään mitään Espoossa

    koska on vain yksi haja-asutuspelto ja
    se on

    Yrjö Rossilla
    ja yksi ainoa maanviljelijä

    eikä se ole ongelma tässä

    Haja-asutusjutut eivät juurikaan koske edes Helsinkiä
    jossa
    sentään on hippejä ja marinpolttajia
    ja hörhöjä istumassa puskissa

    Nopeastipa se Espoo on muuttunut. Muutama vuosi sitten siellä oli maatalouskäytössä 12% maapinta-alasta, ja metsätalousmaata oli 60%. Hirmu rikas tyyppi tämä Rossi siis. Haja-asutusalueitakin siellä kuuluu olevan, jopa kesämökkejä. Se Rossiko ne kaikki yksin omistaa ja yksin käyttää?

    Äänestä

  • Mitään sisältöä? kirjoitti:

    "Ei viemäröintejä" sekä muut nimimerkkisi: Vit tu sä olet sekaisin. Hae apua.

    ?????????

    Äänestä

>Taas mennään kaksilla rattailla että kolisee.

Uskomatonta uuslukutaidottomuutta, joka on tietenkin pohjimmiltaan kieroa kepupolitiikkaa, siis edelleen kepu pettää aina.

Kaksilla rattailla tietenkin mennään, jos on kahdesta eri asiasta kysymys ja se mistä tuossa puhutaan on kyllä ihan selvä, joka luulisi kepulaisenkin pekkarointinsa lomassa ymmärtävän.

Siinä tämä totuus nähdään, kuinka Sipilän takaa jo nämä pikkuriiviöt kepuloivat, mutta kyllä kaikki muistavat kuinka kepu oli jätevesiasetuksen (paskalain) pääpukari ja siinä loistivat neonvihreinä erityisesti Paula Lehtomäki ja silloinen pääministeri Mari Kiviniemi tuki, siis kepu oli tämän paskalain suurin syyllinen, jolle toki tukensa antoivat myös kokoomus ja tietyt takiaispuolueet.

Tämähän ei siis valehtelemalla ja hämäämällä muuksi muutu ja tämä oli myös yksi pääsyy itselleni miksi loikkasin kepusta perussuomalaisiin, toki myös muukin sählääminen ja koplaaminen vaalivilppeineen ja säätiosotkuineen.

Kepulaisten kannattaisi nyt viimeinkin opetella rehellisyyttä ja tunnustaa selvä virheensä, sillä eivät ihmiset tyhmiä ole, että heitä voi sumuttaa selvissä asioissa.
Asioiden rehti tunnustaminen voi tuoda laariin paljon enemmän ääniä kuin perinteinen kepulainen pekkarointi.

Voin sanoa entisenä kepulaisena, että perussuomalaisena pysyn, mutta en todellakaan toivo, että kepun romahdus näkyy tulevissa eduskuntavaaleissa sen seurauksena, että kepu pettäää ja pekkaroi jälleen.

Kokoomusta en voi äänestää koskaan, koska todellisuudessa he ajavat pienen eliitin ehdoilla ja koomisinta on se, kun he yksissä vaaleissa heittäytyivät jopa duunarien ystäväksi. Maksuun on vielä tulossa suomelle myös laittomien tukipakettien maksut joilla ei todellakaan ole merkittäviä vakuuksia ja mielestäni tähän tulevaisuuden katastrofiin ovat pääsylliset kokoomus ja demarit.

Ajattelen jopa niin, että todella vaikeina tulevina aikoina tälle maalle olisi paras vaihtoehto PS/Keskusta hallitus runkona ja silloin tulisi parhaiten koko maan etu kaikkien kansalaisten kohdalta hoidettua, koska kepu on suurin maaseutupuolue, mutta paljon kannatusta on sielä myös perussuomalaisilla, mutta etelän kaupunkipuolueena ps on taasen suurempi ja myös duunaripuolueena jopa Suomen suurin. Pienyrittäjiä on aika tasaisesti molemmissa puolueissa jne.

