Seteliprinttauksen voi unohtaa.

vaadin kuplan

Aloittakaa housuun baskominen.

"Euroopan keskuspankkia määrällisen elvytyksen osalta neuvovan Blackrockin Scott Thiel sanoo uutistoimisto Reutersille, että markkinoiden tulee unohtaa toiveet määrällisestä elvytyksestä."

http://www.talouselama.fi/uutiset/ekpn neuvonantaja unohtakaa toiveet setelirahoituksesta/a2269249

8

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaikka tuo hulluus

      joskus menisikin läpi, on siihen mennessä suomiläävät rommanneet helposti 80%. Tilanne tosiaan jo nyt pahempi kuin 90-luvun lamassa ja alas mennään kiihtyvää vauhtia.

    • pröööts pierr

      e-e-eei mitäännn hä-hät-tää pruuuuuts pröts

    • pian ryskää

      Taitaa olla aika pistää silmät kiinni ja ristiä kädet. Siis kaikki ne, jotka uskoo johonkin korkeimpaan. Muut sitten pitää silmät suljettuina vaikka munistaan kiinni ja puristaa lujaa.

    • zzxxxcccqqqgffgggggg

      Niin se Viinanenkin taannoin vannoi että tämä hallitus ei devalvoi, mutta devalvalvoimiseksi se vaan meni. Juuri se kun alkavat toitottaa siitä että devalvaatiota ei tule saattaa hyvinkin olla osoitus siitä että takana päin ovat devalvaatiota jo hyvinkin kaavailleet, ja tietenkin sisäpiiriläiset kyllä asiasta tietoisiakin ovat.

    • ggffeerrreeedddddd

      Eiköhän nuo vielä setelirahoitukseen taivu, kunhan uhoavat vaan. Niinhän se taannoin vannoi Viinannenkin sitä että 'tämä hallitus ei devalvoi' mutta roimat devalvaatiot vaan päätyivät tekemään.

      • Setelirahoitushan on koko ajan käynnissä ja voi hyvin. Ja tuntuu toimivankin. Se on vain vähän vaarallinen työkalu, jos sitä tekee liikaa niin inflaatio karkaa käsistä ja sen hillitseminen uudestaan onkin sitten hieman hankalampaa.


      • wweeeessdddaa
        TheRat kirjoitti:

        Setelirahoitushan on koko ajan käynnissä ja voi hyvin. Ja tuntuu toimivankin. Se on vain vähän vaarallinen työkalu, jos sitä tekee liikaa niin inflaatio karkaa käsistä ja sen hillitseminen uudestaan onkin sitten hieman hankalampaa.

        Massiivisella setelirahoituksella myös uhkailevatkin jotta saisivat rahaa kirstuhinsa jemmanneet laittamaan ne rahat liikkeelle investointeihin ja kulutukseenkin.
        Mutta mitä tulee näihin massiivisiin velkaantuneisuusongelmiin mikä koskee isoja maitakin kuten Italiaa ja Ranskaakin, niin vaikea on nähdä että niitä millään muulla voitaisiin ratkaista kuin setelirahoituksella. Toki ei nyt yhtäkkiä valtavilla setelimassoilla voi lähteä näitä velkoja pois kuittaamaa vaan pitää myös vaatia asianomaisia maita korjailemaankin taloutensa rakenteita.


      • wweeeessdddaaaa
        wweeeessdddaa kirjoitti:

        Massiivisella setelirahoituksella myös uhkailevatkin jotta saisivat rahaa kirstuhinsa jemmanneet laittamaan ne rahat liikkeelle investointeihin ja kulutukseenkin.
        Mutta mitä tulee näihin massiivisiin velkaantuneisuusongelmiin mikä koskee isoja maitakin kuten Italiaa ja Ranskaakin, niin vaikea on nähdä että niitä millään muulla voitaisiin ratkaista kuin setelirahoituksella. Toki ei nyt yhtäkkiä valtavilla setelimassoilla voi lähteä näitä velkoja pois kuittaamaa vaan pitää myös vaatia asianomaisia maita korjailemaankin taloutensa rakenteita.

        Muuten ainoa politikko joka avoimesti setelirahoitusta ehdotti 90-luvun laman hoitamiseen oli Aarno Aitamurto. Muistan tämän jutun hyvin.

        http://www.hs.fi/muistot/a1364355458133

        Siinä tämä äijä, ja kuollutkin jo näkyy olevan niinkuin arvelinkin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      181
      1258
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      883
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      814
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      674
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      245
      585
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      308
      578
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      569
    9. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      540
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      539
    Aihe