Minua on aina suunnattomasti kiinnostanut se, mitä kreationistit ajattelee yhdestä mielenkiintoisesta asiasta. Eli olitpa helluntailainen, viisläinen tai..... no vaikka sitten jehovantodistaja, niin miten suhtaudut laajenevaan avaruuteen jota havainnoidaan punasiirtymällä (huom punasiirtymä ei liity mitenkään silmien punaiseen väriin salamavalokuvissa).
Eli, kun olettamuksesi mukaan, Jumala/Jehova loi, niin pitikö sen pamauttaa kaikki pitkin avaruutta?
Parahin kreationisti...
5
81
Vastaukset
- kunhan vastaa
Parahin kyselijä
Jumala loi kaiken olevaisuuden, universumin, josta olemme pieni osanen. Mutta Jumala luo edelleenkin uutta ja ylläpitää luomaansa. Miksi ei sitten vaikka tuo punasiirtymä olekin osoitus uuden luomisesta. Mitä siitä sitten tulee, en tiedä. Olisiko sitten jo kauan luvattu uusi taivas ja uusi maa?
Olen täysin vakuuttunut, että Jumala luodessaan olevaisuuden, loi myös siihen sellaiset ominaisuudet, joita ihminen voi tutkia ja vakuuttua olevaisuuden ihmeellisyydestä ja monimutkaisuudesta, joita ei ihmismielikään aina käsitä eikä osaa selittää. Siksi en yritäkään selittä millään vajavaisella ja alati muuttuvalla tieteellisellä teorialla, vaan varsin selkeällä maalaisjärjellä."Siksi en yritäkään selittä millään vajavaisella ja alati muuttuvalla tieteellisellä teorialla, vaan varsin selkeällä maalaisjärjellä."
Annatko ihmiselle kuitenkin vapauden pyrkiä selvittämään maailmankaikkeuden "salaisuudet" huolimatta lopputuloksesta? Vai onko sinun mielestäsi inhimillisen tiedon raja maalaisjärki?- tieteenharrastaja
Selkeä tai ei, maalaisjärki on vajaampi kuin tieteellinen teoria:
"Siksi en yritäkään selittä millään vajavaisella ja alati muuttuvalla tieteellisellä teorialla, vaan varsin selkeällä maalaisjärjellä."
Ainakin luomakunnan yksityiskohtia tutkittaessa.
- K.Alluppi
Ei kiinnosta suunnattomasti.
Mutta paremmin tämä menestyi kuin ammoinen Whitewash:n kirahvin kurkunpään_hermo-kysely? Siinä meni neljä vuotta, että tuli muutama kommentti ;-)
ps ehkä sarkasmin piiloitus epäonnistui
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1311806
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup161642Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA
Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR3291052- 611040
J miehestä oikeaa
Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen92960- 66891
- 47797
- 2791
Kysyit firman bileissä..
.. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta9721Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene5718