Äänestä

Se vain ei voi toimia että Keskusta ja persut on yhdessä hallituksessa. Koskaan ei voisi luottaa persuihin tiukassa paikassa. Persuilla on ihan hyviä tavoitteita joilla he saavat huijattua ihmiset äänestämään itseään. Nämä ihmiset tulevat huijatuiksi koska persuilla ei ole tarkoitusta ajaa niitä asioita vaan käyttää asioita ääniä lisätäkseen. Hukkaa menee ääni.
Se vain on jo nähty miten persut kunnanvaltuustoissa toimii. Valitusta ja jarrutusta toisensa perään. Enemmistöpäätös ei ole persun mielestä lainvoimainen ennenkuin on käynyt korkeimmassa. Valtuustot on osaltaan jo halvaantuneet.
Demokratian halveeraamista tällainen.
Vaikka kepulla ja persuilla on enemmän sama ohjelma, on kepulla melkein pakko ottaa mieluummin demarit koska silloin on toivoa että jokin asia edistyy.

Äänestä

" Vaikka kepulla ja persuilla on enemmän sama ohjelma, on kepulla melkein pakko ottaa mieluummin demarit koska silloin on toivoa että jokin asia edistyy. "

No itse keskustalaisena en kyllä demareden kanssa halua samaan hallitukseen, sillä kyllä se tapa talonpoika päivässä politiikka on nähty ja nautin niiden näivettymisestä.

Demareiden edistystä on se, että pääasiassa heidän ansiostaan talonpoikia tapettiin hieman alle satatuhatta ja nykyinenkin maatalous on tietyillä alueilla mm. sikataloudessa lähinnä kannattamatonta velkojensa kanssa pihtarointia monille maajusseille.

Vaikken noita perussuomalaisiakaan oikein arvosta, niin paljon ennemmin haluan heidät hallitukseen, kuin demarit.

Äänestä
  • Minä taas arvostan vanhaa kunnon punamultayhteistyötä, jolla Suomen hyvinvointi rakennettiin vuosikymmenien saatossa.

    Äänestä

No itsekin olen enemmän keskustalainen mutta persuihin en yhteistyökumppanina luota pätkääkään. Niin se vain on että tämä maa on rakennettu kepun ja demarien RIITAISILLA hallituksilla. Mutta silti on rakennettu.
Kommaritkin oli yleensä mukana mutta yleensä vain jarruna.
Jos persut heittäisi pois nuo hulluttelunsa ja pitäisivät demokratian kunniassa ja sopimukset pitävina niin mikä ettei.

Äänestä

Keskusta Kokoomus Perussuomalaiset plus takiaispuolue todennäköisin vaihtoehto.

Äänestä

Hieno homma mutta miten tämä liittyy Perussuomalaisten palstaan?

Äänestä
  • Menikö sulla raukalla "väärään" kurkkuun, kun sulle huomautettiin etteivät "älykkäät" aloituksesi kuulu persupalstalle ;) Onko tämä se hirveä "kostosi", että häirilöit tuota copy-pastena joka ketjuun ;)

    Äänestä

Kaupungeissa pitääkin olla tiukempi jätelaki johan sen sanoo perussuomalainen nenäkin.
Toisaalta haja-asutus alueella riittää kuten ennekin saostuskaivot, jotka aika ajoin tyhjennetään kuten ennekin.
Eikä vanhoille mummoile ja papoille myydä toimimattomia jäte kaivoja.

Äänestä

Perussuomalaiset "Suomen toivo"! vuodesta 2015

*maahanmuutto estettävä
*Suomi eroon EU:sta tai ainakin yhteisestä rahasta
*haja-asutuksen paskalaki kumottava

Äänestä

Soinin nenään ei saa tuulla köyhien lemut.

Äänestä

Pyrkiikö Yrjö nyt veljen seuraksi eduskuntaan?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Nokun nokun kirjoitti:

Taas mennään kaksilla rattailla että kolisee.

http://www.verkkouutiset.fi/politiikka/soini_keskusta_jatvesiasetus-26292

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu