Markku Veilo - Älä anna eksyttää itseäsi

KastajaJ

28

1464

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On totuutta

      Yllättävän asiallinen puhe.

    • Kuuletko?

      Kuinka uskovaa voi eksyttää? Siitä Veilo kertoo.

      • ...

        ...


    • b3h

      Suosittelen.

    • ???

      ???

    • Amen

      Kuuntelemme.

    • Suojissa olen

      Miehelle on annettu opetuksen armolahja ymmärrettävästi puhuu ja suoraan raamatun pohjalta tähän päiväämme, Henkeä on.
      Kävin viikonloppuna livenä kuuntelemassa.
      Ei ole pahitteeksi sinullekkaan kohdata raamatun opetuksessa ja valossa omaa minää ei juuri voi olla parempaa oman minuuden avaamista Jumalalle.
      Pyhän Hengen läsnäolo oli paikalla ja se on se joka antaa virtaa ja voimaa tuleville päiville.

      • +++

        ???


    • Totta puhuu

      Sepä se. Tärkeää on se oma halu oikean sanan kuuloon.

    • Vielä

      Kuunnellaan.

      • ...

        ...


    • Valvomme,

      ei eksytä.

    • 7+4+4

      Markku on puhdas Jumalan palvelija.

    • Kunnia Herralle

      Niinpä on.

    • aivan-

      Niin on.

    • offi10001

      Markku Veilo jatkaa kristinuskon eksytyksen kierrettä.

      Vedoten viimeiseen vuosiviikkoon ja se on Dan.9:27 jakeen väärintulkinta , yhtä samalla tapaa väärin , kuin oli Villiam Millerin maailmanloppukin 1844- 43. hienoja profetioita Pyhässä Hengessä mutta ei mitään perää !

      Samoin nuo Veilon esittämät ovat täysin vailla totuutta , vaikka hän kehoittaankin
      " Älä anna eksyttää" mitenpä noita voikaan eksyttää koska he ovat jo täysin eksyksissä , kun ovat liittyneet kristinuskon ideologiaan, riippumatta uskon suuntauksesta.

      • offi10001

        Tätä se minun väärä lääkitys saa aikaiseksi.
        Minä rupesin lausunta-automaatiksi sillä kun olen kommari ja ateisti niin se tarkoittaa, että minä olen aina horisemassa.

        Ai profetallinen sivusto. Ei minulla ole muita kirjoja kuin minkä N-liitosta aikoinaan lähettivät.


    • Surulliseksi tulin kuunnellessani tuota saarnaa...surulliseksi tulin. Miten noista asioista sitten tulisi opettaa.

      Meidän kiintopisteemme ja huomiomme pitää olla Kristuksessa, hän on meidän pelastajamme, hän on meidän kanssamme, hän johdattaa meitä
      Jer. 31:9
      Itkien he tulevat, ja minä johdatan heitä, kun he kulkevat rukoillen
      Ef 6:
      18 Ja tehkää tämä kaikella rukouksella ja anomisella, rukoillen joka aika Hengessä

      On monia, joiden julistuksen kiintopiste on 'lopun ajoissa' ikään kuin lopun ajat olisi joku Jumala, jota pitäisi palvella. Noiden julistajien sanoma on aina se sama, että olemme jo lopun ajoissa ja ne ovat jo alkaneetkin. Ihmisten mieliin jää pelko siitä, mitä tuleman pitää - eihän nyt sitten enää mitään hyvää voi tulla ja tapahtua. Ensin julistuksen tähtäin oli Israelin valtion syntymisestä 30 vuoden päähän. Kun se ei toteutunut, tähtäin asetettiin kauemmas, nyt se on 70 tai 80 vuoden päässä, sitten se asetetaan taas jonnekin kauemmas, mutta aina ollaan lopun ajoissa, jotka ovat alkaneetkin. Joillakin suunnilla lopun ajat alkoivat jo muutamia vuosisatoja sitten ja siihen sitten kehiteltiin selityksiä jos jonkinlaisia.

      Meidän Kristuksen omien, jotka hänen nimeänsä mainitsemme, meidän julistuksemme pääpaino tulisi olla siinä, miten me kasvamme Kristuksen kaltaisuuteen, miten meissä voi kasvaa hengen hedelmää, josta meidät voisi tunnistaa Kristuksen seuraajiksi, niin että uskomaton tulee kyselemään, miksi sinä olet niin täynnä rakkautta ja laupeutta jne.

      Mistä kukaan voi tietää, onko hänellä huomista päivää, jollekin Kristus tulee huomenna kuoleman kautta, joillekin ensi viikolla, joillekin vuosikymmenien kuluttua. Miksi ihmeessä me askaroimme niin paljon 'ennustamisessa' ja miksi tulevaisuus kiehtoo niin valtavasti. Olemmeko uskossamme niin heikkoja, että emme usko, että Taivaan Isä kykenee huolehtimaan omistaan kaikissa olosuhteissa?

      Jos joku ajattelee, että Ilmestyskirjan tapahtumissa ollaan, eikö sen pitäisi johtaa entistä ahkerampaan evankeliumin julistamiseen - kertoa hyvää sanomaa, että Jeesus pelastaa ja antaa turvan vaikeinakin hetkinä.

      Jos joku ajattelee, että ei vielä olla Ilmestyskirjan tapahtumissa, eikö sen tulisi johtaa entistä ahkerampaan evankeliumin julistamiseen - kertoa hyvää sanomaa, että vielä on armon aika ja aika tulla Jeesuksen luo.

      Jos joku ajattelee, että Kristuksen tulo on lähellä, eikö sen tulisi johtaa entistä ahkerampaan evankeliumin julistamiseen ja rukoukseen, että sukulaiset ja ystävät ja monet muut eivät jäisi Jumalan pelastavasta armosta osattomiksi.

      Jos joku ajattelee, että antikristuksen tulo on lähellä, eikö sen tulisi johtaa entistä ahkerampaan evankeliumin julistamiseen ja rukoukseen, että vielä siinäkin ajassa ja ehkä jo ennen sitä voi tulla Jeesuksen omaksi ja pelastua sisälle taivasten valtakuntaan.

      Jos juku ajattelee, että on tulossa valtava herätys vielä, eikö sen tulisi innoittaa oikein evankeliumin julistamiseen, jotta saisi olla mukana siinä herätyksessä ja tuottaa satoa taivaan valtakuntaan.

      Jos joku ajattelee, ettei enää tule herätystä, vaan tulee vaikeat ajat ja vainot, eikö sen tulisi oikein innoittaa evankeliumin julistamiseen, että mahdollisimman moni välttyisi kadotustuomioilta ja pääsisi sisälle vaikka sitten pelastuttuaan kuolemankin kautta.

      Jos joku ajattelee vielä monella muulla tavalla, eikö senkin tulisi johtaa siihen, että entistä innokkaammin julistetaan evankeliumia, että mahdollisimman moni taivasten valtakuntaan sisälle tulisi.

      Eihän nuo erilaiset tulkinnat meitä Kristuksesta erota, eihän nuo erilaiset tulkinnat meitä estä rakastamasta veljiä ja sisaria Kristuksessa.

      Eihän mikään tai mitkään tulkinnat saisi johtaa meitä pois Kristuksesta - eikö päinvastoin lähemmäs Kristusta, yhä enemmän viipymään hän neuvottelussaan ja kuuntelemassa, mitä hän haluaa meille juuri nyt sanoa.

      Miten Jeesus haluaa meidät kohdata, kun hän tulee?
      Hän haluaa kohdata meidät työssä, toimittamassa niitä askareita, jotka hän on meille antanut.

      Et kai sinä, joka odotat Kristusta tulevaksi sano, että nyt ei enää kannata työtä tehdä, kun Kristus tulee niin pian?

      Et kai sinä, joka ajattelet, että vielä kuluu aikaa, ennen kuin Kristus tulee, sano, että nyt voi vain olla laiskana ja touhuta kaikkea muuta, onhan tässä aikaa työhön vielä paljon?

      Etkö sinä. jolle Kristus on antanut niin mittaamattoman aarteen, pelastuksen ja iankaikkisen elämän, iloiten halua häntä palvella ja seurata ja ahkerasti toimittaa kaikki askareet, jotka hän sinulle antaa!

      Eikö Kristus ole sinulle koko elämä, siinä ohessa sinä saat kaiken sen, mitä tässä ajassa tarvitset.

      Olet rakas, ajattelet asioista miten tahansa, rakas olet ja arvokas, eihän Kristus olisi muutoin sinun tähtesi antanut henkeänsä Golgatan ristillä.

      • Anonyymi

        Tämä on totta.


    • Hyvä = tarkkailla

      Sitä oikeaa, raitistä Jumalan sanaa tarvitsemme ja tarvisisimme vieläkin enemmän kuultavaksi.
      Nyt on vain niin, että sielunvihollinen, eksyttäjäkin tietää aikansa vähenevän ja on aktivoitunut sekoittamaan niiden päät, joilla usko on vielä maidonjuonnin asteella.

      Ei sielunvihollinen tule reilusti esittelemään itseään. Ei. Se sekoittaa lustetta siemenviljan joukkoon. Lisää vähitellen annostusta, että ihminen ei huomaakaan millaista kasvusta tulee.

      Tänään Tapani Suonto piti opetusta seiskalla juuri siitä aiheesta. Toivoin, että kunpa mahdollisimman usea näkisi sen. Tullee huomenna uusintana, luulen.

    • Hyvä saarna

      Hyvin vastattu. Tässä Markku Veilon videossa kohdasta 35 min puhutaan siitä, kuinka sielunvihollinen aivopesee ihmisiä median avulla. Erittäin hyvä saarna häneltä. Tulisipa Veilo tänne Turun seudullekin saarnaamaan, niin menisin paikan päälle.

    • Anonyymi

      Eihän Markku Veilo johdata ihmisiä pois päo Kristuksesta?

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tunnen oikean Hengen.


    • Anonyymi

      I see, nopeasti poistui kommentti :/

      nyt miten on miehet ja veljet:

      https://youtu.be/7NJVgQD3xNA?t=485
      Ei kukaan, ei yksikää ihminen joudu harhaa?

      entäs, Pietari, Johannes ja Jaakob?
      Galatalaiskirje!

      Gal. 2:
      4 Noiden pariimme luikertaneiden valheveljien tähden, jotka orjuuttaakseen meitä olivat hiipineet vakoilemaan vapauttamme, mikä meillä on Kristuksessa Jeesuksessa,

      9 ja kun olivat tulleet tuntemaan sen armon, mikä oli minulle annettu, niin Jaakob ja Keefas ja Johannes, joita pidettiin pylväinä, antoivat minulle ja Barnabaalle yhteisen työn merkiksi kättä, mennäksemme, me pakanain keskuuteen ja he ympärileikattujen.

      ja PAAVALI ankarasti nuhteli ja ojensi heitä ja saattoivat tulla parannukseen.


      october 22 1844
      Dan. 8:
      14 Ja hän sanoi minulle: "Kahtatuhatta kolmeasataa iltaa ja aamua; sitten pyhäkkö asetetaan jälleen oikeuteensa".

      2300 iltaa ja aamua.

      Dan. 9:
      25 Ja tiedä ja käsitä: siitä ajasta, jolloin tuli se sana, että Jerusalem on jälleen rakennettava, voideltuun, ruhtinaaseen, asti, on kuluva seitsemän vuosiviikkoa; ja kuusikymmentäkaksi vuosiviikkoa, niin se jälleen rakennetaan toreinensa ja vallihautoinensa, mutta keskellä ahtaita aikoja.

      475 BC

      ja tässä se "ihme":
      https://www.youtube.com/watch?v=E5tJKKv_COY

      ja kuka sitten tli johtajaksi/johtajatattereksi: Ellen White!
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Ellen_G._White

      ja jälki on:
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Seitsemännen_päivän_adventismi

      "Seitsemännen päivän adventistit ovat protestanttisuuteen kuuluvan adventismin maailmanlaajuisesti merkittävin haara. Sanoilla "seitsemännen päivän adventistit" viitataan tapaan viettää pyhäpäivää sapattina, (perjantain auringonlaskusta lauantain auringonlaskuun) sunnuntain sijaan."

      eli LAKI jota vastaan Paavali taisteli ja Pietari, Johannes sekä Jaakob OPETTI ja sanoivat:
      Ap. t. 15:
      1 Ja Juudeasta tuli sinne muutamia, jotka opettivat veljiä: "Ellette ympärileikkauta itseänne, niinkuin Mooses on säätänyt, ette voi pelastua".

      ympärileikkaus on ensimmäinen askel ja senjälkeen voi pitää ja alkaa "harrastamaan, pitämään Mooseksen lain"

      joten nyt pelastuksen ehto on pitää Sapatti!

      1 Ja Juudeasta tuli sinne muutamia, jotka opettivat veljiä:
      "Ellette ympärileikkauta itseänne, niinkuin Mooses on säätänyt, ette voi pelastua".
      -*"Ellette pidä Sapattia, niinkuin Mooses on säätänyt, ette voi pelastua"."*


      Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    • Anonyymi

      I niin nyt sitten tuoretta kahvia, juuri kahvinpavuista jauheettua.
      pon apet



      Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    • Anonyymi

      Tässä ketjussa ei saa kysellä, mikä on M:V kotiseurakunta!
      onkohan itse eksyttäjä täällä lukemassa?


      Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    • Anonyymi

      I niin ja nyt taas on mahdollisuus nauttia tuoretta ja hyvää, juuri kahvin pavuista jauhettua kahvia :)


      Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      328
      2737
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      78
      2475
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2222
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1913
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1692
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1492
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1338
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      89
      1172
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1134
    Aihe